انتشار این مقاله


لمینیت دندان و تاثیر آن بر زیبایی چهره

اصلاح طرح لبخند چیست؟ هر نوع درمان دندان که منجر به زیبایی دندان ها شود، اصطلاحا اصلاح طرح لبخند نامیده می شود. زیبایی دندان ها تاثیر بسزایی در زیبایی صورت دارد. اگر نیاز به اصلاح طرح لبخند دارید، قبل از آن حتما باید برای چکاپ دندان به مطب متخصص دندانپزشک مراجعه کرده تا دندان های شما پوسیدگی نداشته باشند. […]

اصلاح طرح لبخند چیست؟

هر نوع درمان دندان که منجر به زیبایی دندان ها شود، اصطلاحا اصلاح طرح لبخند نامیده می شود. زیبایی دندان ها تاثیر بسزایی در زیبایی صورت دارد. اگر نیاز به اصلاح طرح لبخند دارید، قبل از آن حتما باید برای چکاپ دندان به مطب متخصص دندانپزشک مراجعه کرده تا دندان های شما پوسیدگی نداشته باشند. در صورتی که دچار مشکلاتی مانند عفونت لثه، پوسیدگی و… باشید، پس از درمان، اصلاح طرح لبخند برای شما انجام می گیرد.

باید توجه کنید که هر شخصی نیاز به اصلاح طرح لبخند ندارد و این کار با مشورت متخصص دندانپزشک با دلایل متفاوت و روش های مختلفی انجام می گیرد. رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن به شیوه صحیح در کنار چکاپ متخصص دندانپزشک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. 

روش های مختلف طراحی لبخند

در لبخندی زیبا هماهنگی کاملی بین تمامی اجزاء دندانی و صورتی به هنگام لبخند دیده می ‌شود. جهت اصلاح طرح لبخند و برقراری چنین هماهنگی، طیف وسیعی از درمان‌ ها انجام می شود که برخی از جدید ترین درمان های زیبایی دندان عبارت اند از:

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یکی از رایج ترین روش های اصلاح طرح لبخند است و جهت سفید کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این درمان تغییر رنگ دندان ها برطرف شده و انواع لکه های دندانی برطرف می شوند. بلیچینگ دندان به دو صورت در مطب و یا در خانه انجام می شود. بلیچینگ در مطب ایمن ترین و بهترین روش سفید کردن دندان ها است. این کار مخصوصاً اگر با لیزر دیود انجام شود با نتایج بهتر و محافظه کارانه تری همراه خواهد بود.

بلیچینگ دندان ‌ها چه مدت دوام دارد؟

نتایج حاصل شده از بلیچینگ دندان دائمی نبوده و اثرات آن به مرور زمان کم می‌ شود. معمولاً مدت شش ماه تا یک سال است. اگرچه ماندگاری طولانی ‌تر در بسیاری موارد توسط  بیماران گزارش می ‌شود.

مزایای بلیچینگ دندان

 بلیچینگ دندان روشی محافظه ‌کارانه

در این روش، بر خلاف بعضی از روش‌ های درمانی برای اصلاح طرح  لبخند، هیچ نیازی به تراش و یا آماده کردن دندان ها نیست و ساختار دندان ها تغییر نمی ‌کند. با بلیچینگ دندان‌ ها می ‌توانید با محافظه‌ کارانه ‌ترین شکل ممکن به نتیجه ‌ی دلخواه خود برسید. بلیچینگ دندان هیچ آسیبی به مینای دندان وارد نمی ‌کند و مثل لمینیت سرامیکی نیازی به تراش دندان‌ ها نیست. به همین دلیل، یکی از مهمترین مزیت‌ های بلیچینگ، کم تهاجمی بودن آن نسبت به دیگر روش ‌های زیبایی دندان است.

آسان بودن مراقبت های پس از بلیچینگ دندان

یکی از مزایای بلیچینگ دندان، نگهداری راحت آن است. اگر مصرف غذاها و نوشیدنی ‌های تیره رنگ مثل چای، قهوه، شراب قرمز و غیره را به حداقل برسانید، نتایج بلیچینگ برای مدت طولانی ‌تری حفظ خواهد شد.

کوتاه بودن مدت زمان درمان بلیچینگ

یکی از مزایای مهم بلیچینگ دندان این است که طی کمتر از دو ساعت انجام می ‌شود. دندان ‌های معمولی که فقط کمی زرد شده‌ اند به راحتی با یک بار بلیچینگ سفید می‌ شوند و نیازی به مراجعه در چند جلسه نیست. با روش بلیچینگ با لیزر قادر خواهید بود در زمان و هزینه صرفه ‌جویی کنید.

بلیچینگ دندان یک درمان امن و راحت است

اگر از روش ‌های غیر متعارف برای سفید کردن دندان مانند لاک سفید کننده دندان غیر استاندارد استفاده ‌کنید، بهتر است بدانید که آسیب زیادی به دندان‌ ها و لثه‌ ی خود وارد می ‌کنید. این محصولات همچنین می ‌توانند دندان‌ ها را نسبت به هر چیزی که وارد دهان می ‌شود حساس کنند ولی بلیچینگ دندان توسط دندانپزشک حرفه ‌ای و متخصص انجام می شود وخطری برای دندان ها و لثه شما ندارد.

ونیرهای سرامیکی یا لمینیت دندان

یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین انواع روش های زیبایی دندان که در چند سال اخیر در سطح دنیا به سرعت معروف شده است اصلاح خط لبخند با لمینیت های سرامیکی می باشد. در این روش با استفاده از لمینیت های دندانی که پوسته هایی از جنس سرامیک شیشه ای محکم و ظریف هستند سطح بیرونی دندان ها را پوشش می دهند. از مهم ترین ویژگی ها و مزایای لمینیت های سرامیکی این است که نه تنها سبب سفیدی دندان ها می شوند بلکه سایر ایراد های دندان اعم از بد فرمی، فاصله بین دندان ها، ترک خوردگی، زردی و… آن ها را هم رفع می کنند.

نصب لمینیت های سرامیکی به چند جلسه نیاز دارد؟

نصب لمینیت ها نیازمند دو جلسه است و در کل، این فرآیند معمولاً بین سه تا چهار هفته طول می‌ کشد. شما و متخصص دندانپزشک زیبایی دکتر مهناز ارشد در مشاوره اولیه درباره جزئیات طرح درمان و نصب لمینیت های سرامیکی صحبت خواهید کرد بنابراین جزئیات کامل و دقیق این فرآیند را حتما از زبان ایشون خواهید شنید.

طول عمر و ماندگاری لمینیت‌های سرامیکی چقدر است؟

عمر لمینیت دندان یک عامل بسیار مهم است. در صورت مراقبت مناسب، این ونیرها می‌ توانند تا ۲۰ سال مستحکم و سالم بمانند. آن ها در نهایت به دلیل تغییراتی که  در طی زمان متوجه دندان ‌‌ها و لثه‌ ها می ‌شود، نیاز به تعویض دارند. اگر لمینیت های سرامیکی شکسته شوند یا به هر نحو دیگری آسیب دیده باشند، به دلیل اینکه قابل اصلاح و ترمیم نیستند، نیاز به تعویض کامل دارند.

لمینیت سرامیکی

مزایای لمینیت های سرامیکی دندان چیست؟

لمینیت های سرامیکی به افرادی که از ظاهر دندان‌ های خود راضی نیستند، چندین مزیت عالی ارائه می دهد. برخی از مهم‌ ترین فواید و مزایای لمینیت دندان که باعث شده افراد زیادی رو به نصب آن‌ ها بیاورند عبارتند از:

مینای دندان های آسیب دیده را با لمینیت جایگزین کنید

مینای دندان از جنسی بسیار مستحکم ساخته شده است اما در اثر دندان قروچه یا خوردن غذا های اسیدی و نوشیدنی‌ های حاوی اسید بالا ممکن است ساییده شود. در صورتی که اسید معده نیز در اثر بیماری ریفلاکس بالا بیاید می تواند به مینای دندان آسیب برساند. این شرایط می ‌تواند برای بیمار مشکلات جدی به وجود آورد. چون مینای دندان مجدداً رشد نمی کند اما خوشبختانه می‌توان آن را با لمینیت های سرامیکی جایگزین کرد.

لمینیت های سرامیکی درمان فوق العاده ای برای دندان هایی هستند که مینای آن ها دچار ساییدگی و خوردگی شده است. طبق نظریه آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا، لمینیت ها می‌توانند به عنوان یک روش درمانی – زیبایی برای پوشش دادن دندان های آسیب دیده مورد استفاده قرار گیرند. متاسفانه بیماران بسیاری با داشتن دندان های شکسته، سائیده شده و کج نمی توانند از داشتن لبخندی زیبا لذت ببرند اما با استفاده از پوسته های نازک سرامیکی که تمام سطح دندان های جلو را پوشش می دهند؛ می توان لبخند زیبایی را به بیماران هدیه داد.

لمینیت های سرامیکی اعتماد به نفس شما را افزایش می دهند.

لبخند زیبا موجب می‌ شود احساس اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کند و برای قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی و شغلی آمادگی کاملی داشته باشید. دیگر نیازی نیست که از لبخند زدن یا صحبت کردن میان جمع خجالت بکشید.

با استفاده از لمینیت های سرامیکی برای زیبایی خود ارزش قائل می شوید. پس از نصب لمینیت های سرامیکی اعتماد به نفس بیماران به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند و دیگر از قرار گرفتن در جمع، خندیدن و صحبت کردن خجالت نمی کشند. با استفاده از لمینیت ها سطح اعتماد به نفس افراد به علت داشتن لبخندی زیبا بالاتر می ‌رود.

مراقبت راحت، حفظ و نگهداری بسیار ساده لمینیت ها را فراموش نکنید

لمینیت های دندانی نیاز به مراقبت خاصی ندارند و همان حفظ بهداشت دهان و دندان با روش های معمولی مثل نخ دندان کشیدن، واتر جت و مسواک زدن سلامت آن ها را به مدت طولانی تضمین می کند. با جلوگیری از بیماری های دهان و دندان، حفظ و نگهداری لمینیت های دندان بسیار راحت است. خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن آن ها مانند دندان‌های طبیعی است.

از نصب سریع و آسان ونیرها شگفت زده شوید

انجام و نصب لمینیت ونیر ها به سرعت و طی دو جلسه انجام می گیرد. در جلسه اول دندان های طبیعی آماده شده، اسکن می شوند و ونیر های موقتی روی دندان ها نصب می شود. سه الی چهار هفته بعد لمینیت های سرامیکی ساخته شده در لابراتوار روی دندان ها سمان شده و زیبایی لبخند را بلافاصله به فرد هدیه می دهند.

مقاومت ونیرهای دندانی نسبت به زرد شدن بسیار بیشتر است نسبت به سایر درمان ها

جنس سرامیکی لمینیت ها  نسبت به زرد شدن و رنگ پذیری مقاوم بسیار بالایی دارند. به همین علت لمینیت های سرامیکی در حقیقت یک راه حل بلند مدت هستند که نسبت به تغییر رنگ مقاومت دائمی دارند و با نوشیدن چای یا قهوه زیاد یا حتی سیگار کشیدن تغییر رنگ نمی دهند.

لمینیت ها دقیقا مانند دندان طبیعی خودتان به نظر می رسند

جنس لمینیت های سرامیکی به گونه ای است که نمی توان بین آن ها و دندان های طبیعی فرد تمایزی قائل شد. با استفاده از لمینیت های سرامیکی دندان های سفید تر، درخشان تر و در عین حال طبیعی خواهید داشت. چون لمینیت های سرامیکی دقیقا شبیه دندان های طبیعی به نظر می رسند، هیچ کس به جز خودتان و متخصص دندانپزشکان نمی تواند تشخیص دهد که از لمینیت  استفاده کرده اید.

شما می توانید برای انجام لمینیت حرفه ای دندان با ما در ارتباط باشد از طریق راه ارتباطی زیر:

تلفن : ٠٩٣٦٥١٦٤٣٢٣

کامپوزیت ونیرها

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت ونیر امروزه جزو بهترین راه ‌حل ها برای بازسازی لبخندی زیبا و با دوام مناسب در نظر گرفته می شوند. کامپوزیت‌ ونیر ها به وسیله رزینی که خاصیت باند به بافت دندان دارد، به دندان متصل می شوند. به دلیل این خاصیت باندینگ زمانی که از کامپوزیت‌ ها استفاده می شوند، نیاز به برداشت بافت دندان به منظور ایجاد گیر نمی ‌باشد. کامپوزیت‌ ها به خاطر طبیعت محافظه کارانه،  باند شدن به بافت دندان و همچنین تامین زیبایی، انقلابی در دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی پدید آورده اند.

کامپوزیت‌های دندانی چه موادی هستند؟

اولین بار بوون (R Bowen) در سال ۱۹۶۲ ماده ترمیمی پلیمری را  ایجاد کرد که با ذرات سیلیکا به عنوان فیلر تقویت شده بود. این ماده کامپوزیت نام گرفت. کامپوزیت ترکیبی از حداقل ۲ ماده مختلف با ویژگی های یکسان یا بهتر نسبت به تک تک اجزای سازنده آن است. در دو دهه گذشته پیشرفت قابل توجهی در توسعه و کاربرد کامپوزیت‌ های رزینی حاصل شده است. قبلا استفاده از کامپوزیت ‌ها تنها در ترمیم ‌های قدامی توصیه می‌ شدند، اما امروزه به عنوان یکی از پرکاربرد ترین مواد ترمیم مستقیم هم برای دندان‌ های قدامی (جلو) و هم خلفی (عقب) استفاده می ‌شوند.

کامپوزیت ‌های رزینی یا به طور ساده کامپوزیت‌ ها امروزه جزو بهترین راه ‌حل ها برای بازسازی لبخندی زیبا و با دوام مناسب در نظر گرفته می شوند. کامپوزیت‌ ونیر ها به وسیله رزینی که خاصیت باند به بافت دندان دارد، به دندان متصل می شوند. به دلیل این خاصیت باندینگ زمانی که از کامپوزیت ‌ها استفاده می شود، نیاز به برداشت بافت دندان به منظور ایجاد گیر نمی ‌باشد. کامپوزیت‌ ها به خاطر طبیعت محافظه کارانه،  باند شدن به بافت دندان و همچنین تامین زیبایی انقلابی در دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی پدید آورده اند.

مزایای کامپوزیت ونیر ها

 • قابلیت انجام درمان در یک جلسه
 • قابل استفاده در نواحی آسیب دیده کوچک
 • هزینه پایین ‌تر
 • برداشتن کمتر نسج دندانی
 • عدم نیاز به بی حسی

طول عمر کامپوزیت ونیر چقدر است؟

طول عمر کامپوزیت دندان، طبق استاندارد های دندانپزشکی، از ۵ تا ۷ سال برای برند های مختلف آن اعلام شده است. اما باور داشته باشید که طول عمر کامپوزیت، بیشتر به مراقبت های شما از دندان و رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد.

چه زمانی استفاده از کامپوزیت ونیر ها بهترین روش درمانی است؟

از آنجا که کامپوزیت‌ ها باند مناسبی به مینا و عاج دندان دارند، زمانی که دندان ‌ها به دلایل مختلف مینای خوبی ندارند، گزینه مناسبی جهت درمان‌ های زیبایی می ‌باشند. و به طور کلی در شرایط زیر استفاده از این نوع ونیرها مناسب ‌ترین درمان است:

 • زمانی که سطح خارجی دندان به دلایل مادرزادی، بیماری ها، سایش ها، عادات نا صحیح و ترمیم های قبلی مینای مناسبی برای باند ندارد.
 • ترمیم های کامپوزیتی قبلی نامناسب
 • تغییر رنگ ترمیم های قبلی
 • تغییر رنگ دندانی

ونیر کامپوزیت چه مزیتی نسبت به لمینیت سرامیکی دارد؟

کامپوزیت ونیرها مزیت‌ هایی نسبت به لمینیت های سرامیکی دارند. به عنوان مثال:

 • با کامپوزیت‌ ونیر می ‌توان در یک جلسه ترمیم دندان را کامل کرد (بدون اینکه نیاز به کارهای لابراتواری باشد).
 • با وجود این که زمان بیشتری برای قرار دادن کامپوزیت ونیرها نیاز هست، اما هزینه کامپوزیت ونیر به طور کلی کمتر از هزینه لمینیت دندان است.
 • از مزیت های دیگر کامپوزیت ونیر این است که بر خلاف لمینیت‌های سرامیکی، هم به عاج دندان و هم ترمیم‌ های کامپوزیتی قدیمی باند مناسبی برقرار می ‌کنند.

روکش های دندانی (پروتز دندان ثابت)

روکش های دندان (پروتز دندان ثابت)، اگر تاج دندان در اثر عواملی مانند شکستگی، پوسیدگی زیاد، ضعیف شدن ساختار دندان و ضربه آسیب دیده باشد، در این صورت درمان آن به وسیله روکش های دندانی الزامی است. در واقع هنگامی که فرد با مشکل شدید دندانی رو به رو شده باشد، این روش اصلاح طرح لبخند بهترین انتخاب است. روکش دندان از سرامیک مرغوب ساخته شده و توسط متخصص پروتز روی دندان قرار داده می شود.

در روش اصلاح طرح لبخند توسط روکش های دندانی باکیفیت ابتدا اسکن از دندان ها گرفته می شود. سپس اسکن گرفته شده به لابراتوار فرستاده می شود تا روکش دندان ساخته شود. پس از آماده شدن روکش، متخصص پروتز آن ها را با چسب مخصوص روی دندان قرار می دهد. روکش های دندانی باکیفیت طول عمر دندان آسیب دیده را زیاد می کنند، به این دلیل که روکش کاملا دندان آسیب دیده را پوشانده و احتمال پوسیدگی آن را به شدت کاهش می دهد.

انجام روکش های دندانی به چند جلسه نیاز دارد ؟

جدای از درمان های اولیه ی احتمالی مورد نیاز ( جراحی افزایش طول تاج، درمان ریشه، بیلداپ دندان و پست و کور ) جهت آماده شدن دندان برای روکش، حدودا ۳ الی ۴ هفته برای مراحل ساخت روکش های دندانی باکیفیت زمان لازم است. این زمان به منظور چک کردن هر مرحله از ساخت روکش در داخل دهان است تا کار نهایی از نظر فرم و رنگ، طبیعی و زیبا و از نظر تطابق با دندان، دقیق و کاملا منطبق بر ساختار دندان زیرین باشد.

طول عمر روکش دندان چقدر است؟

به طور کلی طول عمر و دوام روکش ‌ها بالای ۱۰ سال است. اما بسته به برخی شرایط این عدد می ‌تواند بیشتر و یا حتی کمتر شود.

مزایای روکش دندان

دندان های که در اثر پوسیدگی گسترده به شدت آسیب دیده است و با پر کردن آن نمی ‌توان یکپارچگی دندان را حفظ کرد و ممکن است تحت فشار بشکند و از دست برود، با روکش ترمیم و محافظت می شود. اگر دندان ها تا حد زیادی سائیده شده باشند به نحوی که سائیدگی از مینا رد شده باشد، با روکش دندان بازسازی می شود و از آسیب دیدن بیشتر آن جلوگیری می گردد. پس از عصب‌ کشی، دندان بسیار ضعیف می شود. چرا که بخش زیادی از آن دست خوش تغییر شده است. با روکش می ‌توان ساختار دندان را پس از عصب ‌کشی مقاوم کرد. دندان ‌هایی که ترک ‌خوردگی یا شکستگی بزرگ دارند، معمولا با لمینیت قابل ترمیم نیستند و باید ترمیم و یکپارچگی آن ها با روکش حفظ شود.

ایمپلنت دندان

بازسازی لبخند با استفاده از ایمپلنت یکی دیگر از روش هایی است که برای پر کردن جای خالی دندان ها استفاده می شود. ایمپلنت ‌های دندانی بهترین روش دندانپزشکی برای جایگزین کردن دندان‌ های از دست رفته هستند. ایمپلنت ‌ها یک جایگزین موفق، با دوام بالا و ظاهر کاملا طبیعی هستند که جزئی از استخوان فک می‌ شوند و به سلامت آن کمک می‌ کنند. دندان در اساس از دو بخش تشکیل شده است:

تاج (بخش بالای بافت لثه) و ریشه (بخشی از دندان که در استخوان معلق است و توسط لیگامان‌ های پریودنتال اطراف دندان احاطه شده است که دندان را در محل نگه می ‌دارند.) پایه ایمپلنت دندانی یک جایگزین واقعی برای ریشه است اما برخلاف آن، در بخشی از استخوان فک که قبلا توسط دندان یا دندان‌ هایی اشغال شده بود محکم قرار گرفته می‌ شود. نکته جالب در مورد ایمپلنت‌ های دندانی این است که ایمپلنت واقعا در استخوان ادغام شده و جوش می‌ خورد، فرآیندی که یکپارچگی استخوان (osseo-integration) نامیده می‌ شود.

ایمپلنت در نواحی زیبایی

بازسازی دندان ها با ایمپلنت در نواحی قدامی (زیبایی) یک کار چالش برانگیز است. این ناحیه حساس ۸ تا ۱۰ دندان قدامی را شامل می شود. فاکتور های بسیار زیادی بر روی نتیجه ی بازسازی تاثیر می گذارد اما ۲ فاکتور اساسی کمبود های بافت سخت و نرم (استخوان و لثه) در نواحی ایمپلنت است. طرح ریزی برای این نقایص به وسیله ی گرفتن رادیوگرافی های سه بعدی به نام CBCT مشخص می شود این تکنیک های رادیوگرافی باعث بالا رفتن قابلیت پیش بینی درمان ها و موفقیت بیشتر در طی سال های گذشته شده است. در طی سال های گذشته انتظارات از درمان تغییر کرده است و زیبایی نقش بسیار مهمی را در تعریف موفقیت درمان بازی می کند (یعنی بدون حصول زیبائی درمان موفق محسوب نمی شود).

روش های جراحی متعددی در ارتباط با زمان بندی قراردهی ایمپلنت و مدیریت پیوند استخوان و لثه تعریف شده است. امروزه انتظارات ما تنها به جوش خوردن ایمپلنت به فک خلاصه نمی شود و باید تمام پارامتر های زیبایی بدست آید و در عین حال زمان درمان هم باید تا حد امکان کوتاه باشد. در نواحی قدامی بیشتر از هر جای دیگر موقعیت دقیق و صحیح ایمپلنت مهم است در غیر این صورت آسیب های غیر قابل برگشتی به بیمار وارد می شود. در قراردهی سریع ایمپلنت هر چه فیکسچر به استخوان بیرون (باکال) نزدیک تر باشد بهتر است، چون میزان کافی از استخوان در پالاتال برای گرفتن ثبات اولیه وجود دارد.

در نهایت ایمپلنت باید ۵/۱ تا۲ میلی متر نسبت به لبه لثه این دندان های قدامی داخل تر (پالاتالی تر) قرار بگیرد. اگر فاصله میان ایمپلنت و استخوان بیرون کمتر از ۴ میلی متر باشد هم به پیوند داخل و هم خارج استخوان نیازاست تا نتایج زیبایی در دراز مدت بدست آید. موقعیت ایمپلنت نسبت به دندان های مجاور مشخص کننده و شکل دهنده لثه میان آن ها می باشد و باید حداقل ۱٫۵ از دندان مجاور فاصله داشته باشد.

میان دو ایمپلنت هم باید حداقل  ۳ میلی متر فاصله وجود داشته باشد. در مواقعی که فضای کم وجود داشته باشد متخصص ایمپلنت باید توجه داشته باشد که می تواند از ایمپلنت های دارای platform switching که جدید هستند استفاده کند که باعث می شود بافت های زنده بیشتری بین دندان و ایمپلنت قرار بگیرد. مثال این مورد دندان ها لترال بالا هستند. چنانچه میان نقطه تماس روکش با استخوان فک ۵ میلی متر و کمتر فاصله باشد لثه در آن ناحیه به خوبی شکل می گیرد. ایمپلنت باید حدود ۴-۳ میلی متر عمیق تر نسبت به لبه لثه روکش ایمپلنت  در آینده قرار بگیرد.

میزان موفقیت ایمپلنت‌ های دندانی چقدر است؟

ایمپلنت‌ های دندانی میزان موفقیت خیلی بالایی دارند. مطالعات مستند بالینی و تحقیقاتی میزان موفقیت ایمپلنت را بیش از ۹۵%، بالاتر از هر نوع دیگر از درمان‌ های جایگزین دندان نشان داده‌ اند. میزان موفقیت ایمپلنت حتی در نواحی با تراکم استخوانی کم، بالا است. به محض جوش خوردن ایمپلنت در استخوان، دوام آن یک عمر به طول می انجامد.

ایمپلنت دندان

بهداشت دندان ایمپلنت شده چقدر مهم است؟

تمیز کردن اطراف دندان ایمپلنت شده به اندازه دندان ‌های طبیعی مهم است. بیوفیلم باکتریایی (پلاک) همانند دندان طبیعی روی دندان ایمپلنت شده نیز جمع می ‌شود پس باید به طور روزانه تمیز شود. بدون حذف روزانه پلاک دندانی ممکن است عفونت ایجاد شود که موجب از دست رفتن اتصالات ایمپلنت دندان می ‌شود. این واکنش می ‌تواند از نظر سرعت و شدت بسیار فجیع باشد و به سرعت موجب از دست رفتن استخوان اطراف ایمپلنت شود. از دست رفتن استخوان نیز منجر به از بین رفتن ایمپلنت می ‌شود. ایمپلنت‌ ها هیچگاه پوسیده نمی‌ شوند و هیچ کدام از مشکلات مربوط به ریشه دندان طبیعی را ندارند.

تنها نگرانی واقعی در مورد ایمپلنت‌ ها، بیماری ‌های لثه یا فشار زیاد به ایمپلنت به دلیل عادت ‌هایی نظیر دندان قروچه کردن و فشار دادن دندان‌ ها روی هم است. اجتناب از بیماری ‌های لثه نیازمند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت روزانه است. در صورت عادت به فشار دادن دندان‌ ها روی هم یا دندان قروچه کردن، برای حفظ ایمپلنت باید از محافظ‌ های شبانه دندان (نایت گارد) استفاده کنید. دندانپزشک متخصص نیز ایمپلنت‌ های شما را به صورت دوره‌ ای برای اطمینان از سلامت، استحکام و دوام طولانی مدت آن ‌ها بررسی می ‌کند.

مزایای ایمپلنت ها

ایمپلنت دندان به گونه‌ ای طراحی شده است که ظاهر، احساس و عملکردی شبیه به دندان ‌های طبیعی داشته باشد تا فرد بتواند با اعتماد به نفس کامل لبخند بزند. در واقع، کاشت ایمپلنت دندانی ممکن است در طولانی مدت ارزش به مراتب بیشتری نسبت به سایر گزینه‌ های جایگزین دندان داشته باشد. برخی از مهم ‌ترین مزایای ایمپلنت دندان عبارتند از:‌

حفظ ساختارهای صورت

با جلوگیری از تورفتگی استخوان یا نازک شدن فک که معمولا بر اثر از بین رفتن دندان ایجاد می ‌شود، ساختارهای صورت دست نخورده باقی می ‌ماند. این اتفاق مخصوصاً زمانی بیشتر اهمیت پیدا می‌ کند که تمام دندان های فرد از بین رفته باشد. اگر برای حفظ استخوان از ایمپلنت دندان استفاده نشود ممکن است یک سوم پایینی صورت دچار افتادگی شود. زمانی که این اتفاق بیافتد چین و چروک‌ هایی در اطراف دهان شکل می‌گیرد و چانه و به بینی فرد به هم نزدیک ‌تر می شوند و از حالت طبیعی خارج می ‌شوند. می‌توان به کمک ایمپلنت دندان از بروز این حادثه پیشگیری کرد و اگر هم قبلاً این اتفاق افتاده باشد می‌تواند آن را ترمیم و برطرف کرد.

بهبود لبخند

از نظر زیبایی شناسی، کاشت ایمپلنت دندان به گونه ‌ای طراحی شده است که بسیار طبیعی‌تر نسبت به درمان های مشابه می باشد و این موضوع خصوصاً برای دندان های جلویی که بیشتر در دید هستند از اهمیت بالایی برخوردار است. و برای داشتن لبخندی زیبا و سالم و بهبود ظاهر کلی صورت بسیار مهم است. ایمپلنت دندان به عنوان ریشه دندان عمل می کند و در واقع طراحی آن به گونه است که بعد از قرار گرفتن درون استخوان فک، هیچ احساس ناخوشایندی را برای شما ایجاد نخواهد کرد.

در واقع بعد از کاشت ایمپلنت و قرار گرفتن تاج دندان روی آن، دندان ایمپلنت شده و دندان طبیعی از یکدیگر تشخیص داده نخواهند شد. همچنین دندان ایمپلنت شده، عملکردی همانند دندان طبیعی داشته و حس وجود جسمی خارجی را در دهان نخواهید داشت. می توانید این اطمینان را داشته باشید که دندان های ایمپلنت شده حتی طبیعی تر از آنچه که فکر می کردید، برای شما خواهد بود.

اعتماد به نفس دوباره

بسیاری از افرادی که از مزایای ایمپلنت دندان بهره برده‌ اند همگی به اتفاق بر این باورند که عزت نفس و اعتماد به نفس آن ها احیا شده است.‌ این امر به دلیل بهبود ظاهر و راحتی و همچنین بهبود عملکرد و سلامت دهان آن هاست. به همین دلیل بسیاری از مردم متوجه این شده ‌اند که کاشت ایمپلنت های دندانی از ارزش بالایی در دراز مدت برخوردار است و می ‌تواند یک سرمایه‌ گذاری خارق العاده در سلامت دهان و دندان باشد.

بهبود قدرت تکلم

یک یا چند دندان از دست رفته در دهان می توانند بر قدرت تکلم نیز تاثیر منفی داشته باشند، بنابراین ایمپلنت دندان با رفع این مشکل، قدرت تکلم را بهبود می بخشد.

سوالات متداول

دلایل مراجعه به دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی چیست؟

در برخی از موارد شما به این نیاز خواهید داشت که برای ترمیم و بازسازی دندان های پوسیده به بهترین شکل و رفع مشکلات دندانی خود به یک متخصص دندانپزشک ترمیمی زیبایی مراجعه کنید. عمده ‌ترین دلایلی که ممکن است یک فرد به متخصص دندانپزشک ترمیمی و زیبایی مراجعه کند عبارتند از:

 • پوسیدگی‌ های دندانی
 • آسیب ‌های دندانی مانند ترک، لب پر شدن دندان و غیره
 • کجی دندان ها
 • دندان ها با حالت غیر طبیعی
 • تغییر رنگ دندان ها و یا لثه
 • از دست دادن دندان ها

آیا بعد از لمینیت دندان، دندان ها حساس می شوند؟

حساسیت دندان ها در برخی از موارد پس از درمان لمینیت، کاملا عادی و مانند دیگر درمان های ساده دندانپزشکی است، اما بعد از مدت کوتاهی با مصرف خمیر دندان های ضد حساسیت برطرف می شود.

آیا لمینیت فوری دندان آماده هم وجود دارد؟

لمینیت فوری دندان از پیش ساخته نیست بلکه از روی دندان های شما ساخته می شود. آن دسته از لمینیت فوری دندان که آماده هستند و در داروخانه ها یا فروشگاه ها به فروش می رسند، بهتر است استفاده نشوند چرا که به دلیل عدم هماهنگی درست با دندان هایتان، باعث فشار آمدن بر دندان ها و مشکلات متعددی مانند ساییدگی، کج شدن دندان ها و دندان درد و التهاب لثه می شوند. به احتمال زیاد تبلیغات متعددی در ماهواره و در بعضی از سایت ها دیده اید که لمینیت فوری دندان آماده را به فروش گذاشته اند. این نوع لمینیت ها دارای خمیری هستند که بعد از مدت کوتاه دچار میکروب می شوند و لثه را بیمار و ملتهب می کنند.

دکتر مهناز ارشد

متخصص پروتزهای دندانی، ایمپلنت و زیبایی

متخصص درمان مشکلات مفصل فکی و آپنه خواب

استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

تیم دکتر مجازی