7 راهکار برای تسکین درد دندان عقل

معمولا مردم به خاطر اینکه دندان‌های عقل می‌‌توانند سبب دردهای شدید لثه‌ای شوند، تصمیم به کشیدن آنها می‌گیرند. چگونه درد دندان عقل می تواند در خانه و قبل ازکشیده شدن تسکین یابد؟

دندان عقل آخرین دندانی‌ست که لثه را می‌شکافد ودر پشت دهان یک فرد رشد می‌کند. معمولا چهار دندان عقل وجود دارد که در دورترین گوشه‌‎های لثه‌های بالا و پایین رشد می‌کنند.

این مقاله به درمان‌های خانگی و درمان‌های پزشکی برای کاهش درد ناشی از دندان عقل می‌پردازد.

علت درد دندان عقل چیست؟

دندان‌های عقل معمولا در سنین 17 تا 21 سالگی از بین لثه ها بیرون می‌آیند. احساس فشار دندان به لثه‌ها می‌تواند دردناک باشد.

وقتی این اتفاق می‌افتد، دندان‌‌های عقل تحت فشار قرار می‌گیرند که باعث می‌شود لثه‌ها آسیب‌پذیر شوند؛ چون‌که سطح لثه‌ها پاره شده و دندان‌ها به طورکامل خارج نمی‌شوند. غذا و باکتری می‌توانند در لثه گیر بیافتند و منجر به مسائل مختلف شوند؛ از جمله:

 • بیماری لثه
 • عفونت
 • آبسه‌
 • کیست

درمان درد دندان عقل در خانه

دندان‌های عقل تحت فشار می‌توانند سبب درد و حساسیت شوند. در انتها، کشیدن دندان عقل می‌تواند به حل این مشکلات کمک کند.

در عین حال، چند درمان بدون دارو و درمان‌های طبیعی خانگی موجود می‌باشد.

 1. ژل بی حس کننده

یک ژل بی حس کننده دندانپزشکی ممکن است به کاهش و از بین بردن احساس درد در لثه‌ها کمک کند. این ژل‌ها به آسانی قابل دسترسی حاوی بنزوکائین فعال است.

 1. ایبوپروفن

ایبوپروفن یک داروی در دسترس ضد درد است که به کاهش التهاب کمک می‌کند.

مصرف دوز توصیه شده در بسته ممکن است به کاهش ناراحتی کمک کند. همچنین می‌تواند التهاب لثه‌های مرتبط با رشد دندان‌های عقل را کاهش دهد.

ایبوپروفن یا سایر NSAIDs (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) درمان موثری برای درد هستند تا زمانی که فرد بتواند به دندانپزشک برای درمان مراجعه کند.

 1. بسته یخ

قرار دادن یخ روی فک می‌تواند به کاهش التهاب کمک کند، که در نتیجه ممکن است درد را کاهش دهد. استفاده از یخ همچنین میتواند اثر بی حس کنندگی داشته باشد.

فرد می‌تواند نگه داشتن یک بسته‌ی یخ حوله پیچ در برابر فک را تا 15 دقیقه امتحان کند.

بسته یخ می‌تواند با وقفه‌های 15 دقیقه‌ای تا زمان کاهش درد به کار برده شود.

 1. شستشو با آب و نمک

آب نمک دارای خصوصیات ضد عفونی کننده طبیعی است. مطالعه‌ای در سال 2010 نشان داد که شستشو‌ی دهان با آب نمک می تواند به کاهش باکتری کمک کند.

گاهی اوقات، ایجاد باکتری در لثه‌ی شکسته در اطراف دندان عقل می تواند علت درد باشد. به عنوان مثال، شستشو با آب نمک ممکن است به درمان عفونت و کاهش ناراحتی کمک کند.

برای شستشو با آب و نمک، فرد می تواند چند قاشق غذا خوری نمک را در یک لیوان آب تازه جوش داده شده حل کند. هنگامی که آب کمی خنک شده است، می توان آن را در اطراف دهان به مدت چند دقیقه چرخاند، سپس آن را تف کرد.

فرد ممکن است بخواهد دو یا سه بار در روز دهان خود را با آب نمک شستشو دهد یا تا زمانی که درد شروع به کاهش کند.

 1. میخک
  تحقیق در مورد اثربخشی میخک برای تسکین درد دندان عقل نتایج مثبتی نشان داده است. مطالعه‌ای در سال 2006 نشان داد که میخک به عنوان مسکن درد موضعی به علت اثر بی حس کننده‌اش کاربرد دارد.

برای امتحان این درمان خانگی، فرد می تواند از گل میخک یا روغن میخک استفاده کند. در صورت استفاده از گل میخک کامل باید:

 • گل میخک روی دندان عقلی که مسبب درد است قرار داده شود.
 • در حالی که گل در محل است، فک بسته شود اما جویدن رخ ندهد.
 • تا زمان کاهش درد آنجا بماند و سپس به بیرون تف شود.
 • برای امتحان این درمان با استفاده از روغن میخک، شخص می‌تواند:
 • چند قطره روغن میخک را روی یک توپ از پنبه قرار دهید.
 • پنبه را بر روی دندان عقل که باعث درد می شود قرار دهید.
 • پنبه را نگه دارید تا زمانی که درد کاهش یابد و سپس آن را بیرون بیاورید.
 1. پیاز

مطالعه‌ای در 2007 نشان داد که پیاز دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است. این مزایا از پیاز به این معنی است که آنها می توانند به کاهش تورم و مبارزه با عفونت باکتری کمک کنند.

برای استفاده از پیاز به عنوان یک درمان خانگی، فرد باید:

– قطعه ای از پیاز را خرد کند.

– پیاز را در قسمتی از دهان که درد دارد بجوید.

– جویدن را تا زمانی که درد کاهش یابد ادامه دهد و سپس پیاز را به بیرون تف کند.

این روند باعث می شود که آب از پیاز به لثه وارد شود تا بتواند التهاب و باکتری را کاهش دهد.

 1. چای کیسه‌ای

یک مطالعه در 2016 نشان می دهد که تانن های موجود در چای‌های کیسه‌ای دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی هستند. این بدان معناست که چای‌های کیسه‌ای ممکن است به کاهش تورم و مبارزه با عفونت باکتری کمک کنند.

برای استفاده از چای کیسه‌ای به عنوان یک درمان خانگی، فرد می‌تواند یک فنجان چای درست کند وفنجان را در حالی که چای کیسه‌ای داخلش است، در یخچال بگذارد. هنگامی که چای سرد شد، کیسه می‌تواند بیرون آورده شده و در قسمتی از دهان که درد می‌کند قرار داده شود.

چگونه از درد دندان عقل جلوگیری کنیم؟

هنگامی که دندان‌های عقل در حال بیرون آمدن هستند، چند راهکار وجود دارد که کمک می‌کند تا لثه ها وضعیت عفونی نیابند. این اعمال شامل موارد زیر می‌باشد:

– تمرین بهداشت دهان و دندان: دوبار مسواک زدن در روز، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه می‌تواند به کاهش باکتری‌هایی که در دهان باعث عفونت میشوند، کمک کند.

– نوشیدن مقدار زیادی آب: به جدا کردن غذا و باکتری از دندان و لثه کمک می‌کند.

– اجتناب از غذاهای قندی: غذاهای قندی می‌توانند در بین لثه‌های پاره شده گیرکرده و سبب رشد باکتری‌ها شوند.

چشم انداز

در حالی که درمان‌های ارایه شده در این مقاله اثر اثبات شده‌ای برای کاهش درد دندان عقل دارند، اما فقط راهکارهای کوتاه مدت می‌باشند.

هنگامی که دندان‌های عقل تحت فشار قرار می‌گیرند، یک دندانپزشک معمولا توصیه می کند که آنها برای تسکین دراز مدت برداشته شوند.