اثرات کمبود اکسیژن بر مغز چیست؟

هایپوکسی مغزی عارضه‌ای است که در آن مغز با کمبود اکسیژن مواجه می‌شود. شمار زیادی از اختلالات می‌توانند عامل آن باشند که شامل سکته‌های مغزی، مسمومیت با کربن‌مونواکسید، عملکرد نادرست قلب، غرق شدن و مشکلات مادرزادی می‌باشد. در مقایسه با دیگر سلول‌ها، سلول‌های مغزی بیشتر نسبت به کمبود اکسیژن حساس اند و زودتر در واکنش به آن از بین می‌روند. این عارضه می‌تواند در عملکرد مغز اختلال ایجاد نموده و با آسیب به سلول‌های مغزی موجب مرگ شود. همچنین علائم نسبت به سرعت کاهش اکسیژن متفاوت است؛ محرومیت از اکسیژن به میزانی کم فقط نشانه‌هایی آهسته را به وجود می‌آورد، در حالی که اگر این امر به سرعت انجام گیرد، تغییرات سریع خواهد بود.

کما

وقتی اکسیژن به مدتی طولانی یا به میزانی زیاد کاهش می‌یابد، بدن به اصطلاح خاموش شده و به اغما می‌رود. در این حالت فرد به تحریکات محیطی پاسخ نداده و هوشیاری خود را از دست خواهد داد. دیگران نمی‌توان چنین فردی را بیدار کرد و هیچ حرکت خودخواسته‌ای انجام نمی‌شود. اگر اکسیژن در اختیار مغز قرار گیرد، شاید این حالت از بین برود ولی آسیب‌های دائمیِ مغز را نمی‌توان جبران کرد.


مقاله‌ی مرتبط: اسکن‌ مغزی می‌تواند هوشیاری را در بیماران کمایی تشخیص دهد


تغییرات شخصیتی، رفتاری و شناختی

اجزائی که شخصیت ما را می‌سازند در لوب فرونتال مغز قرار داشته و زمانی که هایپوکسی در این ناحیه رخ می‌دهد، آسیبِ آن، تغییراتی را در شخصیت فرد به وجود می‌آورد. بعد از سکته‌ی مغزی گاهی گزارش شده که شخصِ مورد علاقه‌ی فرد تغییر یافته است! شدت این تغییرات وابسته به شدت کاهش اکسیژن می‌باشد. در حوزه‌های رفتاری و شناختی هم اثراتی را مانند کاهش قدرت تمرکز، ضعف توانایی در قضاوت و از دست دادن حافظه می‌توان انتظار داشت.

توانایی‌های حرکتی

یکی از نشانه‌های کاهش اکسیژن برای استفاده‌ی مغز از دست دادن توانایی‌های حرکتی و هماهنگی در اجرای آن‌هاست. مخچه مسئول بسیاری از توانایی‌های هماهنگی و تعادل ماست. مرگ سلول‌ها می‌تواند به راه رفتن آشفته و دیگر مشکلات حرکتی بیانجامد.


مقاله‌ی مرتبط: زندگی عادی دختر ۲۴ ساله بدون مخچه


ضربان قلب

وقتی مغز اکسیژن کافی دریافت نکند، ضربان قلب به منظور رساندن اکسیژن به آن افزایش پیدا خواهد کرد. اگر هایپوکسی به حد کافی شدید باشد، قلب در پاسخ به این نیاز توانایی آن را نخواهد داشت تا شرایط را تحمل کند و احتمالاً از کار افتاده و حمله‌ی قلبی رخ خواهد داد.

غش کردن

اگر سطح اکسیژنِ مغز به صورت ناگهانی افت کند، بدن برای این که به ادامه کار آن کمک کرده باشد، فرآیندهایی غیرضروری را غیرفعال می‌کند. نشانه‌هایی مثل حالت تهوع و احساس گرما شاید قبل از غش کردن به سراغتان بیاید. اگر مرتباً دچار این عارضه می‌شوید با پزشکتان مشورت کنید؛ شاید دلیل آن جدی باشد.


مقاله‌ی مرتبط: کمک‌های اولیه ۴: غش کردن


مرگ مغزی

آخرین مرحله از نتایج هایپوکسی شدید، اگر اقدامی صورت نگیرد، مرگ مغزی است. مرگ مغزی به بیماری اطلاق می‌شود که در حالت کما قرار داشته، به درد پاسخ نمی‌دهد و فاقد همه‌ی رفلکس‌های اعصاب مغزی است. این بیمار شاید دچار آپنه نیز شود یا دیگر نتواند به طور مستقل نفس بکشد.