انتشار این مقاله


داروهای لاغری (۸): هیدروکسی کات

هیدروکسیکات یکی از چندین داروی متداول لاغری است.

هیدروکسی کات یکی از چندین داروی متداول لاغری است.

هیدروکسی کات چیست؟

هیدروکسی کات یکی از برندهای تولیدکننده‌ی مکمل‌های لاغری است. این شرکت انواع مختلفی از محصولات را تولید می‌کند که یکی از برجسته‌ترین آن‌ها “هیدروکسی کات” نام دارد.

ترکیبات هیدروکسی کات:

  • کافئین
  • Alchemilla vulgaris
  • عصاره زیتون وحشی (Olea europaea)
  • عصاره Komijn (Cuminum cyminum)
  • عصاره نعناع وحشی (Vaccinium myrtillus)

و کلسیم، ویتامین C و برخی اجزای دیگر.

این شرکت محصول دیگری به نام Hydroxycut Hardcore با محتویات متفاوت از هیدروکسی کات نیز تولید می‌کند. این مکمل حاوی عصاره‌ی دانه‌ی قهوه، یوهیمبین و دوز اضافی کافئین است. محتویات اصلی دیگر محصولات این شرکت مواد ذکر شده بوده و عملکرد تقریبا یکسانی دارد.

هیدروکسی کات چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

هیدروکسسیکات اساسا محتوی اجزایی است که در نهایت هر یک موجب کاهش وزن می‌شوند و کافئین یکی از اصلی‌ترین آن‌ها ست. مطالعات بسیاری نشان می‌دهند کافئین متابولیسم را ۳ الی ۱۱ درصد و مصرف چربی را حدود ۱۰ الی ۲۹ درصدافزایش می‌دهد. با این وجود لازم است به خاطر داشته باشیم که این اثر کوتاه مدت است و افراد پس از مدتی نسبت به اثر کافئین مقاوم می‌شوند. تا کنون هیچ مطالعه‌ای اثر طولانی مدت کافئین بر کاهش وزن را ثابت نکرده است. اما در یک بررسی ۴ عصاره‌ی گیاهی به طور همزمان مورد استفاده قرار گرفت. (Alchemilla vulgaris، عصاره زیتون وحشی، عصاره Komijn و عصاره نعناع وحشی) در این بررسی، محققین مصرف این ترکیب را بر روی جوجه‌ها و رت‌ها بررسی کردند که استفاده از آن باعث کاهش ۲۰ درصدی وزن جوجه‌ها و افزایش میزان متابولیسم در رت‌ها شد.
اما به خاطر داشته باشید نتایج مشاهده شده بر روی حیوانات الزاما بر روی انسان‌ها نیز اثر مشابهی ندارد. آن‌ها از دوز بسیار بالایی در این بررسی استفاده کرده بودند، بنابراین لازم است مصرف میزان بالای نمک را نیز در نظر بگیرید.


مقاله‌ی مرتبط: چگونه لاغر شویم؟ داروهای مرتبط با لاغری


متأسفانه تا کنون اثر هیدروکسی کات بر انسان‌ها بررسی نشده است.

با این وجود تا کنون یک بار اثر ۴ جزء گیاهی این دارو بدون کافئین مورد بررسی قرار گرفته است. شرکت‌کنندگان یک ساعت و نیم پیش از غذا عصاره‌ی گیاهی یا دارونما مصرف کردند. هیچ شرط رژیم غذایی و ورزش برای آن‌ها وجود نداشت تنها لازم بود روزانه ۳ وعده‌ی غذایی بدون میان‌وعده بخورند.
در انتهای این بررسی، مصرف‌کنندگان عصاره گیاهی ۹.۵ کیلوگرم وزن‍شان کاهش یافته بود در حالی که کسانی که دارونما استفاده کرده بودند تنها ۸۰۰ گرم کاهش وزن داشتند وBMI مصرف‌کنندگان عصاره گیاهی از حدود ۳۱ به ۲۸ کاهش داشته است این در حالی است که این شاخص در گروه دارونما خیلی‌کم تغییر یافته بود؛ اما در این بررسی به عوارض جانبی مصرف عصاره‌ی گیاهی هیچ اشاره‌ای نشده است. بنابراین با توجه به نتایج این بررسی ترکیبات گیاهی هیدروکسی کات باعث کاهش قابل‌توجه وزن می‌شود.

اما لازم است به خاطر داشته باشید این تنها یک مطالعه‌ی کوچک ۱۲ هفته‌ای بوده و ممکن است بررسی‌های بیش‌تر، نتایج متفاوتی را نشان‌ دهند.

گزارش‌های بسیاری مبنی بر اثرات سمی هیدروکسی کات وجود دارد

پیش‌تر هیدروکسی کات حاوی Ephedra یعنی یک محرک قوی بود. اما پس از مدتی سازمان غذا و دارو به دلیل عوارض مخرب Ephedra، مصرف آن را ممنوع کرد. که باور بر آن است که مصرف مکمل‌های حاوی Ephedra مانند هیدروکسی کات، تا کنون جان ۱۵۵ نفر را گرفته است.

در سال ۲۰۰۹ هیدروکسی کات به دلیل گزارش‌ها بسیاری مبنی بر اثر سمی آن بر کبد و دیگر عوارض مخرب دیگر دوباره مورد بررسی قرار گرفت؛ اما در سال ۲۰۱۰ بار دیگر با ترکیبی جدید به بازار عرضه شد. بسیاری از عوارض جانبی مخرب هیدروکسی کات به ترکیب قدیمی آن مربوط می‌شود. اما گفته می‌شود، ترکیب جدید نیز بدون عوارض نبوده است. برای اطلاعت بیش‌تر می‌توانید هیدروکسی کات را درGoogle Scholar و PubMed مطالعه کنید.

بنابراین با توجه به توضیحات ارائه شده لازم است نسبت به مصرف این مکمل لاغری محتاط‌‌تر باشیم.

عوارض جانبی، میزان و نحوه‌ی مصرف

ترکیب حال حاضر هیدروکسی کات به دلیل وجود کافئین در آن، عوارض جانبی بسیاری دارد. که شامل؛ بی‌خوابی،عصبانیت، اضطراب، تهوع، اسهال و دیگر علائم مرتبط. بنابراین کسانی که نسبت به کافئین حساسیت دارند باید از مصرف این مکمل خودداری کرده یا حداقل از نوع بدون کافئین آن استفاده کنند. هرچه دوز مصرفی بیش‌تر، عوارض جانبی بیش‌تر. توصیه می‌شود دوز مصرفی را به تدریج افزایش داده و با ۱ قرص ۳ بار در روز شروع کنید و سپس بعد از ۴ روز، میزان آن را به ۲ قرص، ۳ بار در روز افرایش دهید.
دوز مصرفی میان محصولات مختلف فرق می‌کند، حتما پیش از مصرف دستورالعمل را مطالعه کرده و به هیچ عنوان بیش از میزان توصیه شده مصرف نکنید. برخی از ترکیبات هیدروکسی کات در طولانی مدت باعث ایجاد مقاومت خواهند شد، بنابراین استفاده‌ی دوره‌ای از این مکمل نتایج بهتری دارد.

آیا مصرف هیدروکسی کات مناسب است؟

اگر خوب دقت کنید از هر ۱ نفری که تأثیر این مکمل بر کاهش وزن را تأیید می‌کند، ۱ یا ۵ نفر معتقد هستند بر آن‌ها بی‌اثر بوده است. این مورد در ارتباط با بسیاری دیگر از مکمل‌های لاغری نیز صادق است. شاید مصرف کوتاه مدت هیدروکسی کات بر کاهش وزن مؤثر واقع گردد، اما در طولانی مدت ورزش و تغذیه سالم نیز باید با آن همراه باشد. متأسفانه هیچ میان‌بری در مسیر کاهش وزن وجود ندارد!


مقاله‌ی مرتبط: داروهای لاغری (۷): اسید لینولئیک مزدوج یا CLA


 

صبا حقی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *