انتشار این مقاله


ایمپلنت فوری دندان

ایمپلنت دندان با دکتر شهرام اسعدی یکی از مشکلات اصلی و دغدغه های بیماران جایگزینی دندان از دست رفته یا پروتز می باشد که در گذشته از پروتز متحرک و یا بریج که نوعی پروتز ثابت بود بهره می گرفتند و معایب و مزایای خود را داشت. پروتز متحرک سرعت جایگزینی بالایی داشت ولی از […]

ایمپلنت دندان با دکتر شهرام اسعدی

یکی از مشکلات اصلی و دغدغه های بیماران جایگزینی دندان از دست رفته یا پروتز می باشد که در گذشته از پروتز متحرک و یا بریج که نوعی پروتز ثابت بود بهره می گرفتند و معایب و مزایای خود را داشت.

پروتز متحرک سرعت جایگزینی بالایی داشت ولی از معایب آن آسیب به استخوان و سایش دندان در دراز مدت بود که به علت تحرکی که داشت بستر استخوانی زیرین خود را دست خوش تحلیل می کرد به طوری که گاها در موارد حادتر دیگر خود پروتز متحرک به دلیل تحلیل بستر استخوانی زیرین آن کارایی لازم به خصوص برای کمک به زیبایی و جویدن غذا را نداشت.

نوع دوم که استفاده می‌شد بریج در اصطلاح نام داشت که روش درمانی بدین صورت بود که دندان های دو طرف ناحیه خالی و بن دندان جهت پایه بریج شدن تراش می خورد.

از مزایای آن ثابت بودن دندان و نمای زیبای آن بود ولی از معایب آن تراش دندانهای کناری می باشد چرا که گاها دندان های پایه سالم بوده و در اثر تراش دندان دستخوش آسیب در دراز مدت می شود و امکان بروز پوسیدگی در آنها به وجود می آید و همین طور در گذر زمان بیمار دچار بوی بد دهان می شد که مسئله آزار دهنده و غیر قابل کنترل بود.

امروز توصیه دندانپزشکان جایگزینی ناحیه خالی با ایمپلنت میباشد چرا که از مزایای آن:

 اولاً ثابت بودن دندان می باشد.

 ثانیاً عدم آسیب به دندانهای مجاور می باشد و دیگر نیاز به تراش دندانهای مجاور نیست.

 ثالثاً دارای استحکام بالا بوده و از تحلیل استخوانی آن ناحیه بی‌دندانی جلوگیری به عمل می آورد.

pastedGraphic.png

ایمپلنت فوری:

امروزه درخواست برای کاشت سریع و رسیدن به نتیجه مطلوب افزایش پیدا کرده است و ایمپلنت فوری علاوه بر استحکام دارای زیبایی مطلوب بوده که هم مشکلات جویدنی بیمار را برطرف می کند و هم نتایج مطلوب در زیبایی بیمار دارد.

ایمپلنت آلیاژی از جنس تیتانیوم می باشد که توانایی جوش‌خوردن با استخوان را دارا است و شکل آن به صورت مخروطی یا استوانه ای می باشد که در فضای استخوانی قرار می‌گیرد و با توجه به داشتن رزوه در سطح خود تطابق و جوش خوردن با استخوان را افزایش می دهد.

در ایمپلنت فوری بعد از کشیدن دندان ها به سرعت و در همان جلسه پایه ایمپلنت در آن ناحیه کشیده شده قرار می گیرد که این روش هم به تبحر جراح بستگی دارد و هم به نوع ایمپلنت وابسته است همچنین شرایط استخوانی بیمار هم نقش مهمی در طرح درمان ایفا می‌کند.

pastedGraphic_1.png

ایمپلنت تقریباً در ابعاد ریشه دندان کشیده شده می باشد که در زمان درمان ایمپلنت فوری حائز اهمیت می باشد چرا که بعد از کشیدن دندان ایمپلنت تطابق لازم با ناحیه بی‌دندانی را پیدا می کند البته باید در این جا خاطرنشان کرد نوع ایمپلنت و انتخاب ابعاد مناسب آن اهمیت بالایی در نتیجه دارد، چرا که گاها انتخاب ایمپلنت کوچکتر از فضای ناحیه کشیده شده باعث کاهش استحکام ایمپلنت می شود و گیر کافی برای درمان ایمپلنت فوری به دست نمی‌آید و در دراز مدت هم به مرور زمان خطر آسیب به ایمپلنت و یا استخوان اطراف ایمپلنت به وجود می‌آید چرا که در اثر کوچک بودن سطح تماس ایمپلنت با فک مقابل به مرور ایمپلنت تحت فشار قرار می‌گیرد و حتی خطر آسیب به نواحی مختلف ایمپلنت و روکش آن به وجود می‌آید.

گاها اگر ایمپلنت فوری کاشته شده خیلی بزرگتر از ابعاد ریشه یا استخوان اطراف آن باشد، به احتمال زیاد شاهد تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت خواهیم بود.

در صورتی می توان ایمپلنت فوری انجام داد که تراکم استخوان کافی باشد و فاقد عفونت یا مشکل سیستمیک خاصی باشیم.

مزیت ایمپلنت فوری

  1. کاهش زمان درمان
  2. حفظ استخوان و بافت نرم اطراف آن 
  3. راحتی بیمار و کاهش مراحل درمانی و مراحل جراحی
  4. افزایش روحیه و اعتماد به نفس بیمار

در مواقعی نمی توان ایمپلنت فوری کرد که ریشه موجود عفونی بوده یا مشکل پاتولوژیست باشد، تراکم استخوان کم باشد، بیماری سیستمیک خاصی مثل دیابت کنترل نشده باشد، بیمار سیگاری باشد و یا در حال درمان رادیوتراپی ناشی از تومور سرطانی باشد.

ایمپلنت یک جایگزین عالی برای دندان‌های از دست رفته است. ایمپلنت دندان در واقع وظیفه نگهداری تاج دندان را برعهده دارد و نقش ریشه دندان را ایفا می‌کند.

ایمپلنت های پیچی شکل چند ماه زمان نیاز دارند تا به استخوان جوش کامل بخورند. ایمپلنت فوری زمان درمان را کوتاه کرده که حداقل ۳ ماه این زمان کاهش پیدا می‌کند و بیمار دیگر نیاز به جراحی بعدی ندارد.

چه بیمارانی گزینه مناسب برای درمان ایمپلنت نمی باشند:

در بیماران ایمپلنتی باید وضعیت فکی را چک کرد

 در بیماران با دندان قروچه کاندید مناسبی برای ایمپلنت نمی‌باشند.

 در مواردی که استخوان ضعیف است ابتدا باید با درمان پیوند استخوان ناحیه مورد نظر را تقویت نمود.

در مواردی که دندان‌های مجاور ناحیه خالی دارای مشکلاتی از قبیل عفونت می باشند باید عفونت برطرف گردد و بعد درمان ایمپلنت اجرا گردد چرا که عفونت می‌تواند ناحیه ایمپلنت را درگیر نماید.

در مواقعی که لثه ناحیه مورد نظر نازک و فاقد لثه کراتینیزه مناسب در ناحیه بی‌دندانی هستیم ابتدا باید با پیوند لثه ناحیه را تقویت نمود که این درمان توسط متخصص لثه یا پریودنتیست انجام می گردد.

معمولاً در ایمپلنت فوری درد و عوارض کمتر می‌باشد و تکلم بیمار بهتر است و اعتماد به نفس بیمار بالا می‌رود.

طول درمان ایمپلنت فوری از ایمپلنت معمولی کوتاه تر است و عوارض آن نیز کمتر می باشد در ایمپلنت فوری استحکام و تراکم استخوان حائز اهمیت است و این بیماران نباید مشکلات خاصی مانند بیماری ضعف سیستم ایمنی یا دیابت کنترل نشده داشته باشد. ضمنا افرادی که در نواحی سر و گردن پرتودرمانی می کنند کاندید مناسبی برای ایمپلنت فوری نیستند در این افراد باید از مصرف الکل و سیگار اجتناب کنند و همچنین از ورزشهای سنگین دوری نمایند. در این روش شاهد حداقل خونریزی خواهیم بود و نرخ موفقیت بالاتر خواهد بود، پروتز موجود در ایمپلنت فوری باید در تماس شدید با دندان مقابل نباشد و در صورت داشتن دندان قروچه این درمان قابل انجام نیست مگر اینکه مشکل بیمار قبل از کاشت برطرف گردد. برای  ایمپلنت دندان می توانید به سایت  مرکز تخصصی داندانپزشکی دکتر شهرام اسعدی مراجعه کنید

تیم دکتر مجازی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *