انتشار این مقاله


معرفی کتاب: خدمتکار و پروفسور

“نبوغ اعداد” یا “مردی که فقط عاشق اعداد بود”.

ریاضیات یکی از علومی است که حدوسط برنمی‌دارد؛ یا ازش متنفریم، یا عاشقش هستیم.

برای عاشقان ریاضی، ریاضیات مثل قلمرو بی‌انتهایی از رمز و راز است. ارتباط بین اعداد، فقط یک الگوی منطقی صرف نیست، الگویی برای جهان بینی است، مثل رمزگشایی کردن از کدهای هستی.

خدمتکار و پروفسور درباره‎ی یک عاشقِ ریاضی است، درباره‌ی برهمکنش بین یک خدمتکار و یک استاد سابق دانشگاه. ریاضیات از زاویه‌ی دید این کتاب محدود به فضای خشک آکادمیک نیست. ساده و شگفتی‌آور و در دسترس است. ریاضیات در این کتاب راهی برای برقراری ارتباط است. بخشی از هستی که ما انسان‌ها به هم نشان می‌دهیم، و در لذتش شریک می‌شویم.

البته باید ذکر کنم که خدمتکار و پروفسور اولین کتابی نیست که در آن ریاضیات عامل ارتباط بین کاراکترهاست. بعضی قسمت‌های کتاب شباهت زیادی به کتاب عدد شیطان نوشته‌ی هانس مگنوس انزنسبرگر دارد؛ کتابی که در آن یک عدد شیطانی -روح یک ریاضی‌دان یا چیزی شبیه به آن- هر شب به خواب پسری به نام رابرت می‌آید و نظریه‌ی اعداد تدریس می‌کند. عدد شیطان که در نوع خود کتاب بسیار جذابی هم هست حدود شش سال قبل از خدمتکار و پروفسور نوشته‌شده. من به رغم شباهت‌های محتوایی مطلبی مبتنی بر ارتباط این دو اثر پیدا نکردم.

یوکو اوگاوا، نویسنده و ریاضی‌دان ژاپنی، برای این کتاب برنده‌ی جایزه‌ی یومیوری شده‌. همچنین براساس این رمان فیلمی به نام معادله‌ی محبوب پروفسور در سال ۲۰۰۶ ساخته شده‌است.

خدمتکار و پروفسور نه فقط درباره‌ی ریاضیات است، و نه فقط درباره‌ی روابط عاطفی خدمتکار و پسرش با یک پیرمرد، بلکه ملغمه‌ی ظریفی از تمام این‌هاست. کتاب سبک است، و لذت‌بخش، و برای خواندنش لزومی ندارد ریاضی بلد باشید، فقط کافیست خواندن بلد باشید.

مشخصات کتاب

نام: خدمتکار و پروفسور

نویسنده: یوکو اوگاوا

مترجم کیهان بهمنی

نشر آموت

شماره‌ی کتاب‌شناسی ملی: ۲۸۷۳۷۰۳

نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *