انتشار این مقاله


سونوگرافی پستان

سونوگرافی یک آزمایش تصویربرداری است که امواج صوتی با فرکانس بالا را از طریق سینه شما ارسال می کند و آنها را به یک صفحه در حال مشاهده تبدیل می کند. تکنسین سونوگرافی یک پروب صوتی را برای انجام آزمایش در سینه قرار می دهد. هیچ تابشی درگیر نیست. سونوگرافی به خودی خود به عنوان […]

سونوگرافی یک آزمایش تصویربرداری است که امواج صوتی با فرکانس بالا را از طریق سینه شما ارسال می کند و آنها را به یک صفحه در حال مشاهده تبدیل می کند. تکنسین سونوگرافی یک پروب صوتی را برای انجام آزمایش در سینه قرار می دهد. هیچ تابشی درگیر نیست.

سونوگرافی به خودی خود به عنوان آزمایش غربالگری سرطان پستان استفاده نمی شود. در عوض ، از آن برای تکمیل سایر آزمایش های غربالگری استفاده می شود. اگر ناهنجاری در ماموگرافی دیده شود یا با معاینه فیزیکی احساس شود ، سونوگرافی بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا ناهنجاری جامد است (مانند فیبرونونوما خوش خیم یا سرطان) یا پر از مایعات (مانند کیست خوش خیم) است. اما سونوگرافی نمی‌تواند تعیین کند که یک توده جامد سرطانی است یا نه و همچنین کلسیفیکاسیون ها را افتراق نمی‌دهد.

اگر زیر ۳۰ سال سن داشته باشید ، پزشک ممکن است سونوگرافی را قبل از ماموگرافی برای ارزیابی توده قابل لمس پستان (توده سینه که از طریق پوست قابل لمس است) توصیه کند. تفسیر ماموگرام در زنان جوان دشوار است زیرا سینه آنها متراکم و پر از غدد شیر است. (سینه زنان مسن تر پرچرب تراست و ارزیابی آنها ساده تر است.) در ماموگرافی ها ، این بافت غده متراکم و سفید به نظر می رسد – دقیقاً مانند تومور سرطانی. برخی پزشکان می گویند ، پیدا کردن یک ناهنجاری در میان بافت غده متراکم می تواند مانند یافتن خرس قطبی در طوفان برفی باشد. بیشتر توده های پستان در زنان جوان کیست خوش خیم یا توده هایی از بافت غده طبیعی است.

پزشکان همچنین می توانند از سونوگرافی برای هدایت سوزنهای بیوپسی دقیقاً به مناطق مشکوک در پستان استفاده کنند.

چگونه می توانم برای سونوگرافی سینه آماده شوم؟

ارائه دهنده خدمات درمانی شما این روش را برای شما توضیح می دهد. هر گونه سؤال را در مورد روش سؤال کنید.

  • ممکن است از شما خواسته شود فرم رضایت نامه امضا کنید که اجازه انجام آزمایش را می دهد. فرم را با دقت بخوانید و اگر چیزی مشخص نیست سؤال کنید.
  • نیازی نیست قبل از آزمایش جلوی خوردن یا نوشیدن را بگیرید. همچنین برای کمک به آرامش شما به پزشکی احتیاج نخواهید داشت.
  • در روز آزمایش نباید هیچ لوسیون ، پودر یا مواد دیگری را روی سینه های خود بگذارید.
  • لباس هایی بپوشید که به راحتی بتوانید آنها را خاموش کنید. یا لباسهایی بپوشید که به رادیولوژیست یا تکنسین اجازه دهید به سینه شما برسد. ژلی که در طول آزمایش بر روی پوست شما قرار می گیرد ، لباسی را لکه نمی کند ، اما ممکن است بخواهید لباس های قدیمی تر بپوشید. ممکن است ژل پس از آن کاملاً از پوست شما خارج نشود.
  • دستورالعمل های دیگری را که ارائه دهنده خدمات درمانی به شما می دهد ، برای آمادگی خود پیروی کنید.

در هنگام سونوگرافی پستان چه اتفاقی می افتد؟

ممکن است سونوگرافی پستان به عنوان سرپایی یا بخشی از اقامت خود در بیمارستان انجام شود. نحوه انجام آزمایش ممکن است بسته به شرایط شما و عملکرد ارائه دهنده خدمات درمانی شما متفاوت باشد.

به طور کلی ، سونوگرافی پستان این روند را دنبال می کند:

  • از شما خواسته می شود که هرگونه جواهرات و لباس را از کمر دور کنید. به شما لباس پوشیدن داده می شود.
  • شما روی تخت معاینه دراز خواهید کشید. از شما خواسته می شود که بازوی خود را بالاتر از سر خود در طرف پستان که نگاه کنید ، بالا ببرید. یا ممکن است در سمت خود قرار بگیرید.
  • این تکنسین ژل شفاف و گرم را روی پوست روی ناحیه پستان قرار خواهد داد تا مورد بررسی قرار گیرد.
  • این تکنسین مبدل را بر روی پوست فشار داده و آن را بر روی منطقه مورد مطالعه منتقل خواهد کرد.
  • پس از انجام آزمایش ، تکنسین ژل را پاک می کند.

بعد از سونوگرافی پستان چه اتفاقی می افتد؟

شما بعد از سونوگرافی پستان به مراقبت خاصی احتیاج ندارید. بسته به وضعیت شما ، ارائه دهنده خدمات درمانی ممکن است دستورالعمل های دیگری را به شما ارائه دهد.

طرلان ميرزهره


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *