انتشار این مقاله


کلسیفیکاسیون پستانی

کلسیفیکاسیون ها  رسوبات کوچکی از کلسیم هستند که به عنوان لکه های سفید روشن یا نقاط روی زمینه بافت نرم سینه ها در ماموگرافی ها ظاهر می شوند. کلسیم به راحتی اشعه X را از ماموگرافی جذب می کند. کلسیفیکاسیونها معمولاً در سونوگرافی دیده نمی شوند و هرگز در MRI های پستان ظاهر نمی شوند. کلسیفیکاسیون یک یافته مکرر در […]

کلسیفیکاسیون ها  رسوبات کوچکی از کلسیم هستند که به عنوان لکه های سفید روشن یا نقاط روی زمینه بافت نرم سینه ها در ماموگرافی ها ظاهر می شوند. کلسیم به راحتی اشعه X را از ماموگرافی جذب می کند. کلسیفیکاسیونها معمولاً در سونوگرافی دیده نمی شوند و هرگز در MRI های پستان ظاهر نمی شوند. کلسیفیکاسیون یک یافته مکرر در ماموگرافی ها است ، و بخصوص بعد از یائسگی شایع هستند.

کلسیفیکاسیون‌ها به کلسیم موجود در رژیم غذایی شما مربوط نمی شوند. آنها همچنین نمی توانند باعث ابتلا به سرطان پستان  شوند. در عوض ، آنها یک نشانگر برای برخی از فرآیندهای اساسی هستند که در بافت پستان اتفاق می افتد. در بیشتر موارد ، روند خوش خیم (همراه با سرطان نیست) شرکت دارند. به عنوان مثال ، با افزایش سن افراد ، فرصت های بیشتری برای تغییر سلولهای خوش خیم وجود دارد که می تواند منجر به کلسیفیکاسیون شود. گاهی اوقات سلولهای غده پستان می توانند کلسیم را بر روی مجاری ترشح کنند – از این گذشته ، کار پستان‌ها تهیه شیر است ، حتی اگر هرگز فرزندی نداشته اید.

فرایندهای خوش خیم که می توانند منجر به کلسیفیکاسیون در ماموگرافی شوند عبارتند از:

 • صدمات گذشته یا عفونت در پستان
 • رشد خوش خیم پستان ، مانند فیبرونونوما ، یک نوع شایع تومور خوش خیم پستان است
 • کیست پستان (کیسه های پر از مایع)
 • پرتودرمانی گذشته به پستان

تجمع کلسیم در رگهای خونی داخل پستان (این همان فرایندی است که باعث می شود کلسیم در رگ های خونی در بدن ایجاد شود ، شرایطی به نام آترواسکلروز ؛ اغلب اوقات فرد از قبل دارای عوامل خطر قلبی عروقی است)

با این حال ، گاهی اوقات ، کلسیفیکاسیون می تواند نشانه ای از پیشرفت زمینه ای سرطان باشد. این بیماری ممکن است با وجود کارسینوم داکتال درجا (DCIS) همراه باشد ، یک سرطان در مراحل اولیه که در مجرای باقی مانده است ، یا حتی کارسینوم داکتال تهاجمی (IDC) که به بافتهای اطراف پستان سرایت کرده است.

هنگامی که سلولهای غیر طبیعی در مجرای بدون علامت بررسی می شوند ، سلول ها ممکن است آنقدر متراکم شوند که برخی از آنها می میرند و بدن نمی تواند آنها را از بین ببرد. اگر این اتفاق بیفتد ، آن سلول ها می توانند سخت  و سنگ مانند شوند و نواحی با كلسیم بالا به وجود اورند.هنگامی که این محاسبه ها در یک ماموگرافی نشان داده می شوند ، اغلب دارای ویژگی های مشکوکی هستند که نیاز به بررسی بیشتر دارند.

اگر به عنوان یک یافته جدید در ماموگرافی خود ، کلسیفیکاسیون دارید ، رادیولوژیست که تصاویر شما را می خواند ، باید تشخیص دهد که آیا اینها ویژگی های دلخواه یک سرطان زمینه ای را دارند یا خیر. در این صورت ، آزمایش اضافی لازم است. با این وجود شانس خوبی وجود دارد که نتیجه گیری از نتیجه روند خوشخیم به دست آید. فراخواندن برای انجام آزمایش های اضافی می تواند باعث خستگی عصبی شود ، اما سعی کنید تا نتیجه کامل به نتیجه نرسید.

ویژگی های کلسیفیکاسیون

 • مشکوک است یا نه؟
 • ارزیابی و آزمایش پیگیری برای کلسیفیکاسیون
 • کلسیفیکاسیون بعد از درمان سرطان پستان و در زنان پرخطر

ویژگی های کلسیفیکاسیون :مشکوک است یا نه؟

برخی از ویژگی های خاص کلسیفیکاسیون می تواند به پزشک شما کمک کند تا در مورد روند کار نتیجه گیری کند: – (۱) خوش خیم ، ۲) احتمالاً خوش خیم ، یا (۳) احتمالاً سرطان. این طبقه بندی ها با اندازه ، شکل ظاهری و نحوه توزیع کلسیفیکاسیون در پستان ارتباط دارد.

به طور کلی ، اگر این کلسیفیکاسیون ‌ها شامل موارد زیر باشند، احتمالاً فرایند خوش خیم را نشان می دهند:

 • بزرگتر از ۰.۵ میلی متر (میلی متر)
 • لبه های به خوبی تعریف شده و اشکال نسبتاً استاندارد دارند
 • در یک ناحیه از پستان قرار نمی گیرند

در صورت بروز موارد ابتلا به سرطان به احتمال زیاد با پروسه سرطانی همراه هستند:

 • هر کدام کوچکتر از ۰.۵ میلی متر هستند
 • از نظر اندازه و شکل متفاوت هستند
 • در یک ناحیه از پستان خوشه می شوند

اگر محاسبه مشکوک باشد ، آزمایش های بیشتری لازم است.

توجه: اگر كالسیفیکاسیون ها به وضوح در پوست قرار دارند تا خود بافت پستان باشد ، نياز به آزمايش بيشتر نياز ندارد. ممکن است لازم باشد برای تأیید این مورد ، از نظر ماموگرافی اضافی نیز استفاده کنید. گاهی اوقات ، پودر یا مانده دئودورانت روی پوست می تواند به عنوان کلسیفیکاسیون ظاهر شود. همچنین اگر کالسیفیکاسیون به وضوح در رگهای خونی پستان باشد ، نیازی به آزمایش بیشتر نیست.

اندازه بزرگتر، کمتر مشکوک است

با توجه به اندازه آنها ، معمولاً اعتبارسنجی به صورت زیر دسته بندی می شوند:

Macrocalcifications: اینها بزرگتر هستند (بیشتر از ۰.۵ میلی متر) ، به طور معمول کلسیفیکاسیون به خوبی تعریف شده که اغلب به صورت خط یا نقاط در ماموگرافی ظاهر می شوند. تقریباً در هر حالت ، آنها غیر سرطانی هستند و آزمایش دیگری لازم نیست. با افزایش سن زنان ، به ویژه پس از سن ۵۰ سالگی ، این بیماری شایع تر می شود.

Microcalcification: این‌ها تکه های کوچکتر (کمتر از ۰.۵ میلی متر) هستند که به دانه های کوچک نمک شباهت دارند. آنها نیز معمولاً نشانه مشکلی نیستند ، اگرچه ویژگی‌های دیگری مانند ظاهر و توزیع ممکن است تحقیقات بیشتری را ضمانت کند.

بعضی اوقات می توان ترکیبی از ماکرو و میکرو کلسیفیکاسیون  را در نظر گرفت.

ظاهر: اندازه ها و شکل های استاندارد کمتر مشکوک هستند

اگر کلسیفیکاسیون ها ظاهری استاندارد داشته باشند ، به این معنی که از نظر اندازه و شکل آن تفاوت چندانی ندارند ، به احتمال زیاد نشانگر یک روند خوشخیم هستند. به عنوان مثال ، macrocalcifications هایی که به عنوان کره های مشخص تعریف شده و دارای مراکز شفاف ظاهر می شوند ، در زنان بالای ۵۰ سال معمول است. آنها معمولاً نشانه ای از شرایط خوش خیم مانند نکروز چربی (سلول های چربی مرده) یا یک کیست کلسیفیه شده (کیست که سخت شده است) است.

کلسیفیکاسیون ‌ی بزرگ ( Macrocalcification)، درشت و شبیه به پاپ کورن می تواند با تومور خوش خیم پستان به نام فیبرونونوما همراه باشد.

کلسیفیکاسیون های صاف و شبیه میله (خطی) که مجاری جداگانه را پر می کند ، که اغلب در هر دو سینه وجود دارد ، می تواند نشانه ای از رحم خارج رحمی مجرای پستان باشد ، که هنگامی رخ می دهد که مجاری که منجر به نوک سینه می شوند بزرگ شده و با مایعات پر می شوند. کلسیفیکاسیون با نکروز چربی ممکن است در نتیجه جراحی یا پرتودرمانی به ناحیه قفسه سینه اتفاق بیفتد.

کلسیفیکاسیون ‌های مربوط به اندازه های کوچک و اندازه که از نظر اندازه و شکل متفاوت هستند بیشتر مورد نگرانی هستند – ممکن است شما این موارد را “کلسیفیکاسیون پلومورفیک” بدانید  و ممکن است در ناحیه خاصی از پستان قرار گیرند. این موارد ممکن است گاهی اوقات وجود سرطان مجرا را درجا (DCIS) نشان دهد ، با یا بدون سرطان تهاجمی سرطان پستان نیز وجود دارد.

توزیع و تعداد: ترتیبات خوشه ای مشکوک تر هستند

اگر کلسیفیکاسیون ها در کنار هم جمع شده یا در یک بخش از پستان متمرکز شوند ، تمایل دارند با نگرانی بیشتری مشاهده شوند. به نظر می رسد که آنها در یک سیستم خاص از مجاری رشد می کنند یا در یک بخش از پستان جمع می شوند. اگر پراکنده در کل پستان یا حتی هر دو سینه باشند ، کمتر مورد توجه قرار می گیرند.

بعضی از رادیولوژیست ها پنج یا بیشتر برآورد در یک خوشه را احتمالاً مشکوک به سرطان زمینه ای می دانند. با این حال ، این یک تعداد قطع قطعی نیست – دیگران آزمایش های اضافی را حتی اگر کمتر از پنج مورد در یک خوشه وجود داشته باشد توصیه می کنند. باز هم ، گرچه ریزآزمایی ها مشکوک تر هستند ، اما محاسبه های خوشه ای یا ترکیبی از میکرو و محاسبه های خرد نیز باید بررسی شوند.

هیچ قانونی سخت و سریع در هنگام توزیع و تعداد ، ظاهر و اندازه وجود ندارد. شما و پزشکتان بر اساس تصاویر ماموگرافی و گزارش رادیولوژی قضاوت می کنید.

ارزیابی و آزمایش پیگیری برای کلسیفیکاسیون

اگر سنجش در ماموگرافی شما ظاهر شود ، رادیولوژیست نتایج شما را با ماموگرافی های قبلی شما مقایسه می کند تا مشخص کند آیا این یک یافته جدید است یا اگر قبلاً سنجش هایی داشته اید ، آیا از نظر تعداد یا اندازه تغییر کرده اند. وی ممکن است تست با بزرگنمایی ماموگرافی را پیشنهاد کند ، که می تواند اطلاعات بیشتری در مورد ویژگی های ذرات و خوشه های فردی ارائه دهد. این تکنیک تخصصی ماموگرافی منظره متمرکز تری از یک ناحیه خاص از پستان را فراهم می کند. همچنین ممکن است شامل فشرده سازی لکه ای باشد ، که از پین های کوچک برای صاف کردن ناحیه پستان که مورد نگرانی است استفاده می کند ، که می تواند منظره بهتری داشته باشد.

بسته به امکانات غربالگری شما ، می توانید سریعاً ماموگرافی بزرگنمایی انجام دهید. با این حال ، احتمالاً بعد از خواندن اولین ماموگرافی خود ، از شما تماس گرفته می شود. ماموگرافی تماس برگشتی به عنوان ماموگرافی تشخیصی گفته می شود.

رادیولوژیست کلسیفیکاسیون را به شرح زیر توصیف می کند:

 • به‌طور واضح  خوش خیم: هیچ آزمایش دیگری لازم نیست
 • به احتمال زیاد خوش خیم: ممکن است از شما خواسته شود که در ۶ ماه برای ماموگرافی دیگری برگردید تا هرگونه تغییر در ویژگی های محاسبه را بررسی کنید
 • تا حدودی یا بسیار مشکوک: به آزمایش اضافی احتیاج دارید

در بیشتر موارد ، پزشک شما بیوپسی هسته سوزنی را سفارش می دهد ، که یک قطعه کوچک از بافت موجود در آن ناحیه را برطرف می کند تا بتواند زمینه ای از سرطان را بررسی کند. جراح یا رادیولوژیست اغلب مجبور است از ماموگرافی استفاده کند تا یک سوزن را به محل محل کالسیفیکاسیون هدایت کند ، زیرا آنها برای احساس احساس بسیار کوچک هستند. به این بیوپسی سوزنی استریوتاکتیک گفته می شود. ابتدا پستان شما با بیهوشی موضعی بی حس می شود تا هرگونه ناراحتی را به حداقل برساند.

در موارد منتخب ، پزشك شما ممكن است ابتدا منطقه را با استفاده از سونوگرافی یا MRI معاینه كند. حتی اگر کلسیفیکاسیونها به طور معمول در این آزمایش های تصویربرداری نشان نمی دهند ، این آزمایشات می توانند هر نوع تغییر بافتی را که حاوی سرطان باشد ، انتخاب کنند. این می تواند در ارائه راهنمایی های بیشتر برای بیوپسی کمک کند.

ممکن است شما از داشتن بیوپسی نگران باشید ، اما شانس به نفع شماست. بیشتر بیوپسی ها برای کلسیفیه ها می دانند که یک روند خوش خیم علت است. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که در ۶ ماه به یک ماموگرافی دیگر مراجعه کنید تا هرگونه تغییری در کلسیفیکاسیون ها بررسی کند. یا ، او ممکن است توصیه کند که شما تست‌های سالانه را از سر بگیرید. این توصیه ها می تواند به ویژگی های نتیجه بیوپسی ، وضعیت فردی شما و اینکه آیا شما عوامل خطر سرطان پستان دارید بستگی دارد.

اگر بیوپسی سلولهای غیر طبیعی به نظر برسد (آتیپی) ، پزشک شما ممکن است بیوپسی جراحی انجام دهد. برای اطمینان از این که هیچ چیزی از دست نرفته است ، این یک تکه بزرگتر از بافت طول می کشد. اگر سرطان پستان یافت شود ، براساس تشخیص شما این بیماری درمان می شود.

اگر تاکنون پس از یافتن کلسیفیکاسیون در مورد آنچه توصیه می شود ، مطمئن نیستید ، از پزشک یا رادیولوژیست که تصاویر شما را تجزیه و تحلیل کرده است ، اطلاعات بیشتری بخواهید. ممکن است شما بخواهید نظر دیگری را از رادیولوژیست دیگر و یا یک متخصص پستان که درمان بیماریهای خوش خیم پستان و سرطان پستان است دریافت کنید.

کلسیفیکاسیون بعد از درمان سرطان پستان و در زنان پرخطر

اگر قبلاً به سرطان پستان مبتلا شده اید یا به دلیل سابقه خانوادگی قوی و یا جهش ژنتیکی در معرض خطر بالاتر از حد متوسط ​​هستید ، ممکن است نگران این باشید که از انجام عمل جراحی بر روی ماموگرافی خود استفاده کنید. حتی در این موارد ، بیشتر محاسبه ها نشانگر یک روند خوش خیم هستند. درمان سرطان مانند جراحی ، بازسازی و پرتودرمانی می تواند باعث آسیب دیدگی بافت و زخم شود ، که می تواند منجر به ایجاد کلسیفیکاسیون در ماموگرافی شود.

با این حال ، با توجه به وضعیت شما ، پزشک باید هرگونه ارزیابی را به طور کامل بررسی کند. ممکن است شما بیشتر از خانمهایی که در نظر گرفته می شود در معرض خطر متوسط ​​سرطان پستان باشد ، بیوپسی کنید. همچنین ، پزشک ممکن است علاوه بر ماموگرافی ، غربالگری با MRI پستان را نیز توصیه کند. هنگام تصمیم گیری در مورد آزمایش های بیشتر و بیوپسی ، باید عوامل خطر شما در نظر گرفته شود.

طرلان ميرزهره


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *