انتشار این مقاله


عدم فعالیت بدنی زوال عقل را به دنبال دارد!

طبق تحقیقی که در مجله بیماری آلزایمر(Journal of Alzheimer’s Disease)، افراد مسن که هیچ گونه ارتباطی با ورزش ندارند همانند کسانی که اختلالات ژنتیکی دارند در معرض ابتلا به زوال عقل هستند. محققان برای انجام تحقیقات خود، داده های مربوط به ۱۶۴۶ کانادایی بالای ۶۵ سال را جمع آوری کردند و کسانی را که بیش […]

طبق تحقیقی که در مجله بیماری آلزایمر(Journal of Alzheimer’s Diseaseافراد مسن که هیچ گونه ارتباطی با ورزش ندارند همانند کسانی که اختلالات ژنتیکی دارند در معرض ابتلا به زوال عقل هستند.

محققان برای انجام تحقیقات خود، داده های مربوط به ۱۶۴۶ کانادایی بالای ۶۵ سال را جمع آوری کردند و کسانی را که بیش از ۵ سال از زوال عقل رنج می بردند، مورد بررسی قرار دادند.

تعداد کمی از این گروه را کسانی تشکیل داده بودند که به علت اختلالات ژنتیکی برای مثال ژن apolipoprotein E دچار عارضه زوال عقل شده بودند. در این افراد پروتئین پلاک در مغز آنان رسوب می کند که با زوال شناختی به شدت مرتبط است. کسانی که این ژن را حمل می کنند، ابتلا به زوال عقل نسبت به سایرین در این افراد محتمل تر است.

در میان افراد غیر حامل ژن apolipoprotein E، کسانی که فاقد هرگونه فعالیت بدنی هستند به همان اندازه افراد حامل ژن مستعد به زوال عقلی هستند.

طبق دیدگاه یکی از محققان عدم فعالیت بدنی به طور مطلق، مکانیسم های حفاظتی بر روی ژن های سالم را غیر فعال می کند. حتی ورزش های سبک هم می توانند مزایای قابل توجهی داشته باشند به طوریکه افراد غیر حامل ژن که به زوال عقل مبتلا نشده بودند، ۳ بار در هفته پیاده روی می کردند.

 

 

 

آرزو فتحعلی زاده


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *