انتشار این مقاله


بیوپسی با سوزن ریز در تشخیص سرطان سینه

در بیوپسی با سوزن ریز از توده های قابل لمس نمونه برمی‌داریم.

در بیوپسی با سوزن ریز از بافت پستان مشکوک به بدخیمی نمونه برمی‌داریم، که این روش فقط برای توده‌های قابل لمس قابل استفاده می‌باشد  سوزنی که در آن استفاده می‌شود از سوزن بیوپسی سوزن هسته‌ای باریک تر می‌باشد. 
بیوپسی با سوزن هسته‌ای معمولا انتخاب اول برای بررسی توده‌های قابل لمس می‌باشد اما بیوپسی با سوزن ریز بیشتر یک روش سریع برای نمونه برداری از توده‌هایی می‌باشد که در طی معاینات بالینی متوجه می‌شویم.

بیوپسی از پستان

روش انجام بیوپسی با سوزن ریز

پزشک می‌تواند بیوپسی با سوزن ریز را در مطب انجام دهد، هم‌چنین ممکن است قبل از تست مقداری بی حس کننده موضعی بر روی محلی که قرار است نمونه برداری شود استفاده کند، سپس با فرو کردن سوزن در پستان تعدادی از سلول‌ها را برمی‌دارد و کل مراحل در حدود چند دقیقه طول می‌کشد.

مزیت‌های بیوپسی با سوزن ریز

نتایج بیوپسی با سوزن ریز در صورتی که توسط یک شخص با تجربه  بررسی شود بسیار دقیق می‌باشد.
روشی غیرتهاجمی نسبت به بیوپسی سوزن هسته‌ای می‌باشد و احتمال کبود شدن و عفونت کمتر است. در صورتی که خوش‌خیم بودن توده توسط بیوپسی با سوزن ریز تایید شود به احتمال زیاد نیاز به بیوپسی جراحی نخواهیم داشت.

اشکالات بیوپسی با سوزن ریز

  یکی از اشکالات این است که ممکن است سوزن از سلول‌های سالم به جای بدخیم نمونه بردارد وتومور تشخیص داده نشود، که به آن منفی کاذب می‌گویند که تشخیص را به تاخیر می‌اندازد. امکان منفی کاذب در بیوپسی با سوزن ریز کم و در حدود ۲ تا ۴ درصد است.
بعضی اوقات، حتی اگر نمونه از ناحیه درست هم انجام شود، ممکن است به اندازه کافی سلول بدخیم که نشان دهنده تومور باشد در نمونه موجود نباشد، در نتیجه اگر در بیوپسی سرطان تشخیص داده نشود و ما شک به بدخیم بودن تومور داشته باشیم ممکن است نیاز به بیوپسی سوزن هسته‌ای یا بیوپسی جراحی باشد.
یکی دیگر از مشکلات بیوپسی با سوزن ریز این است که ممکن است سلول‌هایی که به عنوان نمونه برداشته‌ایم اطلاعات کافی به ما در مورد نوع تومور مثل تهاجمی یا غیر تهاجمی بودن تومور( سرطان پستان مجراوی) ندهند.
همچنین نمونه گرفته شده توسط بیوپسی با سوزن ریز باید توسط یک متخصص سایتوپاتولوژیست با تجربه بررسی شود که تعداد چنین اشخاصی در بیمارستان‌ها کم می‌باشد.

فرینوش مرادی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *