انتشار این مقاله


افزایش منیزیم خون، هر آن چه که باید بدانید!

بیایید منیزیم، این ماده‌ی مهم و مورد اجهاف قرار گرفته را، بهتر بشناسیم!

دراین مقاله سعی بر آن داریم، که شما را با اهمیت یکی از مواد معدنی مهم در بدنتان آشنا کنیم.

منیزیم، یک ماده‌معدنی مهم در بدن تک‌تک ماست که نقش الکترولیتی داشته و به صورت محلول در خون یافت می‌شود. منیزم نقش مهمی در سلامت استخوانی، سیستم قلب و عروق، عملکرد انتقال دهنده‌های عصبی و… ایفا می‌کند. بیشترین مقدار منیزیم در داخل استخوان‌ها قرار‌گرفته است.

افزایش منیزیم (یا هایپرمگنیزیومی) چیست؟

افزایش منیزیم همان‌طور که از نامش پیداست، به زیاد شدن بیش از حد میزان منیزیم خون گفته‌ می‌شود، که بسیار نادر است و کمتر اتفاق می‌افتد.
در بدن افراد سالم میزان بسیار اندکی از منیزیم در جریان خون گردش می‌کند. دستگاه گوارش و دستگاه دفع ادرار، دو مرکز مهم در تنظیم میزان منیزیم جذبی از غذا‌ها و تنظیم میزان دفعی آن از ادرار‌ هستند.
در یک بدن سالم میزان منیزیم خون باید همیشه در بازه ی ۱.۷ تا ۲.۳ (mg/dL) میلی‌گرم به ازای هر دسی‌لیتر خون باشد.

چه عواملی منجر به افزایش منیزیم خون می‌شوند؟

در بیشتر موارد در افرادی افزایش آن مشاهده می‌شود که دچار اختلالات کلیوی هستند. دلیل روی دادن آن هم این است که مکانیسم‌های تنظیم‎کننده درجان منیزم خون درست کار نمی‌کنند. وقتی کلیه‌ها نتوانند درست کار کنند، منیزیم اضافی دفع نمی‌شود و فرد را مستعد تجمع منیزم در بدن می‌کند.

برخی از داروهایی که در درجات شدید بیماری‌های کلیوی تجویز می‌شوند مانند داروهای مهارکننده‌ی پمپ‌های پروتونی، می‌توانند خطر و ریسک ابتلا به پر منیزیمی (یا همان هایپرمنگنیزیمی) را افزایش دهند.
در افرادی که سوءتغدیه دارند و یا به مصرف زیاد الکل و نوشیدنی‌های الکلی اعتیاد دارند نیز، ریسک آن افزایش‌می‌یابد.

عوامل دیگری برای پُرمنیزیمی

باید توجه داشت که در افرادی با کلیه‌های سالم، امکان رخ‌دادن چنین افزایش بیسار نادر است و اگر روی دهد با علائمی ملایم ‌تر خود را نشان می‌دهد.
از سایر عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:
لیتیم‌درمانی، کم‌کاری تیروئید، بیماری ادیسون، سندرم شیر-قلیایی، دارو‌هایی که میزانی از منیزم در خود دارند مانند داروهای لاکساتیو و آنتی‌اسید و افزایش کلسیم و… .
زنانی که از منیزم در درمان مسمویت‌ حاملگی استفاده می‌کنند نیز، ممکن است درجاتی از افزایش منیزیم را از خود نشان دهند.

نشانه‌های افزایش منیزیم (پرمنیزیمی)

حالت تهوع، استفراغ، اختلالات عصبی، فشارخون پایین به شکلی غیر نرمال، سرخی صورت، سردرد و … .
درجات بسیار بالای منیزیم می‌تواند منجر به مشکلاتی قلبی، سختی در تنفس و ایجاد شوک شود. در موارد شدید حتی فرد را به کما خواهد برد.

راه تشخیص پُرمنیزیمی 

آزمایش چکاب خون:

یک آزمایش ساده‌ی خون می‌تواند درجات منیزیم را در جریان خون به ما اطلاع دهد و ما را از وجود هایپرمنگنزیمی آگاه کند. اگر میزان منیزیم خون از میزان خود در بازه‌ی ۱.۷ تا ۲.۳ خارج شده و تا حدود ۷mg/dL افزایش یابد، علائم خفیف آن شروع به بروز می‌کنند مانند سرخی صورت، حالت تهوع و سردرد.
میزان منیزیم بین ۷ تا ۱۲ میلی‌گرم در دسی‌لیتر، می‌توان بر شش‌ها و قلب شما تاثیر بگذارد و در درجات بالاتر، موجب بیهوشی و کاهش فشار خون شدید می‌شود.

درمان افزایش درجات منیزیم خون چیست ؟

اولین قدم در درمان پر‌ منیزیمی، یافتن منشأ افزایش و قطع آن است. یک تزریق داخل وریدی کلسیم، برای کاهش و تخفیف آثار سوءِ پرمنیزیمی نظیر سختی در تنفس، تپش و ضربان نامنظم قلب و کم‌فشاری و آسیب‌های عصبی در فرد، به طور معمول انجام می‌شود.
به جز مکمل کلسیمی، دارو‌هایی چون دیوریتیک‌ها، و قرص‌های خوراکی نیز تجویز می‌شوند، که می‌توانند کمک کنند که بدن هرچه زود‌تر از شر میزان اضافی منیزیم خلاص شود. اگر درمان برای برخی افراد جواب ندهد و یا آن فرد از مشکل کلیوی رنج ببرد، دیالیز تنها راه چاره برای این افراد خواهد‌ بود. پزشکان برای هرکسی که کم‌کاری کلیوی را نشان دهد، تست خون را در راستای تشخیص سریع‌تر پرمنیزیمی پیشنهاد می‌دهند، مخصوصاً وقتی فرد برخی از علائم را هم نشان‌ دهد.

اگر به موقع تشخیص دهیم، افزایش منیزیم خون عموما قابل درمان است و اگر کلیه‌ها سالم باشند، با قطع منبع افزایش، مثل رژیم غذایی ناصحیح و یا دارو‌های منیزیم‌دار، کلیه‌ها به سرعت بدن را به حالت پایدار خود باز می‌گردانند. باید توجه کنیم که در افراد پیر و مسن، میزان ریسک ابتلا به مراتب بالاتر است.

حسین مصطفی‌نژاد


نمایش دیدگاه ها (1)
  1. سلام..میگم که من گوشم سوت میکشید بعد رفتم دکتر بدون ازمایش با علایمی که گفتم بهم پودر منیزیم داد که بخورم بعد الان من آزمایش نداده اینا رو میخورم اشکال نداره؟یوقت زیادی منیزیمم نره بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *