انتشار این مقاله


چرا فشار‌خون باید در هر دو دست اندازه‌گیری شود؟

یافته‌های اخیر نشان از بالاتر بودن ریسک ناراحتی‌های جدی قلبی در افرادی که فشار خون متفاوتی در ورید‌های دست راست و چپ خود نشان می‌دهند، دارد. پژوهشگران داده‌های آماری مربوط به فشار سیستولی ۳٬۳۰۰ نفر با سن بالاتر از ۴۰ سال را مورد بررسی قرار دادند. افرادی که فشار سیستولی ثبت شده از دو دستشان […]

یافته‌های اخیر نشان از بالاتر بودن ریسک ناراحتی‌های جدی قلبی در افرادی که فشار خون متفاوتی در ورید‌های دست راست و چپ خود نشان می‌دهند، دارد.

پژوهشگران داده‌های آماری مربوط به فشار سیستولی ۳٬۳۰۰ نفر با سن بالاتر از ۴۰ سال را مورد بررسی قرار دادند.
افرادی که فشار سیستولی ثبت شده از دو دستشان تفاوتی بیش‌از ۱۰ میلیمتر جیوه نشان می‌داد، ۳۸٪ شانس بالاتری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مانند سکته قلبی داشتند.

بنا بر گفته پژوهشگران، این یافته‌ها پیشنهاد می‌کند که پزشکان می‌بایستی اندازه‌گیری فشار خون را از هر دو دست به عمل آورند. این در حالیست که انجمن قلب آمریکا پیشنهاد می‌کند، افرادی که در مراجعه اولیه به پزشک فشار‌خون هر دو دست آن‌ها اندازه‌گیری شده است، باید فشار‌خون یک دست خود را در نظر داشته باشند.

فشار خون به‌راحتی قابلیت اندازه‌گیری داشته و یافته‌ها اندازه‌گیری آن از هر دو دست را پیشنهاد می‌کنند. در همین راستا تحقیقات دیگری در سال ۲۰۱۲، تفاوت در فشار سیستولیک در دو دست را مرتبط با PAD یا بیماری شریان‌های محیطی دانسته است.

virtualdr.ir-pad disease

بیماری عروقی محیطی (PVD) مرتبط با مشکل رگ‌های خونی خارج از قلب و مغز است. PVD سبب تنگ شدن رگ‌های مرتبط با دست و پا، کلیه و معده می‌شود. بیماری سرخرگ‌های محیطی (PAD) نوعی از بیماری عروقی محیطی (PVD) می‌باشد. این ناهنجاری به‌دلیل رسوب چربی (آترواسکلروز) در دیواره داخلی سرخرگ‌ها رخ می‌دهند.

عرفان گلشن


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *