انتشار این مقاله


باکتری های روده در ساخت قند از نوع قند گروه خونی تقلید می‌کنند

به نظر می‌رسد که باکتری‌ها در روده‌تان گروه خونی شما را تقلید می‌کنند، اما ما نمی‌دانیم که چگونه این کار را می‌کنند.

به نظر می‌رسد که باکتری‌ها در روده‌تان گروه خونی شما را تقلید می‌کنند، اما ما نمی‌دانیم که چگونه این کار را می‌کنند. به بیان دیگر می‌توان گفت که بین گروه خونی و باکتری های روده ارتباطاتی وجود دارد.

نوع گروه خونی ABO  شما توسط گروه قندی روی سطح گلبول‌های قرمز تعیین می‌شود. نوع قند در افرادی که گروه خونی A دارند، متفاوت از افرادی که خون نوع B دارند، در حالی که افراد AB دارای دو قند هستند و افراد O هیچ کدام را ندارند.

به این گروه‌های قندی آنتی ژن ها گفته می‌شود و به سیستم ایمنی بدن این پیام را می‌دهد که این سلول‌های خونی متعلق به خود فرد است و نباید آن‌ها را مورد حمله قرار دهد. اگر فردی با گروه خونی A برای انتقال، خون با گروه خونی B دریافت کند، آنتی بادی‌های ساخته شده توسط سیستم ایمنی بدن با آنتی ژن B واکنش نشان می‌دهند و سلول‌های دریافت شده را برای تخریب مورد هدف قرار می‌دهند.

بقیه قسمت‌های بدن – از جمله روده‌ها – این آنتی ژن‌ها را حمل می‌کنند، بر این اساس برای ژینان یین (Zhinan Yin) در دانشگاه جینان گوانگژو چین و همکارانش این سوال پیش آمد که که آیا باکتری‌هایی که در داخل بدن ما زندگی می‌کنند نیز این آنتی‌ژن‌ها را دارند یا نه. برای بررسی این مورد، این گروه نمونه‌های باکتری روده از ۱۴۹ فرد گرفتند؛ از هر چهار گروه خونی.بیشتر بخوانید:

باکتری های روده می‌توانند سن شما را لو دهند!

نقش باکتری‌های روده در بروز آلرژی

باکتری‌های روده چه ارتباطی با افسردگی دارند؟


آنها دریافتند که گروه خون با هیچگونه تفاوت بین انواع باکتری‌های موجود در بدن فرد، ارتباطی ندارد.

با این حال، آنتی بادی‌هایی از انواع مختلف گروه‌های خونی به نظر می‌رسد که توسط باکتری‌ها تشخیص داده می‌شوند، بدین گونه که آنها سلول‌های ناسازگار از لحاظ گروه‌های خونی را تشخیص می‌دهند. این موضوع نشان می‌دهد که باکتری‌های روده‌ای گروه‌های قندی تولید می‌کنند که با نوع گروه خونی میزبان خود مطابقت داشته باشد. یین در این مورد می‌گوید: “ما زمانی که این موضوع را فهمیدیم، خیلی شگفت زده شدیم”

“باکتری‌های روده ما ممکن است آنتی‌ژن‌های سطحی خودشان را بپوشانند تا بیشتر شبیه میزبان خود باشند”

در حالی که بعضی دیگر از باکتری‌ها دارای مولکول‌هایی هستند که شبیه به آنتی ژن‌های B می‌باشند. این اولین شواهد غیر مستقیم است که نشان دهنده این است که باکتری‌ها می‌توانند گروه‌های قندی داشته باشند که مانند آنتی ژن‌ها نیز رفتار می‌کنند.

ما فعلاً نمی‌دانیم که باکتری‌های روده چگونه آنتی ژن‌های خود را با میزبان خود تطبیق می‌دهند یا اینکه چرا این کار را می‌کنند. لورا کولینگ (Laura Cooling) از دانشگاه میشیگان، در این زمینه می‌گوید:

“ممکن است که باکتری‌های روده از این طریق می‌خواهند تا با پوشاندن آنتی ژن‌های خود و بیش‌تر شبیه‌شدن به میزبان از خود محافظت کنند. ما فقط در ابتدای درک این روابط همزیستی هستیم.”

امین فضلی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *