انتشار این مقاله


فاکتورهای ریسک سرطان سینه: مصرف نوشیدنی های الکلی

مصرف نوشیدنی‌های الکلی ریسک ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف نوشیدنی‌های الکلی، ریسک ابتلای زنان به سرطان پستان از نوع گیرنده هورمونی مثبت را افزایش می‌دهد. الکل می‌تواند سطوح استروژن و سایر هورمون‌های مرتبط با سرطان پستان گیرنده هورمونی مثبت را افزایش دهد. الکل همچنین موجب آسیب DNA سلول‌ها شده و از طریق ریسک ابتلا را افزایش می‌دهد.

زنانی که سه واحد در هفته نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند، نسبت به زنانی که به هیچ وجه مصرف نمی‌کنند، ریسک ابتلایشان ۱۵ درصد بالاتر است. محققان تخمین می‌زنند با هر واحد نوشیدن بیشتر ۱۰ درصد بر میزان ریسک افزوده می‌شود.

دختران نوجوانی که بین ۹ تا ۱۵ سال سن داشته و ۳ تا ۵ واحد در هفته می‌نوشند، ریسک ابتلایشان به توده‌های خوش‌خیم پستانی ۳ برابر افزایش می‌یابد (دسته معینی از تغییرات غیرسرطانی پیتان بعدها می‌توانند منجر به سطان پستان شوند).

مطالعات اندکی تاثیر الکل بر ریسک بازگشت سرطان پستان را بررسی کرده اند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ انجام گرفته است نشان داده است که حتی نوشیدن الکل در مقادیر اندک (۳ الی ۴ واحد)، ریسک بازگشت سرطان پستان را در زنانی که در مراحل اولیه تشخیص داده شده اند، افزایش می‌دهد.

مصرف مداوم الکل حتی در صورتیکه منجر به مست شدن نشود، سلامتی شما را در خطر قرار خواهد داد. هیچ کدام از انواع الکل از این قضیه مستثنی نیستد. هر واحد، معادل ۱۲ اونس آبجو، ۵ اونس شراب و ۱.۵ اونس liquor می‌باشد.

چه گام‌هایی در جفت کاهش ریسک ابتلا می‌توان برداشت؟

درصورتیکه تصمیم گرفته‌اید تمام کارهای ممکن برای کاهش ریسک ابتلایتان را انجام دهید، محدود کردن مصرف الکل گام موثری در این جهت است. ممکن است تصیمی بگیرید مصرف الکل را کاملا متوقف نمایید. اما در صورتیکه نمی‌خواهید این کار را انجام دهید، در هفته دو واحد یا کمتر بنوشید.

مصرف الکل برای بسیاری از ما جنبه اجتماعی دارد؛ اما ترک آن به معنی قطع ارتباطتان با دوستان و خانواده نیست. در صورتیکه مطمئن نیستید در صورت رفتن به مهمانی می‌توانید جلوی خود را بگیرید یا نه، سلامتیتان را به خاطر آورید. به یاد داشته باشید که شما با این کار ریسک ابتلایتان به سرطان پستان و سایر سرطان‌ها را به حداقل می‌رسانید.

زهره محمدی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *