انتشار این مقاله


امید به بیماران مبتلا به آلزایمر، با داروی جدید sak3

استیل‌کولین انتقال‌دهنده عصبی در مغز است که نقش مهمی در کنترل توجه و ادراک دارد. اعتقاد بر این است که اختلال در عملکرد سیستم استیل‌کولین، یکی از علل بیماری آلزایمر و دمانس عروقی است. در حال حاضر، استاد  Kohji Fukunaga توسط یک گروه تحقیقاتی ژاپنی در دانشگاه توهوکو ، یک داروی جدید به نام SAK3 […]

استیل‌کولین انتقال‌دهنده عصبی در مغز است که نقش مهمی در کنترل توجه و ادراک دارد. اعتقاد بر این است که اختلال در عملکرد سیستم استیل‌کولین، یکی از علل بیماری آلزایمر و دمانس عروقی است.

در حال حاضر، استاد  Kohji Fukunaga توسط یک گروه تحقیقاتی ژاپنی در دانشگاه توهوکو ، یک داروی جدید به نام SAK3 ساخته‌اند که می‌تواند بیماری آلزایمر را درمان کند.

در این بررسی، محققان دریافتند که تقویت‌کننده‌های نوع T کانال‌های کلسیم، آزادسازی استیل‌کولین در مغز را تحریک می‌کنند و ادراک را با فعال کردن مولکول حافظه CaMKII بهبود می‌بخشند.

به گفته‌ی پروفسور Fukunaga، در مطالعه‌ی مدل موش دیده شد که SAK3 تولید پروتئین بتا آمیلوئید را کاهش می‌دهد. این موضوع می‌تواند به عنوان اولین داروی درمان‌کننده‌ی بیماری آلزایمر باشد.

SAK3 در حال حاضر در مرحله پیش‌بالینی است و تا کنون به اثبات رسیده که در حیوانات آزمایشگاهی امن و اثربخش است و در چند سال آینده پژوهش‌های بالینی انجام خواهدشد.

فاطمه جوادی فريد


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *