راهنمای بارداری هفته‌ های 33 و 34

راهنمای بارداری: هفته‌های سی و سوم و سی وچهارم

⇒هفته‌های سی و یکم و سی و دوم


هفته‌ی سی و سوم

احساس گرما، اختلالات خواب از جمله علائم قابل ذکر برای این هفته هستند. ساکی جهت موارد اضطراری هم‌چون؛ زایمان زودرس تدارک ببینید. بارداری 33 هفتگی معادل 7 ماه و 1 هفته است.

علائم

 • احساس گرما. به دلیل افزایش متابولیسم بدن این عارضه ایجاد می‌شود.
 • سردرد. تغییرات هورمونی، استرس و تشنگی از جمله دلایل ایجاد کننده عارضه هستند. بنابراین آرامش خود را حفظ کنید و سعی کنید همیشه خود را سیراب نگه دارید.
 • تنگی نفس.
 • اختلال حواس و فراموش‌کاری. علت اصلی این مشکل هنوز به طور قطع مشخص نشده است. اما ممکن است به دلیل تغییرات فیزیولوژیک بدن، استرس و اضطراب ایجاد شود.

تغییرات مادر

 به دلیل افزایش سطح متابولیسم بدن، احساس گرما و تعرق در این هفته طبیعی است. انقباضات Braxton hick در این هفته نیز همانند هفته‌های گذشته ادامه خواهد یافت اما با توجه به توصیه‌های گذشته مراقب علائم باشید زیرا به دلیل حساسیت ماه‌های انتهایی بارداری ممکن است نشان از زایمان زودرس باشد. احساس درد مشابه دوران قاعدگی، خون‌ریزی واژنی، خروج ترشحات و لکه‌بینی نیز می‌توانند از علائم زایمان زودرس باشند. زایمان زودرس به دلایلی هم‌چون؛ حجم زیاد مایع آمنیوتیک، کم‌آبی بدن و یا بارداری دو قلو ممکن است حادث شود. در این هفته بی‌حسی و گز گز سر انگشتان نیز مشاهده می‌شود.


مقاله‌ی مرتبط: چرا هنگام باردارى به خواب بيشترى نياز داريم؟


تغییرات جنین

راهمای بارداری هفته ی 33ام - دکتر مجازی

جنین در این هفته، 1.9 کیلوگرم وزن و 43.7 سانتی‌متر طول دارد. مغز و دستگاه عصبی او تکامل یافته است و حال دستگاه ایمنی بدن شروع به تکوین می‌کند. با تجمع چربی در زیر پوست، رنگ قرمز آن کم‌رنگ‌تر شده و چروکیدگی آن کم‌تر می‌شود. پس از تولد رنگ پوست او در مدت چند ماه ظاهر خواهد شد. جمجمه جنین در حال حاضر نرم و انعطاف‌پذیر است و صفحات تشکیل‌دهنده‌ی آن برای تسهیل کردن امر زایمان هنوز به یکدیگر متصل نگشته‌اند و در نقاطی به نام فونتانل به حالت غضروفی هستند. فونتانل‌ها تا پیش از 18 ماهگی بسته نخواهند شد. اگر جنین مذکر باشد، بیضه‌ها در حال نزول از شکم به درون اسکروتوم هستند. ممکن است در برخی موارد به خصوص در نوزادان زودرس، یک یا هر دوی بیضه‌ی آن‌ها به طور کامل نزول نکرده باشند. در این صورت تا 6 ماهگی این امر اتفاق خواهد افتاد.

راهنمای بارداری هفته ی 33ام - دکتر مجازی

 1. جنین اندازه‌ی آناناس!
 2. تکرر ادرار
 3. جمجمه‌ی منعطف.

سونوگرافی

سونوگرافی هفته ی 33ام - دکتر مجازی

در این تصویر خون‌رسانی به ناحیه ارتباط دهنده‌ی دو نیم کره‌ی مغز نشان داده شده است.

هفته‌ی سی و چهارم

سومین دوره 3 ماهه برای بسیاری از مادران سخت و خسته‌کننده است. حال شما 7 ماه و 2 هفته از دوره‌ی 9 ماهه‌ی بارداری خود را پشت سر گذاشته‌اید.

علائم

 • تاری دید. تغییرات هورمونی به همراه افزایش مایعات بدن و کم‌خوابی دیدتان را ممکن است مخدوش سازد. گاهی این عارضه تنها از علائم طبیعی و معمول بارداری است؛ اما اگر تاری دید با تورم، سردرد، افزایش ناگهانی وزن همراه شود، از نشانه‌های پره‌اکلامپسی است. در اسرع وقت این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • خستگی
 • یبوست
 • هموروئید
 • تورم پاها و مچ پا
 • فشار شکمی. با رشد جنین و نزدیک شدن به دوره‌ی زایمان، در ناحیه لگن احساس فشار خواهید کرد. در نتیجه‌ی این امر تکرر ادرار نیز مشاهده می‌شود.
 • انقباضات Braxton hick

تغییرات مادر

 در این هفته تمام علائم معمول بارداری هم‌چون؛ سوزش معده، تورم پاها، بی‌خوابی، هموروئید و یبوست مشاهده می‌شوند. به دلیل جای‌گیری جنین در لگن، شکم پایین‌تر از ماه‌های دیگر به نظر خواهد آمد و تنفس را برایتان کمی راحت‌تر خواهد کرد. اما با افزایش فشار بر مثانه، تکرر ادرار امری طبیعی خواهد بود.


مقاله‌ی مرتبط: ویار و انزجار دوره بارداری؛ چرا در این دوران، غذای موردعلاقه، ناخوشایند به نظر می‌رسد؟


تغییرات جنین

راهنمای بارداری هفته‌ ی 34ام - دکتر مجازی

جنین در این هفته 2.1 کیلوگرم وزن و حدود 45 سانتی‌متر طول دارد. لازم است بدانید در صورت تولد جنین سالم در این هفته، او قادر به زنده ماندن در خارج از رحم مادر خواهد بود. با افزایش چربی زیر پوست، او قادر به حفظ دمای بدن خود پس از تولد نیز هست. حال او می‌تواند صدای شما را تشخیص دهد. با تکامل بیش‌تر گوش، پیام‌های صوتی به مغز منتقل خواهد شد و قادر به شنیدن آهنگ و لالایی خواهد بود. تحقیقات ثابت کرده است، در صورت آواز خواندن در طول بارداری برای جنین، او پس از تولد نیز با همان آهنگ آرام‌تر خواهد شد.

راهمای بارداری هفته ی 34ام - دکتر مجازی

 1. جنین اندازه‌ی طالبی!
 2. ریه‌ها در حال تکامل
 3. تجمع چربی در زیر پوست.

سونوگرافی

سونوگرافی هفته ی 34ام - دکتر مجازی

در این تصویر، جنین 34 هفته نشان داده شده است. همان‌طور که می‌بینید دهان جنین باز بوده و در حال خوردن مایع آمنیوتیک است.

رژیم غذایی و مکمل‌های لازم

برای رفع مشکل یبوست و هموروئید از غذاهای فیبردار و سبزیجات بیش‌تر استفاده کنید. برای رفع عارضه‌ی سردرد آب فراوان بنوشید. برای از میان بردن مشکل سوزش معده، وعده‌های غذایی را در حجم کم و دفعات متعدد مصرف کنید. استفاده از اهن و دیگر مکمل‌ها را از یاد نبرید.


مقاله‌ی مرتبط: رژیم غذایی خوب و ورزش در بارداری، می‌تواند خطر سزارین را کم کند


فعالیت‌های مفید و مضر

با توجه به تکامل سیستم شنوایی نوزاد، برای برقراری ارتباط با او آواز بخوانید 🙂 . تعداد حرکات جنین و انقباضات Braxton hick را برای اطمینان از سلامت جنین و رفع نگرانی از زایمان زودرس، هر از چندگاهی یک بار چک کنید. تأکید می‌کنیم از مصرف دارو و یا سایر مداخلات برای به جلو انداختن زایمان جدا پرهیز کنید؛ هر نوع مداخله برای این مسئله مداخلات درمانی بیش‌تری را در پی خواهد داشت.


مقاله‌ی مرتبط: در ماه‌های انتهایی بارداری، لازم است بر پهلو بخوابید

هفته‌های سی و پنجم و سی و ششم⇐


منابع: