انتشار این مقاله


تقسیم‌بندی مولکولی سرطان پستان

مانند اکثر سرطان های دیگر ، سرطان پستان الگوی غیر طبیعی بیان ژن را نشان می دهد. با پیشرفت در فناوری ، امکان مطالعه هزاران mRNA به طور همزمان از گروهی از تومورها برای ایجاد پروفایل های بیان ژن (اهداف مولکولی) فراهم شده است. این اهداف مولکولی ممکن است برای تشخیص ، پیش بینی رفتار […]

مانند اکثر سرطان های دیگر ، سرطان پستان الگوی غیر طبیعی بیان ژن را نشان می دهد. با پیشرفت در فناوری ، امکان مطالعه هزاران mRNA به طور همزمان از گروهی از تومورها برای ایجاد پروفایل های بیان ژن (اهداف مولکولی) فراهم شده است. این اهداف مولکولی ممکن است برای تشخیص ، پیش بینی رفتار تومور و همچنین انتخاب روش درمانی مناسب برای بیماران مفید باشد.

محرکهای اصلی پاتوژنز سرطان پستان ژن‌های مرتبط با گیرنده هورمون ، ژنهای HER2 و ژن‌های مرتبط با تکثیر هستند. بر اساس شباهت پروفایل های بیان ژن با استفاده از یک خوشه بندی سلسله مراتبی ، سرطان پستان به زیرگروه های لومینال A ، لومینال B ، غنی شده با HER2، زیرگروه ‌Basal-like و Normal-like تقسیم شده است.

این گروه بندی دارای پیامدهای پیش آگهی است. به طور گسترده‌تر ، زیرگروه های لومینال، بیان ژنهای مربوط به گیرنده استروژن (ER) را نشان می دهند و پیش آگهی بهتری نسبت به زیرگروه های غنی شده HER2 و Basal-like دارند ، که معمولاً ER منفی هستند.

سرطان پستان لومینال A

سرطان پستان لومینال A شایعترین زیرگروه است و حدود ۴۰٪ از کل سرطانهای پستان را تشکیل می دهد. این میزان بیان زیاد ژن‌های مرتبط با ER ، بیان کم ژنهای HER2 و ژنهای مرتبط با تکثیر را نشان می دهد. فراوانی آن‌ها از نظر بافت شناسی کم و پیش آگهی بهتری نسبت به زیرگروه لومینال B دارند. آنها به خوبی به درمان غدد درون ریز به عنوان مثال مهار کننده های ضد استروژن یا آروماتاز پاسخ می‌دهند.

با توجه به پروفایل جهش، زیر گروه های لومینال ناهمگن ترین هستند و کمترین میزان ژن‌های جهش یافته را نشان می دهند. متداول ترین جهش در لومینال A شامل PIK3CA (45%) و پس از آن MAP3K1 ، GATA3 ، TP53 ، CDH1 و MAP2K4 است.

سرطان پستان لومینال B

این زیرگروه کمتر از لومینال A (حدود ۲۰٪ از کل سرطانهای پستان) شایع هستند و پیش بینی نسبتاً بدتری دارند. در مقایسه با لومینال A ، آنها دارای درجه ناتینگهام بالاتر هستند ، بیان سطوح پایین ژنهای مرتبط با ER ، بیان متغیر خوشه HER2 (ممکن است HER2 مثبت باشند) و سطح بیان بالاتر ژنهای مرتبط با تکثیر را نشان دهند.

سرطان های لومینال B نیز در جهش هایی که حمل می کنند کاملاً ناهمگن هستند. ژنهای جهش یافته اغلب شامل TP53 و PIK3CA هستند. علاوه بر این ، به نظر می رسد که محل ناهنجاری در مسیر TP53 در سرطان های لومین A و لومینال B متفاوت است. سرطان های لومینال B زیر مجموعه ای از سرطانهای مثبت ER است که ممکن است از درمان تهاجمی تر بهره مند شوند.

سرطان پستان غنی شده با HER2

بر خلاف زیرگروه های لومینال ، سرطانهای پستان غنی شده با HER2 دارای فراوانی بالایی از جهش درTP53 با فراوانی ۷۲% و PI3K با فراوانی ۳۹% هستند. با این حال ، آن‌ها فرکانس فراوانی بسیار کمتری از سایر ژنهای قابل توجهی جهش یافته دارند. اكثر سرطان هاي پستان در گروه مولكولي غني شده با HER2 مقادير زيادي از HER2 توسط ايمونوهيستوشيمي و يا FISH نشان مي دهند. با این حال ، استثنائات در هر دو جهت اتفاق می افتند.

درمان سرطان پستان غنی شده با HER2:

آنتی بادی های مونوکلونال Transtuzumab و Pertuzumab ، مهار کننده تیروزین کیناز لاپاتینب و آنتی بادی-دارویی کونژوگه Transtuzumab emtansine برای سرطان پستان HER2 تأیید شده اند.

زیر گروه مولکولی سرطان پستان Basal-like:

این گروه از تومورهای ناهمگن، ۱۵ تا ۲۰ درصد کل سرطان های پستان را تشکیل می دهد و معمولاً برای ER ، PR و HER2 منفی است (سه برابر منفی). آنها ۵۰ تا ۷۵ درصد کل سرطانهای پستان منفی ER را تشکیل می دهند. همه تومورهای Basal-like سه منفی و بالعکس نیستند. اکثریت قریب به اتفاق موارد Basal-like با جهش های BRCA1 همراه است. با این حال ، برخی از بیماران منفی BRCA1 هستند. بیماران نسبتاً جوانتر (معمولاً قبل از یائسگی) هستند و احتمالاً تبار آفریقایی دارند.

از نظر مورفولوژیکی ، این تومورها کارسینوم داکتال تهاجمی با درجه بافت شناسی بالا ، فعالیت میتوزیک سریع (اغلب> 40 میتوز)، فشار دادن مرزها به جای نفوذ به مرزها ، نفوذ لنفوسیتی متراکم ، نکروز و مناطقی از فیبروز (اسکار مرکزی) است. معمولاً یک مؤلفه درجا قابل تشخیص نیست.

سرطان پستان Normal-like

شبیه به سرطان لومینال A است، گیرنده هورمون مثبت (گیرنده استروژن و / یا گیرنده پروژسترون مثبت) ، HER2 منفی ، و دارای پروتئین Ki-67 پایین است ، که به کنترل رشد سریعتر سلولهای سرطانی کمک می کند. با این وجود ، اگرچه سرطان پستان Normal-like پیش آگهی خوبی دارد ، اما پیش آگهی آن کمی بدتر از پیش آگهی سرطان لومینال A است


طرلان ميرزهره


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *