انتشار این مقاله


کارسینوم متاستاتیک پستان

سرطان متاستاتیک پستان (که مرحله چهارم نیز نامیده می شود) کارسینومی است که در قسمت دیگری از بدن ، به طور کلی کبد ، مغز، استخوان ها یا ریه ها گسترش یافته است. سلول های سرطانی می توانند از تومور اصلی پستان جدا شوند و از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی به قسمت های […]

سرطان متاستاتیک پستان (که مرحله چهارم نیز نامیده می شود) کارسینومی است که در قسمت دیگری از بدن ، به طور کلی کبد ، مغز، استخوان ها یا ریه ها گسترش یافته است.

سلول های سرطانی می توانند از تومور اصلی پستان جدا شوند و از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی به قسمت های دیگر بدن سفر کنند ، که شبکه بزرگی از گره ها و عروق است که برای از بین بردن باکتری ها ، ویروس ها و مواد زائد سلولی کار می کند.

سرطان پستان می تواند ماه ها یا سالها پس از تشخیص و درمان اصلی ، در قسمت دیگری از بدن برگردد. تقریباً ۳۰٪ از خانمهایی که به سرطان پستان در مراحل اولیه مبتلا هستند ، دچار بیماری متاستاتیک می شوند.
بعضی از افراد وقتی برای اولین بار به سرطان پستان مبتلا می شوند ، از نوع متاستاتیک سرطان پستان است (به نام “د نووو متاستاتیک”). این بدان معنی است که سرطان پستان قبل از گسترش در قسمت دیگری از بدن تشخیص داده نشده است.

تومور متاستاتیک در قسمت مختلف بدن از سلولهای سرطان پستان تشکیل شده است. بنابراین اگر سرطان پستان به استخوان گسترش یابد ، تومور متاستاتیک در استخوان از سلولهای سرطانی پستان تشکیل شده است ، نه سلولهای استخوانی.

تشخیص سرطان پستان متاستاتیک می تواند بسیار زیاد باشد. ممکن است احساس عصبانیت ، ترساندن ، استرس ، عصبانیت و افسردگی داشته باشید. برخی از افراد ممکن است معالجه و معالجه خود را زیر سوال برده و یا ممکن است پزشک خود یا خود را عصبانی کنند که نتوانسته اند این بیماری را بزنند. برخی دیگر ممکن است از طریق واقعیت با تشخیص سرطان متاستاتیک پستان سر و کار داشته باشند. هیچ روش صحیح یا نادرستی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد. شما باید انجام دهید و احساس کنید چه چیزی برای شما و وضعیت شما بهتر است.

به خاطر داشته باشید که بیماری متاستاتیک بی امید نیست. در این مرحله بسیاری از افراد به زندگی طولانی و پربار با سرطان پستان ادامه می دهند. گزینه های درمانی متنوعی برای سرطان متاستاتیک پستان وجود دارد و داروهای جدید هر روز آزمایش می شوند. افراد بیشتر و بیشتر در حالی که تحت درمان سرطان متاستاتیک پستان قرار گرفته اند ، زندگی را به کمترین حد ممکن می رسانند.

در حالیکه سرطان پستان متاستاتیک ممکن است به طور کامل از بین نرود ، ممکن است درمان آن برای چندین سال کنترل شود. اگر یک روش درمانی متوقف شود ، معمولاً یک روش دیگر وجود دارد که می توانید امتحان کنید. سرطان می تواند بعضی اوقات فعال باشد و در مواقع دیگر به بهبودی برود. بسیاری از روشهای مختلف درمانی – به تنهایی ، به صورت ترکیبی یا توالی – غالباً مورد استفاده قرار می گیرند. وقفه در معالجه وقتی بیماری تحت کنترل باشد و احساس خوبی داشته باشید می تواند کیفیت زیادی در کیفیت زندگی شما ایجاد کند.

علائم و تشخیص سرطان پستان متاستاتیک

علائم سرطان متاستاتیک پستان بسته به محل ابتلا به سرطان می تواند بسیار متفاوت باشد. در این بخش علائم سرطان پستان که در استخوان ، ریه ، مغز و کبد گسترش یافته است و آزمایش های مورد استفاده برای تشخیص سرطان متاستاتیک پستان را در بر می گیرد.

متاستاز استخوانی: علائم و تشخیص

شایع ترین علامت سرطان پستان که به استخوان سرایت کرده است ، یک درد ناگهانی و قابل توجه است. سرطان پستان می تواند به هر استخوانی گسترش یابد ، اما بیشتر اوقات به دنده ها ، ستون فقرات ، لگن یا استخوان های طولانی در بازوها و پاها گسترش می یابد.

متاستاز ریه: علائم و تشخیص

هنگامی که سرطان پستان به ریه منتقل می شود ، اغلب باعث ایجاد علائم نمی شود. اگر متاستاز ریه باعث علائم شود ، ممکن است شامل درد یا ناراحتی در ریه ، تنگی نفس ، سرفه مداوم و سایر موارد باشد.

متاستاز مغزی: علائم و تشخیص

علائم سرطان پستان که به مغز سرایت کرده است می تواند شامل سردرد ، تغییر در گفتار یا بینایی ، مشکلات حافظه و موارد دیگر باشد.

متاستاز کبد: علائم و تشخیص

هنگامی که سرطان پستان به کبد گسترش می یابد ، غالباً علائمی ایجاد نمی کند. اگر متاستاز کبد باعث علائم شود ، می تواند شامل درد یا ناراحتی در بخش میانی ، خستگی و ضعف ، کاهش وزن یا اشتهای ضعیف ، تب و سایر موارد باشد.

درمان و برنامه ریزی سرطان پستان متاستاتیک

پس از تشخیص سرطان متاستاتیک پستان ، مفید است که تمام مدت مورد نیاز خود را برای جمع آوری اطلاعات و تصمیم گیری در مورد درمان خود انجام دهید. در مورد متخصصان پزشکی که ممکن است در مراقبت شما ، گزینه های درمانی ، آزمایش ژنتیک ، استراحت از معالجه و سایر موارد دخیل باشند ، بیاموزید


عمل جراحی

به عنوان مثال ، پزشکان برای جلوگیری از شکسته شدن استخوان ها یا انسداد سلول های سرطانی در کبد ، جراحی برای سرطان متاستاتیک پستان را توصیه می کنند.
شیمی درمانی
شیمی درمانی در معالجه سرطان متاستاتیک پستان برای آسیب دیدن یا از بین بردن سلول های سرطانی تا حد امکان استفاده می شود.

پرتو درمانی


اگر به دلایلی از جمله کاهش درد و کنترل سرطان در یک ناحیه خاص ، ممکن است پزشک شما پرتودرمانی را پیشنهاد کند.

هورمون درمانی

از داروهای درمانی هورمونی برای کم کردن یا کند کردن رشد سرطان متاستاتیک مثبت گیرنده هورمون گیرنده استفاده می شود.

درمان هدفمند

درمانهای هدفمند ویژگیهای خاص سلولهای سرطانی را هدف قرار می دهند ، مانند پروتئینی که به سلولهای سرطانی اجازه می دهد به روشی سریع یا غیر طبیعی رشد کنند.

درمانهای محلی برای مناطق دوردست متاستاز

درمانهای موضعی به طور خاص به مکانهای جدید سرطان پستان مانند استخوانها یا کبد هدایت می شوند. اگر به عنوان مثال سرطان متاستاتیک پستان باعث درد شود ، ممکن است این معالجه توصیه شود.

تست ژنتیکی و فیلم سرطان پستان متاستاتیک

یک مشاور ژنتیک دارای مجوز در مورد مزایای مشاوره ژنتیک و آزمایش ژنتیک برای مبتلایان به سرطان پستان متاستاتیک و زنی که با سرطان متاستاز پستان متاستاتیک زندگی می کند ، بحث می کند که چرا وی تصمیم به مشاوره ژنتیکی گرفت.

طب مکمل و هالیستی و سرطان پستان متاستاتیک

تمریناتی مانند طب سوزنی ، ماساژ ، هیپنوتیزم ، مراقبه و یوگا می تواند به سهولت در علائم سرطان متاستاتیک پستان ، کاهش عوارض جانبی درمان و بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

آزمایشات بالینی سرطان پستان متاستاتیک

کارآزمایی های بالینی برای سرطان متاستاتیک پستان گامی مهم در کشف درمان های جدید و بهبود استاندارد مراقبت است. آنها همچنین می توانند به بیماران واجد شرایط برای دریافت معالجه جدید کمک کنند.

استراحت از درمان سرطان متاستاتیک پستان

بسیاری از مبتلایان به سرطان پستان متاستاتیک در بعضی مواقع تصمیم می گیرند که از معالجه استفاده کنند و یا درمان را متوقف کنند. این صفحه برخی از موضوعاتی را که هنگام وزن گیری آن تصمیمات در نظر گرفته شده است ، پوشش می دهد.

طرلان ميرزهره


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *