انتشار این مقاله


فاکتورهای ریسک سرطان سینه: تماس با مواد شیمیایی موجود در محصولات آرایشی

ممکن است برخی از این مواد شیمیایی موجب ایجاد سرطان در افراد گردند.

محصولات آرایشی موجب می‌شوند که ما زیبا‌تر به نظر رسیده و احساس خوبی نسبت به خود پیدا کنیم. اما تحقیقات حاکی از آن هستند که در صورت افزایش تماس تا حدی خاص، ممکن است برخی از این مواد شیمیایی موجب ایجاد سرطان در افراد گردند. از آنجایی که محصولات آرایشی بهداشتی حاوی ترکیبات متنوعی از مواد شیمیایی هستند، معرفی ماده‌ای به عنوان عامل قطعی و بررسی تاثیر دقیق آن ممکن نیست.

برخی از این مواد شیمیایی به عنوان اخلال‌گر‌های هورمونی شناخته شده اند. اخلال‌گرهای هورمونی بر نحوه عملکرد استروژن و سایر هورمون‌ها در بدن تاثیر می‌گذارند و این کار را با بلاک آن‌ها و یا تقلید از آن‌ها انجام می‌دهند. درنتیجه بالانس هورمونی بدن به هم می‌خورد. از آن‌جایی که استروژن موجب ایجاد و رشد سرطان سینه گیرنده هورمونی مثبت می‌شود، بسیاری از زنان تصمیم به محدودکردن تماس خود با این مواد شیمیایی می‌گیرند.

چه گام‌هایی در جهت کاهش ریسک ابتلا می‌توان برداشت؟

از آن‌جایی که محصولات آرایشی و بهداشتی از اجزای فراوانی تشکیل شده‌اند، به نظر می‌رسد که دو گروه از مواد شیمیایی ارتباط بیشتری با سرطان سینه دارند:

  • پارابن‌ها: شایع‌ترین پارابن‌ها، متیل پارابن، پروپیل پارابن، اتیل پارابن و بوتیل پارابن است. این مواد شیمیایی معمولا به عنوان نگه‌دارنده در بسیاری از محصولات بهداشتی مانند لوازم آرایشی، مرطوب‌کننده‌ها، محصولات مراقبت از مو و کرم‌ها/ژل‌های اصلاح به کار می‌روند. بسیاری از برندهای مطرح دئودرانت و ضدتعریق از پارابن‌ها استفاده نمی‌کنند. پارابن‌ها می‌توانند به پوست نفوذ کرده و مانند استروژن، ولی ضعیف‌تر، عمل نمایند. این امر موجب رشد سرطان پستان از نوع گیرنده هورمونی مثبت می‌گردد. پارابن در بافت پستانی و سرطان پستان دیده می شود، اما این مورد چندان معنی‌دار نیست؛ چون پارابن به علت کاربرد وسیعی که دارد در بسیاری از بافت‌های دیگر نیز مشاهده می‌شود.
  • فتالات‌ها (Phthalates): این مواد به منظور نگهداری رنگ و کاهش شکنندگی در لاک‌های ناخن و اسپری‌های مو به کار می‌رود. این ماده همچنین از مواد تشکیل‌دهنده محصولات بهداشتی و پاک‌کننده است. فتالات ها نیز از اخلال‌گرهای هورمونی هستند. این مواد دقیقا مانند استروژن عمل نمی‌کنند، اما قادرند تعادل سایر هورمون‌های مرتبط با استروژن مانند تستوسترون را به هم بزنند.

به منظور کاهش مواجهه خود با پارابن و فتالات می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • به بخش Skin Deep وب‌سایت EWG (Environmental Working Group) مراجعه کرده و محصولات آرایشی موردنظر خود را جست‌وجو نمایید. بر اساس میزان خطر این ترکیبات، EWG امتیازی را به آن‌ها اختصاص داده است که بر اساس ترکیبات مربط با سرطان‌زایی، آلرژی‌ها و سایر موارد می‌باشد. EWG سازمانی محیط زیستی است که در ایالات متحده تشکیل شده است.
  • کمپین مواد آرایشی ایمن که EWG از همکاران آن است، توافقی قراردادی را تشکیل داده سات که پیمان مواد آرایشی ایمن (Compact for Safe Cosmetics) نام گرفته است. کمپانی‌هایی که این قرارداد را امضا کرده‌اند، متعهد به ساخت محصولاتی هستند که بدون مواد شیمیایی ایجادکننده سرطان، جهش و یا ناهنجاری‌های مادرزادی می‌باشند. این قرارداد هم اکنون عضو جدیدی نمی‌پذیرد، اما کمپین مواد آرایشی ایمن در حال توسعه برنامه جدیدی است. از وب‌سایت Skin Deep دیدن کنید تا کمپانی‌ها و محصولاتی را که تحت این پیمان در حال فعالیت هستند، مشاهده نمایید.
زهره محمدی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *