انتشار این مقاله


پاپیلوماتوز پستان نوجوانان

پاپیلوماتوز نوجوانان یک شرایط کلینیکی است که برای اولین بار توسط روزن و همکاران شرح داده شده است. این ضایعه که باعث ایجاد توده ای از پستان حاوی مجاری اتساع شده که برخی از آنها به صورت ساختار پاپیلری در معاینه ماکروسکوپی و فضاهای کیستیک می شود ، مشابه فیبرونونوما است. از نظر میکروسکوپی ، […]

پاپیلوماتوز نوجوانان یک شرایط کلینیکی است که برای اولین بار توسط روزن و همکاران شرح داده شده است. این ضایعه که باعث ایجاد توده ای از پستان حاوی مجاری اتساع شده که برخی از آنها به صورت ساختار پاپیلری در معاینه ماکروسکوپی و فضاهای کیستیک می شود ، مشابه فیبرونونوما است. از نظر میکروسکوپی ، معیارهای اصلی تشخیصی به عنوان هایپرپلازی اپیتلیال پاپیلری ، استاز مجرای ادراری ، کیستهایی با اپیتلیوم آپوکرین و غیر آپوکرین ، آدنوز اسکلروز ، هیپرپلازی فیبرونونوماتوئید و هیپرپلازی لوبولار تعیین شده است. فضای کیستیک با لومن با اپیتلیوم منفرد یا چند وجود دارد که بین عناصر بافت همبند واقع شده است ، که به نظر می رسد تا حدی هیالینزه شده است. در برخی از کیست سازندهای پاپیلری وجود دارد و هیچ فعالیت میتوزی و نکروز مشاهده نمی‌شود.

پاپیلوماتوز نوجوانان در سنین ۱۰ تا ۴۸ سالگی مشاهده می شود (میانگین ۲۳ سال). به طور مساوی در سینه های دو طرفه دیده می شود. اگرچه بیشتر در ربع فوقانی بیرونی دیده می شود ، اما نسبت به آئرولا نیز پایین آمده است. سطح متوسط ​​آن از ۱ تا ۸ سانتی متر است. براساس ۱۸۰ مورد از روزن ، که میزان نارسایی ، برابری ، وضعیت زناشویی و هورمونهای بیمار در دوران بارداری مادر اندازه گیری شد ، هیچ ارتباطی بین تغییرات پاپیلوماتوز نوجوانان و غدد درون ریز مشاهده نشده است.

هنگامی که اعضای خانواده بیماران مبتلا به پاپیلوماتوز نوجوانان  بخاطر بیماری های پستان مورد سؤال قرار می گیرند ، مشخص شده است که سرطان پستان نسبت به ۵۸٪ در بستگان درجه یک و دوم آنها وجود دارد. با این وجود ، وجود کارسینوما در خویشاوندان بیماران مبتلا به  پاپیلوماتوز نوجوانان می تواند به عنوان یک نشانگر تومور پاپیلوماتوز نوجوانان در نظر گرفته شود ، امکان پیگیری بستگان نزدیک خود را بدون انتظار تا زمانی که بالای ۵۰ سال سن داشته باشند ، در نتیجه خطر ابتلا به سرطان بیشتر است.  سابقه فامیلی در کارسینوم پستان را در ۳۳٪ از بیماران مبتلا یافته اند.

بیماران معمولاً با شکایت توده در پستان در مورد  پاپیلوماتوز نوجوانان همراه هستند. ترشحات بواسیر و درد نوک پستان بندرت دیده می شود. دلیل ارائه بیمار ما وجود یک توده منفرد ، یک طرفه و رو به رشد پستان بود. در محل کارسینوما درجا یا تهاجمی با نسبت ۴٪ در پستان یکسان یا متضاد از نظر  پاپیلوماتوز نوجوانان  تشخیص داده شد. طی پیگیری ۵۹ تا ۲۷۴ ماهه بیماران مبتلا به پاپیلوماتوز نوجوانان  ، سرطان پستان در ۵ بیمار در حدود ۱۴ سال تشخیص داده شد. در همه این بیماران ، ضایعه با عود یا چند کانونی دو طرفه بوده و کلیه بیماران دارای سابقه خانوادگی مثبت بودند 

پاپیلوماتوز نوجوانان یک عمل بالینی متفاوت از هیپرپلازی مجرای پاپیلری دوران پستان است. هیپرپلازی مجرای پاپیلری معمولاً بالای ۳۰ سال سن دارد. این سه نوع شامل پاپیلوما داخل مغزی ، پاپیلوماتوز داخل عضلانی و پاپیلوماتوز اسکلروزان است. تمام خصوصیاتی مانند سن بیمار زیر ۳۰ سال ، شناسایی یک توده با کانتورهای منظم در پستان (اگرچه در محیط بالینی فیبرونونوما محسوب می شود) ، وجود سازندهای مجاری که برخی از آنها کیستیک هستند با اتساع در نواحی بافت همبند روی معاینه ماکروسکوپی و لامپهای مجاری کانالهای حاوی سازندهای پاپیلری جزئی که با اپیتلیوم پوشانده شده اند که نشان دهنده متاپلازی یک یا چند آپوکرین است با تشخیص پاپیلوماتوز نوجوانان مطابق با بیمار ما مطابقت دارند. در ۱۸ سال پیگیری بیماران مبتلا به هایپرپلازی مجرای پاپیلری ، کارسینوما در هیچ یک از آنها یافت نشد. اما ، هنگامی که تمام ضایعات پاپیلری پستان در نظر گرفته شود ، تخمین زده می شود که سرطان پاپیلری بعداً در ۱۴٪ از بیماران مبتلا به پاپیلوماتوز به طور متوسط ​​ظاهر می شود.

از آنجا که بیماران مبتلا به این ضایعات معمولاً جوان هستند ، به نظر می رسد ایالات متحده ابزاری بهینه برای تشخیص و پیگیری آنها است. سونوگرافی برای تمایز آن از سایر توده های کیستیک ، فیبرونونوما ، پاپیلومای داخل صفاقی ، تومورهای فیلودس و سرطان پستان مفید است. اگرچه ماموگرافی معمولاً برای خانمهای جوانتر از ۳۵ سال به طور معمول مورد استفاده قرار نمی گیرد ، یافته های آن در موارد نادری که وجود دارد شامل یک کدورت هموژن با مرزهای تیز است که در فیبرونونوما و کیست نیز شایع است. تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی با نشان دادن چندین کیست داخلی کوچک در توالی با وزن T2  در تشخیص کمک می کند.

درمان پاپیلوماتوز نوجوانان معمولاً با برداشتن كامل و به دنبال آن تائید بافت شناسی انجام می شود. پیش آگهی نامشخص است. در صورت عدم وجود همزمان ضایعات سرطان زا ، هیچ درمان اضافی لازم نیست. عود مجدد به دنبال برداشتن ناقص اجتناب ناپذیر است. نظارت سالانه برای پیشرفت احتمالی سرطان پستان باید انجام شود تا زمانی که مطالعات در مورد این موضوع ارزش این عمل را تعیین کند. سرطان پستان بیشتر در افرادی که سابقه خانوادگی سرطان پستان و ضایعات مکرر در پاپیلوماتوز نوجوانان دارند ، ایجاد می شود.

در نتیجه ، پاپیلوماتوز نوجوانان پستان به ندرت در عمل بالینی دیده می شود. اگرچه این یک ضایعه خوش خیم است ، با توجه به اینکه بین سابقه خانوادگی و خطر پیشرفت در آینده سرطان پستان ارتباط وجود دارد ، نظارت بر بیمار و خانواده وی یک عمل مناسب است. به منظور کاهش میزان عود ، ضایعات پاپیلوماتوز نوجوانان  باید کاملاً خارج شود.

طرلان ميرزهره


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *