انتشار این مقاله


کارسینوم مجرایی درجا (DCIS)

کارسینوم مجرایی درجا نوعی سرطان پستان غیرتهاجمی است.

کارسینوم مجرایی درجا (ductal carcinoma in situ)، نوعی سرطان پستان غیرتهاجمی است. این سرطان از آن جهت مجرایی نامیده می‌شود که از داخل غدد شیری آغاز می‌گردد؛ از این جهت کارسینوم نامیده می‌شود که از پوست و سایر بافت‌های پوشاننده سطوح ارگان‌های داخلی بدن را می‌پوشاند و از این جهت درجا نامیده می‌‌شود که در مکان اصلی خود می‌ماند. DCIS نوعی سرطان غیرتهاجمی است و از غدد شیری درگیر به خارج از بافت نرمال پستانی مهاجرت نمی‌کند. DCIS منجر به مرگ نمی‌شود، اما می‌تواند بعدها خطر ابتلا به سرطان پستان تهاجمی را بالاتر برد.

در صورتیکه مبتلا به DCIS بوده‌اید، خطر بازگشت سرطان و یا ابتلای بعدی شما به سرطانی در محل جدید بیشتر از فردی خواهد بود که هرگز مبتلا نبوده است. بیشترین میزان بازگشت، در ۵ تا ۱۰ سال ابتدایی تشخیص اتفاق می‌افتد. خطر بازگشت، زیر ۳۰ درصد می‌باشد.

در زنانی که پس از ابتلا به DCIS لامپکتومی انجام داده اند و پرتودرمانی نشده اند، ریسک بازگشت حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد است. افزودن پرتودرمانی به برنامه درمانی شما پس از جراحی، ریسک بازگشت سرطان را حدود ۱۵ درصد پایین می‌آورد. با مطالعه بخش فاکتورهای ریسک سرطان سینه، می‌توانید عوامل خطر را شناخته و اقدامات لازم را برای کاهش ریسک خود انجام دهید. در صورتیکه پس از درمان اولیه، سرطان پستان راجعه رخ دهد، در ۵۰ درصد موارد این بازگشت غیرتهاجمی (خود DCIS) و در ۵۰ درصد موارد دیگر تهاجمی است. طبق آمار American Cancer Society حدود ۶۰۰۰۰ مورد بیمار مبتلا به DCIS در آمریکا تشخیص داده می‌شود که یک مورد از هر پنج مورد ابتلا به سرطان پستان را تشکیل می‌دهد.

علت اینکه این آمار بسیار بالا است و با گذشت زمان حتی در حال بالا رفتن است، موارد زیر هستند:

  • امید به زندگی بالاتر رفته است و افراد به میزان بیشتری عمر می‌کنند. هر چه سن افزایش یابد. ریسک ابتلا به سرطان سینه نیز بیشتر می‌شود.
  • افراد بیشتری ماموگرام تهیه می‌کنند و کیفیت تجهیزات ماموگرافی نیز بالاتر رفته است. هر چه غربالگری بهتر انجام شود، احتمال تشخیص زودهنگام سرطان‌ها بالاتر خواهد رفت.

علائم DCIS کدامند؟

DCIS معمولا علامت خاصی ندارد. تعداد اندکی از افراد ممکن است توده‌هایی در پستان خود داشته و یا شاهد خروج ترشحاتی از نوک پستان باشند. طبق آمار National Cancer Institute ایالات متحده، حدود ۸۰ درصد موارد DCIS با ماموگرافی تشخیص داده می‌شوند.

تشخیص DCIS

تشخیص DCIS معمولا ترکیبی از فرایندهای زیر است:

زهره محمدی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *