انتشار این مقاله


بیوپسی قلب چگونه انجام می شود و چه کاربردی دارد؟

نمونه برداری از بافت عضلانی قلب را بیوپسی میوکارد قلب می گویند که اغلب بیوپسی قلب را در حین کاتتریزاسیون قلب یا سایر آزمایشات قلب انجام می دهند. این روش به دنبال بیماری یا آسیب در عضله قلب انجام می گیرد.

 بیوپسی قلب کی استفاده می شود

• آماده سازی

• روش

• عوارض

• نتایج

بیوپسی میوکارد چیست؟

عضله قلب را میوکارد می گویند. اگر پزشک مشکوک به عضله قلب باشد، احتمالاً نیاز به نمونه برداری باشد که شامل برداشتن تکه ی کوچکی از بافت عضله جهت آزمایش است. نمونه برداری از قلب به عنوان نمونه برداری از میوکارد شناخته می شود.

پزشک اغلب بیوپسی میوکارد را در حین کاتتریزاسیون قلب یا سایر آزمایشات قلب انجام می دهد. همچنین این تست را به تنهایی نبزانجام می دهد. این روش در بیمارستان اجرا می گردد.

در این روش از کاتتر کوچکی به نام بیوپتومتو برای برداشتن تکه کوچکی از بافت قلب استفاده می شود که نوع خاصی از کاتتر برای نمونه برداری است. انتهای آن داراری چنگگ هایی است که می تواند یک تکه ای از بافت را بردارند.

بعد از نمونه برداری، پزشک نمونه را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستد.

چرا من به بیوپسی میوکارد نیاز دارم؟

این روش به دنبال بیماری یا آسیب در عضله قلب است که به تشخیص کمک می کند:

کاردیومیوپاتی: خراب شدن عضله قلب، که به علل متعددی ایجاد می شود

میوکاردیت: التهاب عضله قلب

• رد پیوند قلب: سیستم ایمنی بدن باعث آسیب بافتی می شود که پزشک می تواند در زیر میکروسکوپ نمونه را مشاهده کند

چگونه می توان برای نمونه برداری از میوکارد آماده شد؟

پزشک در خصوص خوردن یا آشامیدن قبل از نمونه برداری راهنمایی و توصیه های لازم را انجام می دهد. معمولاً، نباید شش یا هشت ساعت قبل از آزمایش غذا یا مایع مصرف کنید.

اگر دارو یا مکمل مصرف می کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا باید قبل از عمل آنها را قطع کنید. در صورت داشتن دیابت، احتمالاً پزشک داروهای شما را برای روز نمونه برداری تنظیم می کند. در مورد هرگونه حساسیتی که دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

معمولاً صبح روز بیوپسی وارد بیمارستان خواهید شد. در موارد نادر، شاید نیاز به بستری شب قبل در بیمارستان باشد.

احتمالاً جهت مراقبت به هنگام ترخیص از بیمارستان به همراه نیاز داشته باشید.

بیوپسی میوکارد چگونه انجام می شود؟

در طی نمونه برداری لباس بیمارستانی داده شده را می پوشید. پرستار سرم زده و ، مایعات را برای هیدراته نگه داشتن بدن شروع می کند. در صورت افت فشار خون یا غیرطبیعی بودن ضربان قلب احتمالاً دارو تجویز کند.

روی تخت دراز خواهید کشید بطوری که دوربین بزرگی همراه با چندین مانیتور بالای سر شما قرار دارد. بسته به روش کار، جراح برشی در گردن، بازو یا کشاله ران ایجاد می کند. اگر جراحی دیگری انجام نخواهد شد، معمولاً برش از ناحیه گردن خواهد بود. محل برش همچنین به بخشی از قلب که نمونه برداری انجام خواهد شد بستگی دارد.

در محل برش داروی بی حسی موضعی تزریق می شود، زیرا بیهوشی عمومی نخواهید شد. جراح یک لوله توخالی را در رگ خونی قرار می دهد تا آن را باز نگه دارد. در این حالت احتمالاً احساس فشار یا ناراحتی خواهید داشت.

هنگامی که لوله در جای خود قرار گرفت، جراح بیوپتوم را وارد می کندو آن را از طریق رگ های خونی تا جایی که به قلب برسد ادامه می دهد.با استفاده از نوع خاصی از اشعه ایکس متحرک به نام فلوروسکوپیمسیر آن را هدایت می کند.

به محض رسیدن به ناحیه مناسب، پزشک نمونه کوچکی از بافت عضلانی قلب را برمی دارد. سپس بیوپتوم را خارج نموده و به محل نمونه برداشته شده فشار می آورند. کل مراحل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.

کادر پزشکی برای مدتی پس از انجام مراحل، وضعیت شما را کنترل می کنند. تا مطمئن شوند که به اندازه کافی وضعیت تان پایدار شدهو می توانید تنها باشید. از آنجا که قادر به رانندگی نیستید، شخص دیگری باید شما را پس از بیوپسی به خانه برساند.

عوارض مرتبط با بیوپسی میوکارد چیست؟

قبل از انجام این روش باید فرم رضایت نامه ای را امضا کنید که خطرات بیوپسی را به طور خلاصه بیان می کند. بیوپسی میوکارد ممکن است ترسناک به نظر برسد. ولی، با یک پزشک باتجربه، عوارض نادر است.

برخی از خطرات احتمالی عبارتند از:

• لخته شدن خون

• خون ریزی

• ریتم غیر طبیعی قلب

• عفونت

• کلاپس ریه 

• آسیب به شریان

• آسیب عصبی که گفتار را کنترل می کند

• پارگی قلب (بسیار نادر)

این نتایج چه معنی ای می دهد؟

نتایج بیوپسی میوکارد آسیب احتمالی ماهیچه قلب را نشان می دهد. مواردی که باعث بیوپسی غیر طبیعی می شوند، عبارتند از:

• آسیب قلبی در اثر مصرف طولانی مدت الکل

آمیلوئیدوز قلب، بیماری که در آن پروتئین آمیلوئید در قلب جمع می شود

• انواع مختلف کاردیومیوپاتی

• میوکاردیت

• رد پیوند قلب

اگر آسیب عضلانی قلب داشته باشید، بسته به علت آن، درمان متفاوت خواهد بود.

اسما حسینی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *