انتشار این مقاله


سرطان پستان مردان

سرطان پستان مرد یک سرطان نادر است که در بافت پستان مردان شکل می گیرد. گرچه سرطان پستان به عنوان بیماری که زنان را تحت تأثیر قرار می دهد ، تصور می شود ، اما سرطان پستان در مردان رخ می دهد. سرطان پستان مرد در مردان مسن بیشتر دیده می شود ، هر چند […]

سرطان پستان مرد یک سرطان نادر است که در بافت پستان مردان شکل می گیرد. گرچه سرطان پستان به عنوان بیماری که زنان را تحت تأثیر قرار می دهد ، تصور می شود ، اما سرطان پستان در مردان رخ می دهد.

سرطان پستان مرد در مردان مسن بیشتر دیده می شود ، هر چند ممکن است در هر سنی بروز کند.

مردانی که در مراحل اولیه مبتلا به سرطان پستان مرد تشخیص داده می شوند ، شانس خوبی برای درمان دارند. درمان به طور معمول شامل جراحی برای از بین بردن بافت پستان است. سایر روشهای درمانی مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی براساس وضعیت خاص شما ممکن است توصیه شوند.

علائم

علائم و نشانه های سرطان پستان مرد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • توده یا ضخیم شدن در بافت پستان
 • تغییراتی در پوستی که پستان شما را پوشانده است مانند کمرنگ شدن ، لکه دار شدن ، قرمزی یا پوسته پوسته شدن
 • تغییراتی در نوک پستان شما ، مانند قرمزی یا پوسته پوسته شدن یا نوک پستان که شروع به چرخش به سمت داخل می کند
 • از نوک پستان ترشحات خارج شود

در صورت بروز علائم یا علائم مداوم که نگران کننده شما هستند ، با پزشک خود ملاقات کنید.

علل

هنوز مشخص نیست که چه عواملی باعث ایجاد سرطان پستان در مردان می شود.

پزشکان می دانند که سرطان پستان مردان هنگامی اتفاق می افتد که برخی از سلول های پستان با سرعت بیشتری نسبت به سلولهای سالم تقسیم می شوند. سلولهای جمع شده توموری را تشکیل می دهند که ممکن است در بافتهای مجاور ، غدد لنفاوی یا سایر قسمتهای بدن گسترش یابد (متاستاز شود).
جایی که سرطان پستان در مردان شروع می شود

همه با مقدار کمی از بافت سینه متولد می شوند. بافت سینه از غدد تولید کننده شیر (لوبول) ، مجاری که شیر را به سمت نوک سینه ها و چربی تشکیل می دهند تشکیل شده است.

در دوران بلوغ ، زنان شروع به رشد بیشتر بافت سینه می کنند ، و مردان این کار را نمی کنند. اما از آنجا که مردان با مقدار کمی از بافت سینه متولد می شوند ، می توانند به سرطان پستان مبتلا شوند.

انواع سرطان پستان که در مردان تشخیص داده می شود

 • سرطانی که از مجاری شیر شروع می شود (سرطان مجرا). تقریباً همه سرطان سینه مردان ، کارسینوم داکتال است.
 • سرطانی که در غددهای تولید کننده شیر (سرطان لوبولار) شروع می شود. این نوع در مردان بسیار نادر است زیرا تعداد کمی لوبول در بافت پستان دارند.
 • انواع دیگر سرطان. انواع دیگر ، نادرترین انواع سرطان سینه که در مردان وجود دارد ، شامل بیماری Paget از نوک پستان و سرطان التهابی پستان است.
 • ژنهای ارثی که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهند

بعضی از مردان ژن های غیر طبیعی (جهش یافته) را از والدین خود به ارث می برند که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد. جهش در یکی از چندین ژن ، به ویژه ژن بنام BRCA2 ، شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه و پروستات قرار می دهد.

اگر سابقه خانوادگی شدیدی از سرطان دارید ، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک ممکن است توصیه کند که برای بررسی آزمایش ژنتیک با یک مشاور ژنتیک ملاقات کنید تا ببینید ژنهایی دارید که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد یا خیر.

ریسک فاکتور‌ها

عواملی که خطر ابتلا به سرطان سینه مردان را افزایش می دهد عبارتند از:

 • سن بالا: با افزایش سن ، خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد. سرطان سینه نر اغلب در مردان در دهه ۶۰ آنها تشخیص داده می شود.
 • قرار گرفتن در معرض استروژن: اگر داروهای مرتبط با استروژن مصرف می کنید ، مانند آنهایی که برای هورمون درمانی سرطان پروستات استفاده می شوند ، خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد.
 • سابقه خانوادگی سرطان پستان: اگر عضو خانواده نزدیکی با سرطان پستان دارید احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر است.
 • سندرم کلاینفلتر: این سندرم ژنتیکی هنگامی اتفاق می افتد که پسران با بیش از یک نسخه کروموزوم X متولد می شوند. سندرم کلاینفلتر باعث رشد غیر طبیعی بیضه ها می شود. در نتیجه ، مردان مبتلا به این سندرم سطوح پایین تر از برخی از هورمون های مردانه (آندروژن) و هورمون های زنانه بیشتری (استروژن) تولید می کنند.
 • بیماری کبد: برخی شرایط خاص مانند سیروز کبد می تواند هورمون های مردانه را کاهش داده و هورمون های زنانه را افزایش دهد و خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.
 • چاقی: چاقی با سطح بالاتری از استروژن در بدن همراه است و این باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان مردان می شود.
 • بیماری بیضه یا جراحی : داشتن بیضه های ملتهب (ارکیت) یا جراحی برای از بین بردن بیضه (ارکیکتومی) می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان مردان را افزایش دهد.
طرلان ميرزهره
نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *