انتشار این مقاله


انواع سرطان پستان

همه سرطان‌های پستان از یک نوع نیستند و تومور می‌تواند از نواحی مختلفی از بافت سینه از جمله مجاری، لوبول‌ها و بافت‌های بینابینی آن‌ها منشا بگیرد. طبقه‌بندی سرطان پستان بر اساس نمای بافتی مشاهده شده زیر میکروسکوپ که از طریق بیوپسی تهیه شده است، انجام می‌شود. پس از تشخیص داده شدن با سرطان پستان، پزشک […]

همه سرطان‌های پستان از یک نوع نیستند و تومور می‌تواند از نواحی مختلفی از بافت سینه از جمله مجاری، لوبول‌ها و بافت‌های بینابینی آن‌ها منشا بگیرد. طبقه‌بندی سرطان پستان بر اساس نمای بافتی مشاهده شده زیر میکروسکوپ که از طریق بیوپسی تهیه شده است، انجام می‌شود. پس از تشخیص داده شدن با سرطان پستان، پزشک گزارش پاتولوژی را مطالعه می‌کند تا به خصوصیات تومور شما پی ببرد. از آنجایی که نوع بافت منشا سرطان پستان نوع رفتار این سرطان و بهترین گزینه درمانی را تعیین می‌کند، کسب اطلاعات به پزشکان در تعیین برنامه درمانی شما کمک خواهد نمود. نواحی‌ای از پستان که سرطان از آنجا شروع می‌شود عبارتند از:

  • غدد شیری: کارسینوم مجرایی شایع‌ترین نوع سرطان پستان است. این سرطان از بافت پوشاننده مجاری شیری پستان آغاز می‌شود. این مجاری شیر را از غدد پستانی به سمت نوک پستان حمل می‌کنند. کارسینوم مجرایی می‌تواند محدود به مجاری مانده و غیرتهاجمی باشد (DCIS یا ductal carcinoma in situ یا کارسینوم مجرایی درجا).
  • لوبول‌های تولیدکننده شیر: کارسینوم لوبولار در لوبول‌های پستانی آغاز می‌شود. این لوبول‌ها مسئول تولید شیر هستند. درصورتیکه تومور از محدوده لوبول‌ها خارج شود، کارسینوم تهاجمی لوبولار خوانده می‌شود. لوبول‌ها متصل به مجاری‌ای هستند که شیر را به سمت نوک پستان حمل می‌کنند.
  • بافت همبند: ندرتا سرطان‌های پستان می‌توانند از بافت همبند منشا بگیرند که از عضلات، چربی و عروق خونی ساخته شده است. سرطان‌هایی که از بافت همبند آغاز می‌شوند، سارکوم نامیده می‌شوند. از جمله سارکوم‌هایی که در پستان ایجاد می‌شوند، آنژیوسارکوم‌ها و تومورهای فیلودس هستند.

در این بخش به معرفی انواع مختلف سرطان پستان و تفاوت‌های آنان با یکدیگر خواهیم پرداخت.

سرطان‌های پستان درجا

سرطان‌های پستان تهاجمی

انواع نادر سرطان پستان

انواع مولکولی سرطان پستان

شایع‌ترین زیرشاخه‌های مولکولی سرطان پستان بر اساس میزان پاسخدهی بافت توموری به هورمون‌های استروژن و پروژسترون تعریف می‌شوند. وضعیت هورمونی سرطان‌های پستان به شرح زیر است:

  • گیرنده استروژنی مثبت (ER+)
  • گیرنده پروژسترونی مثبت (PR+)
  •  گیرنده هورمونی منفی (HR-)

امروز تحقیقات ژنتیکی طبقه‌بندی دقیق‌تری را برای سرطان‌های پستان پدید آورده و آن را به دسته‌های زیر تقسیم کرده‌اند:

زهره محمدی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *