انتشار این مقاله


نوزادی تازه متولد، دارای دو جنین در شکم خود!

در اتفاقی بسیار نادر نوزاد دختری در هنگ‌کنگ متولد شده که حاوی دو جنین دیگر در شکم خود است. این دو رویان در حقیقت خواهر یا برادر او محسوب می‌شوند. در علم پزشکی به حالت ذکر شده fetus-in-fetu گفته می‌شود. این پدیده بسیار نادر بوده و تنها در هر ۱ مورد از ۵۰۰٫۰۰۰ تولد دیده […]

در اتفاقی بسیار نادر نوزاد دختری در هنگ‌کنگ متولد شده که حاوی دو جنین دیگر در شکم خود است. این دو رویان در حقیقت خواهر یا برادر او محسوب می‌شوند. در علم پزشکی به حالت ذکر شده fetus-in-fetu گفته می‌شود. این پدیده بسیار نادر بوده و تنها در هر ۱ مورد از ۵۰۰٫۰۰۰ تولد دیده می‌شود. علت این رخداد برای دانشمندان به طور کلی نامشخص است.

دکتر درایون بورک در این باره می‌گوید:

اتفاقات خارق‌العاده بسیار سریع اتفاق می‌افتند. آنقدر سریع که در حین بارداری نمی‌توانیم آن‌‌ها را تشخیص داده و درک کنیم. این یکی از راز‌های عجیب پزشکی است.

سازمان بهداشت جهانی پدیده وجود جنین در بدن نوزاد تازه متولد شده را به عنوان نوعی تومور در حال رشد طبقه‌بندی می‌کند؛ نه جنینی در حال تکوین! با این حال پزشکان این موضوع را به عنوان نوعی تومور در نظر نگرفته و علت آن‌را جذب رویان‌های کوچک در طی دوران بارداری توسط یکی از جنین‌ها می‌دانند. این بدان معناست که نوزاد و تمامی جنین‌های داخل بدن او ناشی از لقاح اولیه سلول‌های جنسی پدر و مادر هستند.

خطای بررسی

نوزاد متولد شده برای بررسی وجود تومور توسط دکتر یوکا من در بیمارستان کوئین الیزابت هنگ‌کنگ مورد بررسی قرار گرفت. اظهارات مادر او نشان می‌داد در حین بارداری با وجود مشاهده شدن توده‌ای نامشخص در سونوگرافی، پزشکان موفق به تشخیص صحیح موضوع نشده‌اند. هنگام انجام عمل جراحی برای خارج ساختن توده، سه هفته پس از تولد نوزاد، پزشکان وجود دو جنین در میان کبد و کلیه او را تایید کردند.

رویان‌ها وزنی در حدود ۹.۳ و ۱۴.۲ گرم داشتند. بنا بر گزارش جراحان، هر یک از رویان‌ها دارای بند نافی متصل به توده‌ای شبه جفت در نزدیکی شکم نوزاد داشتند.

همانطور که اشاره شد نوزاد متولد شده در واقع یکی از سه‌قلو‌های تشکیل شده پس از لقاح بوده است. اما رخداد‌های غیر‌طبیعی در داخل رحم سبب جذب دو جنین دیگر به درون یکی از رویان‌ها شده است.

نکته جالب توجه تداوم رشد رویان‌های جذب شده در داخل بدن خواهر خود است. با این حال به نظر می‌رسد تکوین آن‌ها از روندی کاملا طبیعی پیروی نکرده باشد!

سندرم ناپدید شدن دوقلو‌ها

پدیده fetus-in-fetu در واقع شباهت بسیار زیادی به سندرم ناپدید شدن دوقلو‌ها دارد. در تعداد زیادی از دوقلو‌ها طی حاملگی یکی از رویان‌ها به طور کامل توسط جنین دیگر جذب شده و ناپدید می‌گردد. این موضوع در هنگام زایمان و مشاهده جفت و بند ناف اضافی نمایان می‌شود.

پدیده fetus-in-fetu تا به امروز در ۲۰۰ مورد پزشکی مشاهده شده است. بنا بر گزارش اخبار NBC در سال ۲۰۰۶ پزشکان طی عملی جراحی دو جنین را از بدن دختر ۲ ماهه پاکستانی به نام نازیا خارج کردند. همچنین در سال ۲۰۱۱ در موردی بسیار عجیب دوقلو‌های حفظ شده پسری ۱۸ ساله طی عمل جراحی وسیعی از بدن او خارج شد.

در رخداد‌های نادر دیگر رویان‌های از بین رفته داخل رحم ممکن است کلسیفیه شده و تبدیل به سنگ شوند. بطور مثال در سال ۲۰۱۴ پزشکان هندی در موردی عجیب موفق به خارج ساختن نوزاد سنگی یا lithopedion از بدن مادر ۶۰ ساله اش شدند. این جنین کلسیفیه شده به مدت ۳۶ سال در رحم او باقی‌مانده بود!

منبع: LiveScience

عرفان گلشن


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *