انتشار این مقاله


بوی بد واژن

داشتن بویی ملایم برای واژن نرمال است اما بوی عمدتاً بد از واژن، برای مثال، بویی شبیه بوی ماهی، شاید غیرعادی بوده و می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مشکلی باشد.

بوی بد واژینال هر بویی را که از آلت تناسلی باشد شامل می‌شود. داشتن بویی ملایم برای واژن نرمال است اما بوی عمدتاً بد از واژن، برای مثال، بویی شبیه بوی ماهی، شاید غیرعادی بوده و می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مشکلی باشد.

بوی غیرعادی واژن که به علت عفونت یا دیگر مشکلات پیش می‌آید معمولاً با دیگر علائم و نشانه‌ها مثل خارش، سوزش، تحریک‌پذیری یا ترشحات همراه است.

دلایل

بوی بد واژن شاید در طول چرخه‌ی قاعدگی فرق داشته باشد. همچنین شاید دقیقاً بعد از نزدیکی خود را نشان دهد. علاوه بر این‌ها عرق کردن معمولی هم می‌تواند بو ایجاد کند. بنابراین دوش گرفتن و استفاده از مواد بوزُدا می‌تواند راه چاره باشد، با این که چنین موادی باعث تحریک‌پذیری و دیگر مشکلات می‌شوند.

واژینوز باکتریال (رشد بیش از حد نرمال باکتری‌های واژینال) شایع‌ترین عفونت واژینال است که باعث بوی بد آن می‌شود. تریکومونیازیس (عفونت منتقل‌شونده از راه جنسی) نیز می‌تواند به بوی بد واژن منتج شود. عفونت‌های کلامیدیا و سوزاک معمولاً موجب ایجاد بوی بد نمی‌شوند، عفونت‌های مخمر هم چنین هستند. عموماً، اگر بوی بد واژن بدون دیگر نشانه‌ها باشد، احتمال غیرعادی بودن مورد کم است.

دلایل شایع بوی بد غیرعادی واژن عبارتند از:

  • واژینوز باکتریال
  • عدم رعایت موارد بهداشتی
  • تامپون فراموش شده یا باقی‌مانده برای چندین روز
  • تریکومونیازیس

دلایل کمتر شایع بوی بد غیرعادی واژن عبارتند از:

  • فیستول رکتوواژینال (ایجاد راهی غیرعادی بین رکتوم و واژن که به مدفوع اجازه‌ی نشت در آلت تناسلی را می‌دهد)
  • سرطان سرویکس
  • سرطان واژن

زمان مراجعه به پزشک

اگر راجع به بوی غیرعادی و دائمی واژن نگران هستید، به منظور بررسی واژینال به پزشک مراجعه کنید؛ به‌ویژه اگر علائم و نشانه‌های دیگری نظیر خارش، سوزش، تحریک‌پذیری و ترشحات را نیز مشاهده می‌کنید.

در همین حال برای به  حداقل رساندن بوی بدن واژن:

  • بخش خارجی آلت تناسلی را بشوئید؛ در طول حمام و دوش گرفتن‌های معمول، از مقدار کمی صابون ملایم و بدون بو و آب زیاد برای این کار استفاده نمائید.
  • از شستن محل بپرهیزید؛ هر واژن سالمی حاوی باکتری و مخمر است. اسیدیته‌ی نرمال واژن باکتری‌ها و مخمرها را در کنترل دارد ولی شست‌وشوی آن واقعاً این تعادل ظریف را به هم می‌ریزد.
علی تقی‌زاده


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *