انتشار این مقاله


شپش بدن

شپش بدن کوچک و به اندازه یک کنجد است. شپش در لباس و رختخواب زندگی می‌کند و چندین بار در روز روی پوست آمده و از خون انسان تغذیه می‌کند.

نگاه کلی

شپش حشره‌ای کوچک به اندازه یک کنجد است. شپش در لباس و رختخواب زندگی می‌کند و چندین بار در روز روی پوست می‌آید و از خون انسان تغذیه می‌کند. معمول‌ترین محل‌ها برای نیش اطراف گردن، شانه‌ها، زیربغل، دور کمر و ران می‌باشند.

شپش در مکان‌های شلوغ و غیربهداشتی شایع‌ترند، مانند اردوگاه پناهندگان و پناهگاه‌های افراد بی‌خانمان. گزش شپش می‌تواند انواعی از بیماری‌ها را منتقل کند و حتی می‌تواند سبب اپیدمی شود.

علائم

گزش شپش می‌تواند سبب خارش شدید شود و فرد می‌تواند نواحی خون آلود و پوسته را در محل گزش مشاهده کند.

دلایل

شپش بدن مشابه شپش سر است، اما تفاوت هایی نیز دارند. شپش سر در موی فرد زندگی می‌کند و از طریق پوست سر تغذیه می‌کند، درحالیکه شپش بدن معمولاً در لباس و رختخواب زندگی می‌کند و چندین بار در روز روی پوست می‌آید و از خون انسان تغذیه می‌کند.

درزهای لباس معمول‌ترین مکان برای تخم گذاری است. فرد می‌تواند هنگام تماس نزدیک با فرد آلوده به شپش یا لباس و رخت آلوده، آلوده شود.

عوامل خطرزا

افرادی که در در مکان‌ها شلوغ و آلوده زندگی می‌کنند در معرض خطر بیشتری قرار دارند:

  • پناهندگان جنگی
  • افراد بی‌خانمان
  • قربانیان حوادث طبیعی

سگ، گربه و دیگر حیوانات خانگی شپش را منتشر نمی‌کنند

عوارض

آلودگی با شپش بدن مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند. اما گاهی می‌تواند منجر به عوارضی همچون موارد زیر شود:

  • عفونت‌های ثانویه
  • ضخیم شدن یا تغییر رنگ پوست
  • گسترش بیماری‌های میکروبی

تشخیص

خود فرد یا پزشک می‌توانند آلودگی با شپش بدن را از طریق بررسی بدن فرد و لباس‌های او تشخیص دهند.

درمان

شپش بدن در ابتدا توسط شستشوی بدن و هر شی آلوده با صابون و آب داغ درمان می‌شود. خشکشویی و اتو کردن لباس‌هایی که امکان شستشوی آنها وجود ندارد نیز مؤثر است.

اگر این روش‌ها کارساز نشدند، می‌توان از لوسیون‌ها یا شامپوهایی مانند Nix یا  Ridاستفاده کرد. اگر این موارد هم مؤثر واقع نشدند، پزشک می‌تواند لوسیون‌هایی را تجویز کند. محصولات شپش کش معمولاً برای انسان سمی هستند پس هنگام استفاده باید به دستورات روی محصول توجه کرد.

سینا پاکی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *