انتشار این مقاله


الکل: آیا تاثیری بر فشار خون دارد؟

آیا نوشیدن الکل بر فشار خون شما تاثیر می‌گذارد؟ پاسخ این سوال اینجاست.

آیا نوشیدن الکل بر فشار خون شما تاثیر می‌گذارد؟ پاسخ این سوال اینجاست.
مصرف الکل بیش از حد می‌تواند فشار خون را تا سطوح ناسالم افزایش دهد. مصرف بیش از سه نوشیدنی الکلی در هر بار، موقتا فشار خون شما را افزایش می‌دهد، اما مصرف نوشیدنی‌های الکلی به طور مکرر می‌تواند منجر به افزایش فشار خون به طور طولانی مدت شود.


مقاله مرتبط: بین میزان هوش و مصرف الکل ارتباط وجود دارد


افرادی که به طور مزمن مصرف نوشیدنی الکلی بالایی دارند (heavy drinkers) و سطح نوشیدن خود را به متوسط کاهش می‌دهند ، می‌توانند فشار خون سیستولیک (عدد بالاتر در خواندن فشار خون) خود را ۲ تا ۴ میلی متر جیوه (mmHg) و فشار خون دیاستولیک (عدد پایین‌تر در خواندن فشار خون) را ۱ تا ۲ میلی متر (mmHg) کاهش دهند.
افرادی که به طور مزمن مصرف الکل بالای دارند (heavy drinkers) و می‌خواهند فشار خون خود را کاهش دهند باید مقدار مصرف نوشیدنی را طی بیش از یک تا دو هفته به آرامی کاهش دهند. مصرف کنندگان سنگین الکل که به طور ناگهانی مصرف را متوقف می‌کنند برای چندین روز در معرض شدید فشار خون بالا قرار می‌گیرند.


مقاله مرتبط: ارتباط میان الکلیسم و افسردگی چگونه است؟


اگر فشار خون بالا دارید، از نوشیدن الکل بپرهیزید و یا در حد متوسط و اعتدال استفاده کنید. نوشیدن متوسط و در حد اعتدال به این میزان در نظر گرفته می‌شود:

  • دو نوشیدنی روزانه برای مردان کمتر از ۶۵ سال
  • یک نوشیدن در روز برای مردان بالای ۶۵ سال و بالاتر
  • یک نوشیدنی در روز برای زنان در هر سنی

هر نوشیدنی معادل ۱۲ اونس (۳۵۵ میلی لیتر) آبجو، ۵ اونس (۱۴۸ میلی لیتر) شراب یا ۱.۵ اونس (۴۴ میلی لیتر) از distilled spirits با ۴۰ درصد الکل.
به یاد داشته باشید که الکل حاوی کالری است و ممکن است به افزایش وزن ناخواسته کمک کند – که خود یک عامل خطر برای فشار خون بالا است. همچنین، الکل می‌تواند با اثربخشی بعضی از داروهای فشار خون تداخل داشته باشد و عوارض جانبی آن‌ها را افزایش دهد.

فاطمه درستی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *