کلردیازپوکساید هیدروکلراید (خوراکی)

کلردیازپوکساید هیدروکلراید (خوراکی)

تعریف

کلردیازپوکساید برای از بین بردن علائم اضطراب، از جمله عصبی بودن یا اضطراب قبل از جراحی، استفاده می‌شود. همچنین ممکن است برای درمان علائم ترک الکل نیز استفاده شود.

کلردیازپوکساید بنزودیازپین است. بنزودیازپین‌ها متعلق به گروهی از داروها هستند که دپراسیونرعملکرد سیستم عصبی مرکزی نامیده می‌شوند و عملکرد سیستم عصبی را کاهش می‌دهند. این دارو فقط با تجویز پزشکتان قابل دسترسی است. این محصول در قالب‌های دارویی زیر موجود است:
• کپسول
• قرص
قبل از استفاده
در تصمیم‌گیری برای مصرف یک دارو، خطرات مصرف دارو باید با توجه به فواید آن سنجیده شوند. این تصمیمی است که شما و پزشکتان باید بگیرید. برای این دارو ، موارد زیر باید مورد توجه قرار بگیرد:

حساسیت‎ها

اگر تا به حال واکنشی غیر عادی یا آلرژیک به این دارو یا داروهای دیگر داشته‌اید به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت وجود هر نوع آلرژی دیگری از قبیل غذاها ، رنگ‌ها ، نگهدارنده‌ها یا حیوانات ، به مراقب سلامت رسمی و حرفه‌ای خود اطلاع دهید. در مورد محصولاتی که احتیاجی به تجویز ندارند ، برچسب‌ها یا بسته‌بندی‌ها را با دقت بخوانید.


مقاله مرتبط: اس سیتالوپرام (داروی خوراکی)


اطفال

مطالعات مناسبی بر روی رابطه سن با اثرات کلردیازپوکساید در کودکان زیر 6 سال انجام نشده است. در واقع ایمنی و اثربخشی آن ثابت نشده است.

در پیری

مطالعات مناسب انجام شده تا به امروز ، مشکلات خاصی را که بتواند فواید کلردیازپوکساید را در سالمندان محدود کند، نشان نداده است. با این حال خواب‎آلودگی شدید، سرگیجه، سردرگمی و لرزش، به نظر می‌رسد بیشتر در افراد مسن اتفاق می‌افتند چرا که نسبت به جوانان به اثرات کلردیازپوکساید حساس‌تر هستند. افراد مسن ممکن است برای کاهش اثرات ناخواسته ، به دوز کمتری نیاز داشته باشند.

شیردهی

در زنان ، مطالعات کافی برای تعیین خطر نوزاد در مصرف این دارو در طول دوران شیردهی انجام نشده است. خطرات و فواید بالقوه این دارو را در کنار یکدیگر قبل از مصرف بسنجید.


مقاله مرتبط: آتورواستاتین (داروی خوراکی)


اثرات متقابل دارو (تداخلات دارویی)

هرچند که داروهای خاصی هستند که نباید هم زمان با یکدیگر مصرف شوند ، با این حال در بعضی موارد ممکن است دو دارو هم‌زمان با هم مصرف شوند حتی اگر بر یکدگر اثرات متقابلی بگذارند. در این موارد ، پزشکان ممکن است بخواهند دوز را تغییر دهند یا ممکن است احتیاط‌هی دیگر لازم باشد. هنگامی که شما این دارو را مصرف می‌کنید بسیار مهم است که در صورت مصرف هر یک از داروهای لیست شده در پایین ، متخصصان مراقب سلامت خود را مطلع کنید.

اثرات متقابل و تعاملات زیر براساس اهمیت بالقوه آن‌ها انتخاب شده‌اند و ازوما شامل همه موارد نیستند. استفاده از این دارو با هر یک از داروهای زیر توصیه نمی‌شود. پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که درمان شما با این دارو انجام نشود یا بعضی داروهای دیگر را تغییر دهید.
Flumazenil*
استفاده از این دارو با هر یک از داروهای زیر توصیه نمی‌شود، اما در برخی موارد ممکن است لازم باشد. اگر هر دو دارو با هم تجویز شوند، ممکن است پزشک دوز تجویزی خود یا تعداد دفعات مصرف یکی یا هر دوی آن‌ها را تغییر دهد.
* Alfentanil
* Amobarbital
* Anileridine
* Bromazepam
* Bromopride
* Buprenorphine
* Butabarbital
* Butalbital
* Butorphanol
* Carbinoxamine
* Carisoprodol
* Chloral Hydrate
* Chlorzoxazone
* Codeine
* Dantrolene
* Dihydrocodeine
* Doxylamine
* Ethchlorvynol
* Fentanyl
* Flibanserin
* Fospropofol
* Hydrocodone
* Hydromorphone
* Lacosamide
* Levorphanol
* Meclizine
* Meperidine
* Mephenesin
* Mephobarbital
* Meprobamate
* Metaxalone
* Methadone
* Methocarbamol
* Methohexital
* Mirtazapine
* Morphine
* Morphine Sulfate Liposome
* Oxycodone
* Oxymorphone
* Pentazocine
* Pentobarbital
* Periciazine
* Phenobarbital
* Primidone
* Propofol
* Propoxyphene
* Remifentanil
* Secobarbital
* Sodium Oxybate
* Sufentanil
* Tapentadol
* Thiopental
* Tramadol
* Zolpidem
استفاده از این دارو با هریک از داروهای زیر ممکن است باعث افزایش خطر عوارض جانبی خاصی شود اما استفاده از هر دو دارو ممکن است بهترین درمان برای شما باشد. اگر هر دو دارو با هم تجویز شوند، پزشک ممکن است دوز تجویزی خود یا دفعات مصرف یکی یا هر دو آن‎ها را تغییر دهد.
* Ketoconazole
* St John’s Wort
*Theophylline

دیگر تعاملات و اثرات متقابل

بعضی از داروهای خاص نباید در زمان غذا خوردن یا خوردن انواع خاصی از مواد غذایی مصرف شوند زیرا باعث اثرات متقابل بین دارو و غذا می‌شود. مصرف الکل یا تنباکو با داروهای خاص ، باعث رخ دادن اثرات و تعاملات متقابلل می‌شود. تعاملات و اثرات متقابل زیر بر اساس اهمیت بالقوه آن‌ها انتخاب شده‌اند و لزوماً شامل همه چیز نمی‌شوند.
استفاده از این دارو با هر یک از موارد زیر ممکن است خطر ابتلا به برخی عوارض جانبی را افزایش دهد اما در بعضی موارد ممکن است اجتناب ناپذیر باشد. در صورت استفاده همزمان، پزشک ممکن است دوز یا چگونگی استفاده از این دارو را تغییر دهد یا دستورالعمل خاصی در مورد استفاده از غذا ، الکل یا دخانیات به شما بدهد.
* Ethanol

سایر مشکلات پزشکی

وجود سایر مشکلات پزشکی ممکن است بر استفاده از این دارو تاثیر بگذارد. اگر سایر مشکلات پزشکی دارید، از اطلاع دادن آن به پزشک خود اطمینان حاصل کنید به خصوص موارد زیر:
 بیماری کلیوی
 بیماری کبد- با احتیاط استفاده شود.این اثرات ممکن است به دلیل حذف آرام دارو از بدن افزایش یابد.
 پورفیری (اختلال ژنتیکی)- با حتیاط استفاده شود. ممکن است شرایط را بدتر کند.