انتشار این مقاله


فاکتورهای ریسک سرطان سینه: مواجهه شبانه با نور

به عقیده محققان این افزایش ریسک مربوط به سطوح هورمون ملاتونین می‌باشد.

نتایج مطالعات متعددی نشان می‌دهد که زنانی که شب‌هنگام کار می‌کنند، مانند پزشکان، پرستاران و افسران پلیس، نسبت به زنانی که در طول روز کار می‌کنند، ریسک ابتلای بالاتری به سرطانه سینه دارند. مطالعات دیگری نشان از تاثیر وجود نور زیاد در شب در خارج از خانه (مانند روشنایی خیابان) بر افزایش ریسک ابتلا به سرطان سینه دارند.

به عقیده محققان این افزایش مربوط به سطوح هورمون ملاتونین می‌باشد. ملاتونین هورمونی است که در تنظیم چرخه خواب بدن نقش دارد. سطح ملاتونین در شب به اوج خود می‌رسد و در روز به علت مواجهه با نور کاهش می‌یابد. در صورتیکه زنان شب هنگام کار کنند و یا نور خارج از خانه در زمان شب بالا باشد، سطح ملاتونین آن‌ها پایین خواهد بود.

چه گام هایی در جهت کاهش ریسک ابتلا می‌توان برداشت؟

میزان نور مورد نیاز برای تحریک تولید هورمون ملاتونین مشخص نیست. بستن چشمان به خوبی جلوی ورود نور را می‌گیرد، اما استفاده از چشم‌بند شما را از اینکه کاملا در تاریکی می‌خوابید مطمئن خواهند کرد. در صورتیکه نگران مواجهه با نور در هنگام شب می‌باشید، ممکن است بخواهید این اقدامات را انجام دهید:

  • پنجره‌های اتاق خوابتان را با با سایه بان بپوشایند.
  • در صورتیکه شب هنگام از خواب بیدار می‌شوید، چراغ‌ها را روشن نکنید.
  • چراغ‌خواب‌های خود را قرمز رنگ انتخاب کنید.

برخی از افراد استفاده از مکمل‌های ملاتونین را اثربخش می‌دانند. تا به امروز مطالعه‌ای در مورد تاثیر دریافت مکمل‌های ملاتونین بر ریسک ابتلا به سرطان پستان انجام نشده است. پیش از دریافت هر گونه مکملی با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات محصول موردنظر مشورت نمایید.

زهره محمدی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *