انتشار این مقاله


آنوریسم

آنوریسم (Aneurysm)، بزرگی یا بیرون‌زدگی دیوارۀ یک شریان در اثر ضعف دیوارۀ آن است. آنوریسم معمولاً در آئورت یا شریان‌های تغذیه‌کنندۀ مغز، پاها و دیوارۀ قلب ایجاد می‌شود. آنوریسم در قفسه سینه باعث درد قفسه سینه، گردن، کمر و شکم می‌شود و این درد ممکن است ناگهانی و تیز باشد. آنوریسم در شکم باعث درد […]

آنوریسم (Aneurysm)، بزرگی یا بیرون‌زدگی دیوارۀ یک شریان در اثر ضعف دیوارۀ آن است. آنوریسم معمولاً در آئورت یا شریان‌های تغذیه‌کنندۀ مغز، پاها و دیوارۀ قلب ایجاد می‌شود.

آنوریسم در قفسه سینه باعث درد قفسه سینه، گردن، کمر و شکم می‌شود و این درد ممکن است ناگهانی و تیز باشد. آنوریسم در شکم باعث درد در کمر، بی‌اشتهایی و کاهش وزن و وجود یک توده ضربان‌دار در شکم می‌شود. آنوریسم در یک سرخرگ در پا باعث نرسیدن خون به قدر کافی به نقاط مختلف پا می‌شود. در نتیجه پا دچار ضعف می‌شود یا متورم شده و رنگ آن به آبی تغییر می‌کند. امکان دارد یک توده ضربان‌دار در ناحیه کشاله ران یا پشت زانو وجود داشته باشد. وجود آنوریسم در یک سرخرگ مغزی باعث سردرد (اغلب ضربان‌دار)، ضعف، فلج یا کرختی، درد پشت چشم، تغییر بینایی یا نابینایی نسبی، و مساوی نبودن اندازه مردمک‌ها می‌شود. وجود آنوریسم در عضله قلب باعث نامنظم شدن ضربان قلب و علایم نارسایی احتقانی قلب می‌شود.

تشخیص زودهنگام و درمان قبل از پاره شدن آنوریسم ضروری است.

http://www.aparat.com/v/jbsoE
محمد‌سالار حسینی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید