علوم پایه
تکنیک PCR-RFLP

تکنیک PCR-RFLP

آنالیز PCR-RFLP که  CAPS نیز نامیده می‌شود (Cleaved Amplified Polymorphic Sequence)، تکنیکی پرکاربرد در آنالیزهای ژنتیکی است. PCR-RFLP ترکیب دو تکنیک می‌باشد: PCR، تکنیکی است…

اجتناب از رابطه جنسی در چه کسانی دیده می‌شود و علت چیست؟

اجتناب از رابطه جنسی در چه کسانی دیده می‌شود و علت چیست؟

اجتناب از رابطه جنسی موضوعی است که کمتر در جامعه به ان پرداخته شده است. در زنان این اجتناب بیشتر دیده می‌شود و عوامل مختلفی از جمله اختلال افسردگی، عزت نفس پایین، مشکلات پزشکی و فرهنگ جامعه در این فرآیند دخیل است.

واکسن HPV در برخی از زنان با بهبود باروری مرتبط است

واکسن HPV در برخی از زنان با بهبود باروری مرتبط است

علیرغم این که عفونت HPV با کاهش کیفیت مایع منی و پایین بودن میزان حاملگی همراه است، اما هنوز نگرانی عمومی وجود دارد که آیا واکسن HPV خود می‌تواند بر باروری فرد در آینده تأثیر گذار باشد یا نه.

ماهنامهٔ دکتر مجازی

شماره ۳‌ | فوریه ۲۰۱۸

بهره‌گیری از دنیای زیبای قطعیت‌های ریاضی، آرزوی بسیاری از فیلسوفان بوده و شاید “نظریه‌ی بازی‌ها” تلاشی در جهت تحقق همین آرزو باشد. نظریه‌ی بازی‌ها می‌کوشد تا به روش‌های همکاری یا رقابت موجودات هوشمند و منطقی، جامه‌ای از منطق بپوشاند. برخلاف نامش اصلاً هم بازی نیست؛ آنقدر مهم، که سال ۲۰۱۲ نوبل اقتصاد را فتح کرد. صفحات ابتدایی این شماره از دکتر مجازی را به معرفی مفصل این نظریه پرداخته‌ایم.

در ادامه تحول فرهنگی انسان با یکی از نوین‌ترین دیدگاه‌های علمی، میم‌ها و تیم‌ها، مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین جدید‌ترین‌های دنیای علم در این ماه و مقالات جذاب دیگری نیز برای خوانندگان فرهیخته تدارک دیده شده است.