انتشار این مقاله


عوامل خطر سرطان سینه کدامند؟

هر زنی دوست دارد بداند چه اقداماتی می‌‌تواند انجام دهد تا ریسک ابتلای وی به سرطان سینه کاهش پیدا کند. تعدادی از عوامل خطر سرطان سینه ، مانند زن بودن، سن و زمینه ژنتیکی، غیر قابل پیشگیری هستند. سایر فاکتورها از جمله وجود اضافه وزن، عدم فعالیت بدنی مناسب، سیگار کشیدن و خوردن غذاهای ناسالم، […]

هر زنی دوست دارد بداند چه اقداماتی می‌‌تواند انجام دهد تا ریسک ابتلای وی به سرطان سینه کاهش پیدا کند. تعدادی از عوامل خطر سرطان سینه ، مانند زن بودن، سن و زمینه ژنتیکی، غیر قابل پیشگیری هستند. سایر فاکتورها از جمله وجود اضافه وزن، عدم فعالیت بدنی مناسب، سیگار کشیدن و خوردن غذاهای ناسالم، کاملا بستگی به انتخاب خودمان دارند. با انتخاب بهترین سبک زندگی ممکن، می‌توانید جسم خود را قدرتمندتر کرده و ریسک ابتلا به سرطان سینه را تا حد امکان پایین بیاورید.

لیست تعدادی از عوامل خطر سرطان سینه در زیر آورده شده است. روی هر کدام از لینک‌ها کلیک کنید تا در مورد این خطرات و نیز روش به حداقل رساندن ریسک ابتلای خود، بیشتر بدانید. در صورتیکه فاکتوری قابل تغییر نباشد (مانند عوامل ژنتیکی)، می‌توانید در مورد اقدامات پیشگیرانه‌ای بیاموزید که ریسک ابتلایتان را تا حد ممکن پایین خواهند آورد.

زن بودن

جنسیت مونث به تنهایی بزرگترین عامل خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان است. در سال ۲۰۱۹، حدود ۲۶۶۱۲۰ مورد جدید سرطان سینه تهاجمی و ۶۳۹۶۰ مورد سرطان سینه غیرتهاجمی در میان زنان آمریکایی شناسایی خواهند شد. مردان هم مبتلا به سرطان سینه می‌شوند، اما کمتر از یک درصد کل مبتلایان را تشکیل می‌دهند. پیش‌بینی می شود که امسال در ایالات متحده، حدود ۲۵۵۰ مورد جدید سرطان سینه در مردان تشخیص داده شود.

از مهم‌ترین علل تفاوت شیوع سرطان سینه در میان زنان و مردان عبارتند از:

 1. رشد پستان در زنان معمولا حدود ۳ الی ۴ سال زمان می‌برد و تا ۱۴ سالگی تکمیل می‌گردد. رشد کامل پستان در مردان شایع نیست و عمدتا از چربی تشکیل شده است، نه از غدد.
 2. سلول‌های پستان پس از تشکیل در زنان بسیار نابالغ بوده و فعالیت بالایی دارند، تا اینکه نخستین بارداری فول‌ترم رخ دهد. این سلول‌ها در عین نابالغ بودن، به میزان زیادی به استروژن و سایر هورمون‌ها از جمله عوامل محیطی مختل‌کننده ترشح هورمون‌ها، پاسخ می‌دهند.
 3. سلول‌های پستانی مردان غیرفعال بوده و بسیاری از مردان دارای سطوح پایینی از استروژن هستند.

درنتیجه، تحریک هورمونی سلول‌های پستانی آسیب‌پذیری که دارای میزان بالایی از پاسخ‌پذیری نسبت به هورمون‌ها هستند، خصوصا در دروان فوق حساس رشد پستان‌ها، علت شیوع بالای سرطان پستان در زنان را نسبت به مردان توجیه می‌کند.

چه گام‌هایی در جهت کاهش ریسک می‌توان برداشت؟

تغییر جنسیت راهی معقول و ممکن برای پیشگیری از سرطان پستان به شمار نمی‌رود. اما می‌توانید تغییراتی در سبک زندگیتان ایجاد کنید که میزان مواجهه‌تان با هورمون استروژن کاهش پیدا کند و درنتیجه این ریسک مرتبط با جنسیت را کاهش دهید:

 1. حفظ وزن در محدوده وزنی سالم
 2. ورزش منظم
 3. محدود کردن مصرف الکل
 4. خوردن غذاهای مقوی
 5. عدم استعمال سیگار

سن

همه انسان‌ها پیر می‌شوند! مانند تمام بیماری‌های دیگر، ریسک ابتلا به سرطان پستان نیز با افزایش سن، بالاتر خواهد رفت. به عنوان مثال، طبق آمار ارائه شده توسط American Cancer Society، حدود یک مورد از هر هشت مورد سرطان پستان تهاجمی در زنان زیر ۴۵ سال رخ می‌دهد. حدود دو مورد از هر سه مورد سرطان پستان تهاجمی در زنان ۵۵ ساله به بالا دیده می‌شود.

در واقع، فرایند پیری بزرگترین فاکتور ریسک ابتلا به سرطان سینه است. علت آن است که هر چه طول عمرمان بیشتر باشد، خطر ایجاد آسیب ژنتیکی (جهش) در ژنوممان بالاتر خواهد رفت. همچنین با افزایش سن، توانایی سلول‌ها در ترمیم آسیب وارده نیز کمتر خواهد شد.

چه‌ گام‌هایی در جهت کاهش ریسک می‌توان برداشت؟

متوقف کردن فرایند پیری امکان‌پذیر نیست. اما می‌توان با تغییر سبک زندگی، ریسک ابتلا را تا حد امکان پایین نگه داشت:

 1. حفظ وزن در محدوده سالم
 2. ورزش منظم
 3. محدود کردن مصرف الکل
 4. مصرف غذاهای مقوی
 5. عدم استعمال دخانیات و یا ترک آن‌

سابقه خانوادگی

زنانی که خویشاوندان نزدیکشان با سرطان سینه تشخیص داده شده‌اند، شانس ابتلایشان به بیماری بالاتر خواهد بود.

در صورتیکه یکی از خویشاوندان درجه یکتان (خواهر، مادر و دختر) مبتلا به سرطان پستان شده باشد، ریسک ابتلای شما دو برابر می‌شود. در صورتیکه دو نفر از خویشاوندان درجه اولتان با سرطان پستان تشخیص داده شود، خطر ابتلای شما ۵ برابر بیشتر از حالت معمول خواهد بود.

در صورتیکه پدر و یا برادرتان با سرطان سینه تشخیص داده شود، ریسک ابتلایتان بالاتر خواهد رفت. اما محققان از میزان افزایش ریسک اطلاع ندارند.

در برخی از موارد، سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پستان با وجود ژن‌هایی ناهنجار مانند BRCA1 و BRCA2 مرتبط است. در موارد دیگر، ژن CHEK2 ناهنجار می‌تواند در ایجاد سرطان پستان ایفای نقش کند.

چه گام‌هایی در جهت کاهش ریسک می‌توان برداشت؟

می‌توان با تغییر سبک زندگی، ریسک ابتلا را تا حد امکان پایین نگه داشت:

 1. حفظ وزن در محدوده وزنی سالم
 2. ورزش منظم
 3. محدود کردن مصرف الکل
 4. خوردن غذاهای مقوی
 5. عدم استعمال سیگار

همراه با این تغییرات سبک زندگی، زنان با سابقه خانوادگی قوی سرطان سینه می‌توانند اقدامات زیر را نیز به منظور کاهش ریسک ابتلا به کار برند:

 • داروهای هورمون درمانی: ۴ داروی هورمونی وجود دارند که می‌توانند ریسک ایجاد سرطان سینه از نوع گیرنده هورمونی مثبت (hormone-receptor-positive) را در افراد با ریسک ابتلای بالا کاهش دهند. این داروها عبارتند از: SERMها (تنظیم‌کننده‌های انتخابی گیرنده استروژن) شامل tamoxifen و Evista (با نام شیمیایی raloxifene) و مهارکننده‌‌های آروماتاز شامل Aromasin (با نام شیمیایی exemestane) و Arimidex (با نام شیمیایی anastrozole).
زهره محمدی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *