انتشار این مقاله


کیست شکلاتی چیست؟ با علائم و درمان کیست شکلاتی تخمدان آشنا شوید

کیست شکلاتی کیستی می‌باشد که سرشار از خون کهنه است.

آیا تا کنون عبارت کیست شکلاتی را شنیده‌اید؟ کیست شکلاتی کیستی می‌باشد که سرشار از خون کهنه است. آیا کیست شکلاتی باعث سرطان میشود؟ این کیست‌ها که پزشکان آن را اندومتریوز می‌نامند، کیست سرطانی نیستند. در این افراد اندومتریوز به حدی شدید است که باروری آن‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهد. در این مقاله ما سعی داریم علل، نشانه‌ها و درمان کیست شکلاتی را بررسی کنیم. همچنین به نحوه‌ی تاثیر این کیست و اندومتریوز برروی بارداری می‌پردازیم. بین ۴۰-۲۰ درصد افراد مبتلا به اندومتریوز معمولاً به کیست شکلاتی مبتلا می‌شوند.

حتماً بخوانید:

علل کیست شکلاتی کدامند؟

اندومتریوز باعث ایجاد کیست شکلاتی می‌شود. بافت اندومتریال، بافت پوشاننده‌ی رحم است. اندومتریوز موجب می‌شود که این بافت بیرون از دیواره‌ی رحم رشد پیدا کند. در این بیماری بافت اندومتریال می‌تواند تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ و ارگان‌های نزدیک به رحم مانند مثانه را نیز مورد حمله قرار دهد. این شرایط باعث درد و خونریزی‌های وسیع در قاعدگی‌ها شده و همچنین می‌تواند باعث تخریب ارگان‌های مورد هدف گردد.

پزشکان اندومتریوز را با توجه به گسترش بافت اندومتریال در بدن به مراحل مختلف تقسیم می‌کنند. مرحله‌ی ۳ و ۴ مراحل شدیدی هستند و بیشتر باعث اندومتریوما می‌شوند. اگر فرد مبتلا به اندومتریوز درمان مناسبی نگیرد، بیماری می‌تواند تشدید یافته و کیست شکلاتی گسترش یابد.

کیست‌های شکلاتی کیست‌هایی هستند که سرشار از خون کهنه هستند. آن‌ها می‌توانند تخمدان و عملکرد تخمدان را تحت تاثیر قرار دهند. در بعضی بیماران کیست‌های شکلاتی باعث توقف عملکرد تخمدان می‌شوند که باعث جلوگیری از بارداری می‌گردد. پزشکان علت اندومتریوز را نمی‌دانند. بیشتر تحقیقات نشان می‌دهند که استروژن در این مورد نقش اصلی دارد. اگرچه محققان مطمئن نیستند که چرا بعضی هورمون‌ها در بعضی افراد باعث آندومتریوز شده و در عده‌ای دیگر موجب این حالت نمی‌شوند.

مواردی که باعث افزایش احتمال ابتلا به اندومتریوز و کیست‌های شکلاتی می‌شوند شامل:

 • ژنتیک: افراد دارای سابقه‌ی فامیلی مثبت بیشتر به اندومتریوز مبتلا می‌شوند.
 • برگشت خون قاعدگی: این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که خون قاعدگی به جای خروج از واژن وارد لوله‌های فالوپ می‌شود.
 • بیماری‌های ایمنی: برخی مشکلات سیستم ایمنی بخصوص بیماری‌های خودایمنی می‌توانند باعث اندومتریوز شوند.
 • صدمات: آسیب به رحم یا ضمائم و ارگان‌های اطراف با افزایش خطر اندومتریوز ارتباط دارد.

علائم کیست شکلاتی چیست

تشخیص کیست‌ شکلاتی تنها بر اساس علائم غیرممکن است. پزشکان باید تخمدان‌ها را با سونوگرافی معاینه کنند. برای تشخیص قطعی نوع کیست، متخصصان معمولاً نمونه‌ی بافتی را زیر میکروسکوپ بررسی می‌کنند. اگر با این بررسی‌ها نیز به تشخیص نرسیدند، معمولاً پیشنهاد می‌کنند که کیست برای بررسی بیشتر برداشته شود. علائم کیست شکلاتی معمولا شبیه اندومتریوز می‌باشد. این علائم شامل:

 • قاعدگی‌های دردناک
 • درد لگنی مبهم در بین قاعدگی‌ها
 • درد هنگام رابطه‌ی جنسی
 • سوءهاضمه
 • دردناک بودن حرکات روده
 • خونریزی شدید در قاعدگی
 • مشکل در باردار شدن

درمان کیست شکلاتی چیست

درمان با توجه به علائم و اهداف باروری متفاوت است. اگر فرد خواستار بارداری باشد، هدف اصلی درمان حفظ یا تقویت باروری خواهد بود. در بعضی بیماران، پزشک ممکن است توصیه کند بیمار منتظر بوده و از نظر رشد کیست تحت نظر باشد. پزشکان معمولا جراحی با هدف برداشتن کیست را پیشنهاد می‌کنند مگر در موارد زیر:

 • کیست بسیار بزرگ باشد
 • قاعدگی‌ها دردناک باشند
 • علائمی از نازایی وجود داشته‌ باشد

اندومتریوما و دیگر علائم اندومتریوز می‌توانند بعد از جراحی ظاهر شوند. بنابراین ممکن است روش‌های دیگری در نهایت نیاز باشد. گاهی اوقات پزشکان روشی به نام اوفورکتومی انجام می‌دهند که طی این روش، تخمدان‌ها با جراحی برداشته می‌شوند. این امر می‌تواند علائم اندومتریوز را تسکین دهد. اما پزشکان این روش را برای کسانی که می‌خواهند در آینده باردار شوند، پیشنهاد نمی‌کنند.

تصاویر سونوگرافی ممکن است کیست شبه اندومتریوما گزارش کنند اما پزشک باید برای تشخیص قطعی کیست را زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار دهد. بندرت ممکن است یک کیست بزرگ تخمدان که در سونوگرافی اندومتریوما به نظر می‌رسد، سرطانی باشد. در نتیجه پزشک در صورتی که اندازه‌ی کیست بزرگ‌تر از ۴ سانتی‌متر باشد و یا رشد کند و یا هردوی این موارد، جراحی را توصیه می‌کند.

کیست شکلاتی چه تأثیری روی باروری می‌گذارد

اندومتریوز می‌تواند باردار شدن را مشکل سازد و کیست‌های شکلاتی می‌توانند باعث تشدید این مشکل شوند. ارتباط بین اندومتریوز و نازایی هنوز مشخص نشده‌ است. ممکن است رشد آندومتر و اندومتریوز باعث التهاب شود که این امر باعث می‌شود تخمک بارور شده نتواند در رحم مستقر گردد. التهاب همچنین باعث آسیب به جنین نیز می‌شود. اندومتریوما می‌تواند تولید تخمک از تخمدان‌ها را با مشکل مواجهه کند. با این شرایط اگر تخمک‌گذاری کمتر اتفاق بیفتد یا تخمک‌ها سالم نباشند، احتمال بارداری کاهش می‌یابد.

این نکته را باید در نظر بگیریم که اندومتریوما بطور قطع باعث نازایی نمی‌شود. چه بسا زنانی که اندومتریوز‌های پیشرفته و کیست‌های شکلاتی داشتند و به راحتی باردار شدند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که برداشتن اندومتریوما می‌تواند باعث آسیب تخمدان‌ها یا کاهش ذخیره‌ی تخمدان‌ها شود که این موارد باعث عدم باروری می‌شوند.
اگر زنی قصد لقاح آزمایشگاهی (IVF) داشته باشد، برداشتن کیست با جراحی می تواند این روند را دشوارتر سازد و ممکن است شانس بارداری کاهش یابد. البته در مورد زنانی که قصد باروری بدون استفاده از روش IVF را دارند، جراحی و برداشتن کیست احتمال باروری را افزایش می‌دهد.

باید با پزشک خود در مورد مزایا و مضرات جراحی صحبت کنید. همچنین متخصص نازایی می‌تواند برای باروری شما در آینده برنامه‌ریزی کند. کیست‌های شکلاتی کیست‌های سرطانی نیستند.

به طور کلی

از عوارض اندومتریوزها می‌توان به کیست‌ شکلاتی اشاره کرد که متخصصان عقیده دارند احتمال سرطان را افزایش می‌دهد اما خطر قطعی ابتلا به سرطان در این موارد کم می‌باشد. از هر ۴۲ زن مبتلا به اندومتریوما یک نفر به سرطان تخمدان مبتلا می‌شود. در حالیکه در جمعیت کلی از هر ۷۶ زن ۱ نفر به سرطان تخمدان مبتلا می‌شود. در نتیجه پزشکان معتقدند افراد با سابقه‌ی اندومتریوما یا اندومتریوز باید تحت بررسی و معاینات مکرر قرار بگیرند.

اندومتریوما معمولا در نتیجه‌ی اندومتریوز پیشرفته اتفاق می‌افتد. این نوع از اندومتریوز با افزایش احتمال بروز مشکلاتی مثل اشکال در ایجاد بارداری، قاعدگی دردناک و درد هنگام رابطه‌ی جنسی همراه است. عارضه‌ی آندومتریوما وآندومتریوز نازایی است. تقریبا ۵۰-۲۵ درصد زنان مبتلا به نازایی، درگیر اندومتریوز هستند و ۵۰-۳۰ درصد زنان مبتلا به اندومتریوز از نازایی شکایت دارند.

از آنجا که علائم کیست‌ شکلاتی از علائم اندومتریوز قابل افتراق نیست، این نکته مهم است که افراد حتما به پزشک مراجعه کنند و پزشک نوع بیماری را تشخیص دهد؛ چرا که فقط پزشک می‌تواند اندومتریوز و کیست شکلاتی را از هم افتراق دهد.

اگر قاعدگی‌های دردناک و خونریزی‌های شدید یا دفع لخته‌های خون دارید، باید حتما به پزشک مراجعه کنید. به علاوه هر شخص مبتلا به اندومتریوز در صورت تشدیدعلائم یا بروز مشکل در باردار شدن، باید به پزشک مراجعه کند.

سارا منیری‌نیا


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *