انتشار این مقاله


تصویربرداری قفسۀ سینه با استفاده از اشعۀ ایکس

تصویربرداری قفسۀ سینه با استفاده از اشعۀ ایکس، تصاویری از قلب، ریه‌ها، رگ‌های خونی، راه‌های هوایی و استخوان‌های قفسۀ سینه و ستون فقرات ایجاد می‌کند.

تصویربرداری قفسۀ سینه با استفاده از اشعۀ ایکس، تصاویری از قلب، ریه‌ها، رگ‌های خونی، راه‌های هوایی و استخوان‌های قفسۀ سینه و ستون فقرات ایجاد می‌کند. تصویربرداری قفسۀ سینه با استفاده از اشعۀ ایکس هم‌چنین می‌تواند مایع داخل یا اطراف ریه و هوای احاطه‌کنندۀ ریه را نشان دهد.

اگر با درد یا آسیب قفسۀ سینه، یا کوتاهی نفس به پزشک یا اورژانس مراحعه کنید، به طور معمول تصویربرداری قفسۀ سینه با استفاده از اشعۀ ایکس را خواهیدداشت. این تصویر به پزشک کمک می‌کند مشکلات قلبی، خوابیدگی و جمع‌شدگی ریه، ذات‌الریه، شکستگی دنده، آمفیزم، سرطان و چندین بیماری دیگر را تشخیص دهد.

تصویربرداری قفسۀ سینه با استفاده از اشعۀ ایکس روشی رایج در تشخیص بیماری‌ها است. اما هم‌چنین می تواند در تعیین اثربخشی درمان در حال انجام نیز استفاده شود. از سری عکس‌های اشعۀ ایکس که با توالی زمانی گرفته شده‌اند می‌توان در تشخیص بهبود یا وخیم‌تر شدن وضعیت پزشکی و سلامتی خاص استفاده کرد.

کاربردها

تصویربرداری قفسۀ سینه با استفاده از اشعۀ ایکس اغلب در میان نحستین روش‌های تشخیصی استفاده‌شده در افراد مشکوک به بیماری‌های قلبی یا ریوی است که در بررسی کیفیت پاسخ به درمان نیز کاربرد دارد.

تصویربرداری قفسۀ سینه با استفاده از اشعۀ ایکس می‌تواند موارد متعددی از داخل بدن را نشان دهد که از جملۀ آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وضعیت ریه‌ها. تصویربرداری قفسۀ سینه با استفاده از اشعۀ ایکس می‌تواند سرطان، عفونت یا تجمع هوا در فضای اطراف ریه (Pneumothorax) را نشان دهد. هم‌چنین نشان‌دهندۀ وضعیت‌های مزمن ریوی، مانند آمفیزم یا فیبروز کیستیک، و هم‌چنین عوارض مربوط به این وضعیت‌ها باشد.
  • مشکلات ریوی مرتبط با قلب. تصویربرداری قفسۀ سینه با استفاده از اشعۀ ایکس می‌تواند تغییرات یا مشکلات ریوی ناشی لز مشکلات قلبی را نشان دهد. به‌عنوان مثال، مایع در ریه‌ها (ادم ریوی) می‌تواند نتیجۀ نارسایی احتقانی قلب باشد.
  • اندازه و شکل اجمالی قلب. تغییرات در اندازه و شکل قلب می‌تواند نشان از نارسایی قلبی، تجمع مایع در اطراف قلب (عفونت پریکاردی) یا مشکلات دریچه‌های ​​قلبی باشد.
  • عروق خونی. با توجه به این که شمای کلی عروق بزرگ مجاور قلب – یعنی آئورت و عروق ریوی – در تصویر اشعۀ ایکس قابل‌مشاهده است، می‌توان آنوریسم آئورت و سایر مشکلات عروق خونی یا بیماری‌های مادرزادی قلبی را تشخیص داد.
  • رسوبات کلسیم. تصویربرداری قفسۀ سینه با استفاده از اشعۀ ایکس می‌تواند حضور کلسیم در قلب یا عروق خونی را تشخیص دهد. حضور کلسیم می‌تواند نشان از آسیب دریچه‌های قلبی، عروق کرونر، عضلۀ قلب یا پریکارد (کیسه محافظ دربرگرندۀ قلب) داشته‌باشد. رسوبات کلسیمی در ریه اغلب از عفونت‌های قدیمی و حل‌شده هستند.
  • شکستگی. تصویربرداری قفسۀ سینه با استفاده از اشعۀ ایکس می‌تواند شکستگی دنده یا ستون فقرات یا دیگر مشکلات استخوانی را نشان دهد.
  • تغییرات پس از عمل جراحی. این تصویربرداری برای پایش روند بهبودی (ریکاوری) پس از عمل‌های جراحی ناحیۀ سینه، مانند عمل قلب، ریه یا مری، نیز کاربرد دارد. پزشک می تواند لوله‌هایی که در عمل جراحی جایگذاری شده‌اند را از حیث نشتی یا تجمع مایع یا هوا بررسی کند.
  • ضربان‌ساز، دفیبریلاتور و کاتتر. ضربان‌سازها و دفیبریلاتورها سیم (لید)هایی متصل به قلب برای کنترل طبیعی بودن ضربان قلب دارند. کاتترها لوله‌های کوچکی هستند که در تحویل دارو یا دیالیز استفاده می‌شوند. از این روش تصویربرداری معمولاً پس از قرار دادن چنین دستگاه‌های پزشکی و برای اطمینان از جایگذاری صحیح آن‌ها استفاده می‌شود.

خطرات

تشعشعات حاصل از این روش تصویربرداری کم است؛ حتی کم‌تر از آن‌چه که از تابش منابع رایواکتیو طبیعی موجود در محیط انتظار می‌رود.

اگرچه مزایای تصویربرداری اشعۀ ایکس بیشتر از خطرات آن است، اما اگر بیمار به بیش از یک تصویر نیاز داشته‌باشد، ممکن است به او روپوش محافظ دهند. اگر باردار هستید، پزشک خود را در جریان قرار دهید. این روش را می‌توان به شیوه‌ای انجام داد که شکم در برابر تابش محافظت شود.

اقدامات اولیه

پیش از تصویربرداری قفسۀ سینه با اشعۀ ایکس، به‌طور کلی لازم است که لباس‌ها را از کمر به بالا خارج نموده و روپوش مخصوص را بر تن کنید. همین شرایط برای طلا و جواهرات نیز صادق هستند؛ زیرا هم لباس و هم طلا و جواهرات می‌توانند تصاویر اشعۀ ایکس را مبهم کنند.

مراحل آزمایش

در طی این آزمایش، بدن بیمار در میان دستگاه تولیدکنندۀ پرتو ایکس و صفحۀ تشکیل‌دهندۀ تصویر دیجیتال یا فیلم اشعۀ ایکس قرار می‌گیرد و از او خواسته می‌شود تا برای بررسی جلو و طرفین قفسۀ سینه به موقعیت‌های مختلف حرکت کند.

در بررسی نمای قدامی، بیمار در مقابل صفحه قرار می‌گیرد، دستان خود را بالا گرفته یا به طرفین نگه می‌دارد و شانه‌های خود را به جلو می‌کشد. تکنسین تصویربرداری ممکن است از بیمار بخواهد نفس عمیق بکشد و چند ثانیه نفس خود را نگه دارد. این کار به افزایش وضوح قلب و ریه‌ها در تصویر کمک می‌کند.

در بررسی نمای جانبی، بیمار می‌چرخد و و یکی از شانه‌های خود را بر روی صفحه قرار می‌دهد و دست‌ها را روی سر خود می‌کشد. مجدداً ممکن است از بیمار خواسته‌شود که نفس عمیق بکشد و آن را نگه دارد.

تصویربرداری اشعۀ ایکس به‌طور کلی بدون درد است. هنگام عبور جریان تابشی از بدن، بیمار هیچ تاثیری حس نمی‌کند. اگر با ایستادن مشکل دارید، می‌توانید در حالت نشسته یا خوابیده این تست را انجام دهید.

نتایج

تصویربرداری قفسۀ سینه با استفاده از اشعۀ ایکس تصویری سیاه و سفید از اندام‌های ناحیۀ سینه ایجاد می‌کند. ساختارهای بلوکه‌کنددۀ تابش، سفیدرنگ، و سازه‌هایی که اجازۀ عبور تابش را می‌دهند به رنگ سیاه دیده می‌شوند.

استخوان‌ها به رنگ سفید ظاهر می‌شوند، زیرا متراکم بسیار بالایی دارند. قلب نیز به‌عنوان منطقه‌ای سبک‌تر ظاهر می‌شود. ریه‌ها پُر از هوا هستند و تشعشعات بسیار کمی را مسدود می‌کنند، در نتیجه به‌عنوان مناطق تاریک بر روی تصاویر ظاهر می‌شوند.

پزشک رادیولوژیست – متخصص در تفسیر تصاویر اشعۀ ایکس و سایر آزمایشات تصویربرداری – تصاویر را آنالیز کرده و به دنبال سرنخ‌هایی است که ممکن است نشان از نارسایی قلبی، تجمع مایع در اطراف قلب، سرطان، ذات‌الریه یا وضعیت‌های متابولیک دیگر داشته‌باشند.

پزشک دررابطه با نتایج حاصل، نحوۀ درمان و یا سایر آزمایش‌ها یا روش‌های تشخیصی لازم با شما صحبت خواهدکرد.

محمد‌سالار حسینی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code