سن توقف رشد

سن توقف رشد در پسران

از آن‌جا که رشد در طول دوران طولانی مدت بلوغ صورت می‎‌گیرد بنابراین تشخیص اینکه دقیقاً چه زمانی رشد متوقف می‌شود اندکی دشوار است. ما در این مقاله توضیح می‌دهیم که چگونه و از طریق چه علائمی سن توقف رشد پسرتان را بفهمید.

هر شخص با سرعت متفاوتی رشد می‌کند و زمان شروع و پایان بلوغ برای هر شخص متفاوت است. بلوغ می‌تواند به مدت 5-2 سال طول بکشد پس بنابراین تشخیص زمان دقیق آن همیشه آسان نیست.

بدن پسران دچار تغییراتی در طول دوره بلوغ می‌گردد. این تغییرات می‌توانند برای شخص استرس‌زا یا گیج‌کننده باشند اما این فرآیندی است که برای همه افراد اتفاق می‌افتد بعلاوه آگاهی داشتن از این تغییرات  می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.


مقاله‌ی مرتبط: بلوغ زودرس در دختران ممکن است عوارض روحی را به همراه داشته باشد


به طور معمول پسران در چه سنی به طور کامل بالغ می‌شوند؟

بلوغ شامل فرآیند رشد و تغییراتی است که در بدن پسران اتفاق افتاده و آنها را وارده دوره بزرگسالی می‌کند.

سن بلوغ برای هر شخصی متفاوت است و می تواند در 14-8 سالگی رخ بدهد.به طور میانگین نخستین نشانه‌های بلوغ در پسران در 12 سالگی ظاهر می‌شود.

بیشترین مقدار رشد 1 الی دو سال بعد از شروع بلوغ رخ می‌دهد.

رشد فیزیکی حدود دو تا پنج سال طول می‌کشد. در بیشتر پسران افزایش قد در سن 16 سالگی متوقف شده و رشد در 18 سالگی به طور کامل تکمیل می‌شود.

ارتباط شروع بلوغ و قومیت

بیشتر تحقیقات در زمینه ارتباط قومیت با شروع زمان بلوغ برای دختران صورت می‌گیرد تا پسران. با این‌حال آکادمی آمریکایی اطفال دریافته‌اند بلوغ در پسران آمریکایی و آفریقایی سریعتر از پسران اسپانیایی و قفقازی اتفاق میفتد.

فاکتورهای ژنتیکی

ژن نقش مهمی در این قضیه دارد و قد والدین معرف خوبی برای قد فرزند است.

سن توقف رشد

راهی که می‌توان از آن طریق قد مناسب فرزند پسر را به دست آورد این است:

 • مجموع قد پدر و مادر
 • تقسیم این عدد بر دو
 • به علاوه 6.4 سانتی متر

این محاسبات تقریبی هستند و به طور معمول نمی‌توان قد دقیق را با این محاسبه به دست آورد. افزایش قد یک حالت منحنی وار بر روی کاغذ به خود می‌گیرد بنابراین اگر قد شخص از کودکی بر روی کاغذهای گراف علامت زده شود ممکن است بتوان مسیری که در انتها قد به آن ختم خواهد شد را تخمین زد.

بیماری های مزمن مانند آرتریت شدید و شرایط ژنتیکی مانند سندرم داون می‌تواند موجب کوتاهی قد فرد در دوران بزرگسالی بشود.

میانگین قدی در پسران

میانگین قد در نقاط مختلف دنیا متفاوت است اما در ایالات متحده آمریکا 179.8 سانتی‌متر است.

این میانگین از طریق جمع زدن قد افراد یک گروه فرضی و سپس تقسیم آن به تعداد اعضای گروه به دست آمده است.

البته این میانگین بدین معنانیست که افراد بلندتر یا کوتاهتر از این عدد به طورنامعمولی بلند یا کوتاه هستند. یادمان باشد هر شخصی تفاوت‌های خود را دارد.

پرسش و پاسخ‌ها

بلوغ در پسراندروان بلوغ می‌تواند ایام گیچ‌کننده ای برای هر شخص باشد. آنچه در قسمت پایین آمده است لیستی از سوالاتی است که ممکن است در این دوران برای افراد پیش بیاید.

 • رشد اندام‌های جنسی در چه سنی متوقف می‌شود؟

از  آنجایی که بلوغ در هر شخصی در سن متفاوتی پایان می‌یابد بنابراین نمی‌توان سن دقیقی برای تکمیل‌شدن رشد اندام‌های جنسی بیان کرد. زمانی‌که بلوغ به پایان می‌رسد رشد اندا‌م‌های جنسی نیز تکمیل گشته است. که می‌تواند حدود چهارسال طول بکشد.

 • یک‌سال بعد از شروع بلوغ آلت تناسلی و بیضه‌ها رشد خود را آغاز می‌کنند
 • اندام‌های جنسی رشد خود را به مدت یک الی دو سال ادامه می‌دهند
 • چهارسال بعد از شروع بلوغ رشد اندام‌های جنسی باید تکمیل و متوقف شده باشد
 • چه زمانی رشد موهای بدن متوقف می‌شود؟

  به طور معمول موی نواحی شرمگاهی اول از همه شروع به رشد می‌کند حدوداً یک‌سال بعد از آن موهای زیر بغل رشد خود را آغاز می‌کنند. موهای صورت و سایر نواحی بدن دوسال بعد شروع به رشد می‌کند. در پایان بلوغ رشد موهای بدن نیز به اتمام می‌رسد.

 • چه عواملی می‌توانند باعث کاهش نرخ رشد شوند؟

فاکتورهایی مانند رژیم غذایی و محیط می‌توانند بر رشد تاثیر بگذارند. در سراسر جهان کودکان دچار سوتغذیه ممکن است به بلندی یا قدرتمندی سایر همسالان خود که رژیم غذایی غنی‌تری داشته‌اند نباشند.

بیماری، شرایط ژنتیکی و مصرف بعضی داروها مانند داروهای کورتونی می‌توانند سرعت رشد را کم و محدود کنند.

مراجعه به پزشک

عدم تعادل هورمون‌ها در بدن ممکن است رشد را کند کرده یا سرعت بخشد. در صورت وجود نشانه‌های زیر بهتر است والدین از پزشک خانواده خود مشورت بخواهند:

 • رشد بسیار سریع یا بسیار کند فرزند
 • بلند یا کوتاه بودن زیاد از همسالان خود
 • سرعت رشد بسیار بالا علیرغم داشتن والدین وتاه قد
 • علیرغم رسیدن به 14 سالگی بلوغشان شروع نشده

مقاله مرتبط: علل بلوغ زودرس


عکس برداری X-ray از دست و مچ نیز می‌تواند راهی برای پیش‌بینی میزان رشد قدی فرزند باشد.

نکاتی برای اطمینان از بهترین میزان رشد ممکن

هر شخص یک میزان ماکسیمم برای قد خود دارد. بعضی موارد می‌توانند به شخص کمک کنند تا تمام پتانسیل خود را استفاده کند اما به ساد داشته باشیم که این شخص حتی با مصرف مکمل‌ها و داروها نیز نمی‌تواند بیش از این مقدار ماکسیمم رشد کند.


مقاله مرتبط: آیا می‌توان پس از بلوغ افزایش قد داشت؟


داشتن رژیم‌غذایی سالم و خواب کافی و ورزش بسیار مهم است.راه‌های زیادی برای فعال بودن وجود دارد که شامل شرکت در ورزش‌های تیمی و کمک به انجام کارهای خانه می‌شود.

نوجوانان به 8-10 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. یک الگوی سالم خواب به معنای رفتن به تخت خواب در یک ساعت ثابت و دیر نخوابیدن است.

بلوغ پسرانپسران باید بدانند که رشد کامل زمان می برد و برای هر کس متفاوت است. تقویت اعتماد به نفس داشتن خانواده و دوستان خوب و انجام دادن سرگرمی‌های سالم در این دوران می‌تواند روبرو شدن بابلوغ را برای آن‌ها آسانتر کند.