انتشار این مقاله


ونلافاکسین

ونلافاکسین داروی ضداضطراب و ضدافسردگی است. در این پست به نحوه مصرف و عوارض جانبی احتمالی این دارو پرداخته شده است.

ونلافاکسین برای درمان افسردگی به کار می رود. این دارو می تواند به بهبود خلق و خو ، افزایش سطح انرژی و بازیابی میل به انجام فعالیت های روزانه کمک کند. در دسته SNRI (مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین) قرار می گیرد. عملکرد این دارو کمک به بازیابی تعادل مواد طبیعی مشخصی در مغز (سروتونین و نوراپی نفرین) است.


مقاله مرتبط : ارتباط بین دارو های ضدافسردگی و افزایش وزن


چه افرادی ونلافاکسین مصرف می کنند

ونلافاکسین باعث بهبود شرایط زیر می شود:

  • اختلال افسردگی اساسی یا عمده
  • اختلال وحشت زدگی (panic)
  • اضطراب تکرارشونده
  • پرخاش شدید یا ترس از تعامل اجتماعی
  • اضطراب مرتبط با افسردگی
  • علائم “تغییر زندگی”
  • سندرم استرس پس از سانحه
  • ضعف عضلانی مرتبط با اختلالات خواب

چگونگی مصرف ونلافاکسین

این دارو را طبق دستور پزشک ، به صورت خوراکی و معمولا دو تا سه بار در روز به همراه غذا بخورید. دوز دارو بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ شما به درمان دارد. برای کاهش عوارض جانبی ، ممکن است پزشک دارو را از دوز پایین شروع کرده و به تدریج مقدار آن را افزایش دهد. با دقت هرآنچه پزشک گفته را اجرا کنید. مصرف منظم دارو باعث تاثیر هر چه بیشتر آن خواهد شد. برای اینکه خوردن دارو یادتان نرود ، در زمان های مشخصی در روز اقدام به مصرف دارو کنید.

ادامه دادن مصرف دارو به همان صورتی که تجویز شده بسیار مهم است. حتی اگر احساس بهبودی کردید هم مصرف دارو را بدون مشورت با پزشکتان قطع نکنید. درصورت قطع ناگهانی ونلافاکسین ممکن است برخی علائم شدید تر شوند. علاوه براین ممکن است علائمی مثل گیجی ، نوسانات خلقی ، سردرد، خستگی ، تغییرات خواب و احساسات سریع و کوتاه مثل شوک الکتریکی را نیز تجربه کنید. برای کاهش عوارض جانبی باید دوز دارو به تدریج کم شود. اگر با علامت ناگهانی مواجه شدید سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است تا بهبود علائم و اثرگذاری دارو چند هفته طول بکشد اما اگر بهبودی احساس نکردید یا حالتان بدتر شد حتما به پزشک خود بگویید.

عوارض جانبی ونلافاکسین

تهوع ، خواب آلودگی، سرگیجه ، خشکی دهان ، یبوست ، از دست دادن اشتها، تاری دید ، عصبی بودن، کم خوابی، تعریق غیرمعمول یا خمیازه ممکن است از عوارض جانبی این دارو باشد. اگر هر کدام از این عوارض تداوم یافتند یا تشدید شدند حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده چون صلاح دیده است که فواید ونلافاکسین برای شما بیشتر از عوارض جانبی احتمالی است. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف کرده اند با عوارض جدی مواجه نشده اند.

ونلافاکسین ممکن است سبب افزایش فشار خون شما گردد. به طور منظم فشار خون خود را چک کنید و درصورت بالابودن به پزشک خود گزارش کنید.

اگر هریک از علائم غیر مختمل اما جدی زیر را در خود مشاهده کردید بلافاصله به پزشکتان اطلاع دهید: کبودی / خونریزی آسان، کاهش میل جنسی ، تغییرات در توان جنسی، گرفتگی عضلانی / ضعف ، لرزش

درصورت بروز هر یک از این علائم نادر حتما باید از کادردرمان کمک گرفت: تنگی نفس، درد قفسه سینه ، سردرد شدید / تپش قلب ، مدفوع سیاه / خونی ، استفراغی که مانند دانه های قهوه به نظر می رسد، درد و تورم و قرمزی چشم ، گشاد شدن مردمک چشم، تغییرات دید (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف چراغ در شب)، تشنج

این دارو میزان سروتونین را افزایش می دهد و به ندرت ممکن است شرایط خطرناکی را ایجاد کند که سندروم سروتونین یا مسمومیت سروتونین نامیده می شود. اگر داروهای دیگری که باعث افزایش سروتونین می شوند مصرف کنید ، احتمال ایجاد سندروم سروتونین افزایش می یابد. پس حتما نام تمام داروهایی که مصرف می کنید را به پزشک بگویید تا تداخلی ایجاد نشود. اگر این علائم را تجربه کردید بلافاصله باید از مراکز درمانی کمک بگیرید: ضربان قلب سریع، توهم ، از دست دادن هماهنگی و تعادل، سرگیجه و تهوع و استفراغ و اسهال شدید، گرفتگی و سفتی ماهیچه ها، تب ناشناخته ، آشفتگی و بی حوصلگی غیرمعمول

ایجاد پاسخ آلرژی شدید به این دارو بسیار نادر است. با این وجود اگر علائمی از آلرژی شدید تجربه کردید بلافاصله از مراکز درمانی کمک بگیرید. این علائم شامل : راش پوستی ، خارش و تورم (بخصوص در صورت ، زبان و گلو) ، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی

مواردی که ذکر شد ، لیست کاملی از عواض جانبی احتمالی این دارو نیستند. اگر علامت دیگری به جز آنچه در موارد بالا گفته شده تجربه کردید ، با پزشک خود درمیان بگذارید.

 

نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *