انتشار این مقاله


پروتز و بازسازی پستان

پروتز یک جایگزیزین برای بازسازی در صورتی که احساس می‌کنید بازسازی برای شما مناسب نیست ، اما هنوز هم تمایل دارید که چیزی پستان مانند روی سینه‌هایتان قرار بگیرد تا فضای خالی پستان را احساس نکنید.، به کمک پروتز می‌توانید بدون جراحی این حس را داشته باشید. پروتز یک روش سریع برای پرکردن فضای خالی پستان […]

پروتز یک جایگزیزین برای بازسازی

در صورتی که احساس می‌کنید بازسازی برای شما مناسب نیست ، اما هنوز هم تمایل دارید که چیزی پستان مانند روی سینه‌هایتان قرار بگیرد تا فضای خالی پستان را احساس نکنید.، به کمک پروتز می‌توانید بدون جراحی این حس را داشته باشید.
پروتز یک روش سریع برای پرکردن فضای خالی پستان است. اگر پروتز را در داخل سینه بند یا لباس زیر بگذارید،  ظاهری شبیه کسانی که پستان دارند خواهید داشت، این‌ها باور کسانی است که بعد از از دست دادن پستان این کار را انجام داده‌اند.  
پروتز پستان در سایز، شکل و جنس‌های مختلف مانند سیلیکون و فوم وجود دارد. کمپانی Nearly You حدود ۸۶ سایز و شکل را تولید می‌کند. بعضی از پروتزها در داخل سینه بندهای مخصوص قرار دارند و بعضی دیگر در داخل پاکت‌هایی قرار می‌گیرند که به لبه بالایی سینه بند چسبانده می‌شوند.

انواع پروتز


دو نوع پروتز وجود دارد، و هرکدام برای افراد مختلف و در شرایط مختلف مناسب است.
مدل کم‌ وزن (پلی فیل یا فوم)
برای مواقع بهبودی بعد از ماستکتومی، چون روشی راحت می‌باشد. همچنین برای هوای گرم یا شنا کردن مناسب است چون می‌توان آن را با لباسشویی شست یا با کلر یا آب نمک آغشته کرد.
پروتز سیلیکونی که واقعی تر و طبیعی‌تر بنظر می‌رسد. اگر تمایل به داشتن پروتز در طول رابطه جنسی دارید پروتز سیلیکونی برای شما مناسب‌تر خواهد بود زیرا هم برای خود شخص هم برای شریک جنسی فرد طبیعی‌تر بنظر می‌رسد. دو نوع پروتز سیلیکونی وجود دارد:
o نامتقارن: برای مواردی که بیمار فقط نیاز به پروتز یک طرف دارد.
o متقارن یا گلابی‌ مانند: برای کسانی که به پروتز هردو پستان نیاز دارند.
o پروتز سیلیکونی نسبت به نوع فومی سنگین‌تر می‌باشد بخصوص برای زنانی با پستان بزرگ، اما نوع سیلیکونی با وزن مناسب به شما کمک می‌کند تا صاف بایستید و شانه‌هایتان را باز نگه دارید. قیمت این نوع پروتز از زیر ۱۰۰ دلار تا ۵۰۰ دلار برای انواع باکیفیت متفاوت است( سایز آن برای قیمت مهم نیست) و حدود ۲تا ۵ سال قابل استفاده است. آب نمک، آب استخر و تیوب گرم ممکن است به پروتز سیلیکونی آسیب برساند و آن را چسبنده کند و باعث شود تا مواد کثیف به آن بچسبد یا باعث شود که پروتز نازک‌تر و شکننده‌تر شود. به ماده سازنده آن دقت کنید و اگر لازم باشد مجبورید از بعضی آب‌ها برای شستشو یا شنا استفاده نکنید یا از یک نوع پروتز ارزان‌تر، مثل نوع کم وزن استفاده کنید. پروتز سیلیکونی فقط با دست قابل شستشو می‌باشد.

نحوه خرید پروتز پستان

پروتز پستان را می‌توانید در داروخانه، فروشگاه لوازم جراحی، فروشگاه لباس زیر زنانه یا به یک تیم خصوصی که به خانه شما مراجعه می‌کنند، سفارش دهید. ممکن است بخواهید چندین نمونه را در زیر لباس‌های متفاوت مثل ژاکت و تیشرت امتحان کنید تا مطمئن شوید این نوع برای شما مناسب است. سعی کنید از مربی ورزشی خود در این مورد سوال کنید که چه نوع پروتزی برای بدن شما مناسب است.

پروتزهای سفارشی

پعضی از فروشگاه‌های خاص، پروتزهای پستان را می‌سازند، که جنس آن معمولا سیلیکون یا لایتکس است و معمولا از پروتزهایی که سفارشی نیستند و آن‌ها را حاضری می‌خرید گران تر هستند. بسیاری از بیمه‌ها پروتزهای سفارشی ساخته شده را پوشش نمی‌دهند. یک اسکن لیزری از قفسه سینه برداشته می‌شود سپس پروتز مناسب بدن فرد طراحی می‌شود.

لباس متناسب برای افرادی که پروتز دارند

لباس‌های حمام و لباس زیرهای زنانه که مناسب زنانی است که ماستکتومی انجام داده‌اند از بسیاری از مغازه‌ها فروشگاه‌های آنلاین قابل خرید است. لباس‌ها با یک پاکت که پروتز در داخل آن قرار دارد به دست شما می‌رسد. همچنین خودتان می‌توانید پاکت مخصوص پروتز را برروی لباس بدوزید. اگر پروتزهای سفارشی را بخرید نیازی به لباس‌های مخصوص نیست.

پوشش بیمه برای پروتز

بهتر است نسخه پزشک برای انجام پروتز را داشته باشید تا بعدا هزینه آن توسط بیمه به شما برگردانده شود.
قبل از اینکه پروتز را بخرید، مطمئن شوید که بیمه هزینه آن را برمی‌گرداند یا نه. معمولا بیمه موارد زیر را پوشش می‌دهد:
• دو یا چهار سینه بند مخصوص بعد از ماستکتومی که شامل جیب‌هایی برای قرار دادن پروتز است.
• هر یک یا دوسال یک پروتز جدید
اگر درخواست پوشش بیمه برای پروتز کنید، بیمه شامل بازسازی پستان در آینده نخواهد شد و فقط برای پروتز قابل استفاده است.

بازسازی پستان چه موقع انجام می‌شود؟

بازسازی پستان را می‌توان هر زمانی بسته به موقعیت بیمار انجام داد:
همزمان با ماستکتومی که بازسازی فوری نامیده می‌شود. همزمان با اینکه جراح پستان سرطانی را برمی‌دارد، جراح پلاستیک هم با استفاده از قسمتی از بافت جای دیگر بدن یک یا هردو پستان را بازسازی می‌کند و در واقع بیمار موقعی که بهوش می‌آید با پستان بازسازی شده روبه رو می‌شود و فضای خالی پستان را حس نمی‌کند. این کار وابسته به هماهنگی جراح سرطان و جراح پلاستیک دارد.بازسازی فوری در صورتی که نیاز به درمان‌های دیگر مثل شیمی درمانی باشد ممکن نیست، و باید تا تمام شدن اقدامات دیگر صبر کنید یا اینکه به دستور جراح قسمتی از بازسازی را انجام دهید و قسمتی از آن برای بعد از درمان‌های دیگر باقی بماند که به آن بازسازی فوری_تاخیری می‌گویند. در صورتی که ماستکتومی پیشگیری انجام دهید (برای جلوگیری از پیشرفت سرطان کل پستان برداشته می‌شود) بازسازی فوری قابل انجام است (چون نیازی به رادیوتراپی نیست) 
بازسازی بعد از جراحی ماستکتومی یا لامپکتومی، شیمی درمانی، رادیوتراپی و تارگت تراپی، پروتز تاخیری نامیده می‌شود. رادیوتراپی و در بعضی مواقع شیمی درمانی باعث کم شدن حجم پستان بازسازی شده یا تغییر رنگ و ظاهر آن می‌شود. توده‌هایی که بزرگتر از ۵ سانتی‌متر هستند و به غدد لنفی انتشار یافته‌اند، بیشتر مواقع نیاز به رادیوتراپی دارند. در صورتی که جراح توصیه به انجام بازسازی بعد از اتمام رادیوتراپی کند، معمولا بازسازی ۶ تا ۱۲ ماه بعد از ماستکتومی یا لامپکتومی یا حتی چندین سال بعد (تا فرد فرصت کافی برای تصمیم‌گیری در این مورد داشته باشد) انجام می‌شود. 
 
انواع تکنیک‌های بازسازی پستان وجود دارد که با مشورت با تیم پزشکی می‌توانید نوع مناسب خودتان را انتخاب کنید. حرف زدن و راهنمایی گرفتن از کسی که بازسازی پستان را انجام داده نیز مفید است و می‌توانید در مورد پزشکی که این کار را برایش انجام داده و نتیجه این کار از او سوال کنید. همچنین می‌توانید در مورد بازسازی نوک پستان هم تصمیم بگیرید. در بعضی از موارد، نوک پستان خود شخص و بافت اطراف آن توسط ماستکتومی برداشته نمی‌شود.اگر برای داشتن بازسازی نوک پستان مطمئن نیستید، می‌توانید فعلا از نوک پستان‌های سیار که قابل دراوردن هستند استفاده کنید که بافت و رنگ شبیه نوک پستان طبیعی دارند و برای وصل کردن آن‌ها کافی است که پشت آن (جایی که قرار است روی آن قرار بگیرد) را مرطوب کنید و به آن جا بچسبانید.

پیدا کردن جراح پلاستیک ماهر

در بعضی شرایط مخصوصا مواقعی که قرار است ماستکتومی و بازسازی باهم انجام شود. خود تیم پزشکی جراح پلاستیک را انتخاب می‌کند، اما در مواقع دیگر خودتان می‌توانید بگردید و جراح خوبی را پیدا کنید. برای انتخاب جراح پلاستیک خوب هم می‌توانید از جراح سرطان خود یا بیمارانی که تجربه مشابه شما را داشته‌اند سوال بپرسید و یا در سایت‌های پزشکی مربوط به بیماری شما جستجو کنید.
آگاه باشید که جراح پلاستیک ممکن است به شما توصیه به انجام روش‌های بازسازی براساس توانایی خود و روش‌هایی که بلد است بکند، برای مثال بعضی از آن‌ها فقط ایمپلنت یا بعضی دیگر فقط بازسازی اتولوگ انجام می‌دهد. بعضی از جراحان فقط بازسازی اتولوگی که از ماهیچه‌های لاتیسموس دورسی استفاده می‌کنند، را بلد هستند. روش‌های جدید اتولوگ به توانایی بالا و آموزش در زمینه جراحی کوچک دارند یعنی رگ‌های کوچک ماهیچه برداشته شده را به رگ‌های قفسه سینه وصل کنند. و اگر تمایل به انجام جراحی‌های قدیمی دارید، به جراحان ماهر در جراحی اصلاحی مراجعه کنید. پس سعی کنید سوالات مستقیم در مورد نوع جراحی که قرار است برای شما انجام دهد، بپرسید.

سوالاتی که می‌توانید از جراح در مورد بازسازی پستان بپرسید

جدا از نوع جراحی که قرار است داشته باشید سوالاتی را درنظر بگیرید که از جراح موردنظر خود بپرسید. نمونه‌ای از این سوالات در زیر آمده‌است:
• آیا شرایط خوبی برای بازسازی پستان دارم؟
• چه نوع بازسازی پستان برای من مناسب است؟
• شما( پزشک) چه نوع جراحی بازسازی‌های پستان را تا به حال انجام داده‌اید؟
• چه تعداد جراحی بازسازی پستان را انجام داده‌اید؟
• خطرات جراحی بازسازی پستان چیست؟
• زمان مناسب برای جراحی بازسازی پستان برای من چه موقع است؟
• جه آمادگی‌هایی باید برای جراحی داشته باشم؟
• جراحی چه مدت طول می‌کشد؟
• چه نوع بیهوشی قرار است داشته باشم؟
• بعد از بازسازی پستان‌هایم چه شکلی خواهد شد؟
• آیا عکس کسانی که بازسازی مشابه من را داشته‌اند را دارید؟
• آیا پستان بازسازی شده شبیه به پستان باقی مانده خودم خواهد بود؟
• با لمس پستان بازسازی شده چه حسی خواهم داشت؟
• آیا هیچ حسی در پستان بازسازی شده خواهم داشت؟
• جراحی که قرار است داشته باشم چقدر درد و بی حسی به دنبال دارد؟
• چه مدت باید در بیمارستان بمانم؟
•    آیا به انتقال خون نیاز پیدا خواهم کرد؟ اگر جواب مثبت است، میتوان از خون خودم استفاده شود؟
• زمان بهبودی بعد از جراحی چند روز طول می‌کشد و کیمی‌توانم فعالیت‌های عادی خودم مثل رانندگی و کارکردن را انجام دهم؟
• بعد از جراحی چه مراقبت‌هایی باید از زخم بکنم؟
• چه تمریناتی را باید بعد از جراحی انجام دهم؟ و از کی شروع کنم؟
• چه مقدار فعالیت را بعد از جراحی در خانه می‌توانم داشته باشم؟
• اگر بعد از جراحی بازوهایم متورم شد چه کاری باید انجام دهم؟                                                        
• آیا می‌توانید من را به افرادی که جراحی شبیه من داشته‌اند معرفی کنید؟
• آیا بازسازی با شیمی درمانی مداخله خواهد داشت؟
• ایا بازسازی با رادیوتراپی مداخله خواهد داشت؟
• ایمپلنت چه مدت باقی می‌ماند؟ (در صورتی که ایمپلنت انجام دهید)؟
• چه نغییراتی از پستان‌هایم با مرور زمان باید انتظار داشته‌باشم (بعد از بازسازی)؟
• بالارفتن سن چه تاثیری بر پستان‌های بازسازی شده خواهد داشت؟
• در صورت کاهش یا افزایش وزن چه اتفاقی می‌افتد؟
• روش جدید بازسازی وجود دارد؟

                                           

فرینوش مرادی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *