انتشار این مقاله


نکاتی جالب درباره انجماد تخمک

مقامات شهر اورایاسو در ژاپن اعلام کردند در نظر دارند تا سرمایه گذاری عظیمی بر روی منجمدسازی تخمک ها انجام دهند. این برنامه به منظور افزایش نرخ رشد کند در این کشور تدارک دیده شده است. فرآیند منجمدسازی تخمک شامل استخراج تخمک‌ها از تخمدانهای زنان، منجمدسازی و ذخیره آنها می‌باشد. به گفته Associated Press، شهر […]

مقامات شهر اورایاسو در ژاپن اعلام کردند در نظر دارند تا سرمایه گذاری عظیمی بر روی منجمدسازی تخمک ها انجام دهند. این برنامه به منظور افزایش نرخ رشد کند در این کشور تدارک دیده شده است. فرآیند منجمدسازی تخمک شامل استخراج تخمک‌ها از تخمدانهای زنان، منجمدسازی و ذخیره آنها می‌باشد.
به گفته Associated Press، شهر اورایاسو رقمی معادل ۸۵۰۰۰۰ دلار برای پروژه تحتقیقاتی خود طی سه سال سرمایه گذاری خواهد کرد. زنان مشارکت کننده در این پروژه تنها نیاز به پرداخت ۲۰٪ از هزینه منجمدسازی تخمک های خود هستند. این رقم معادل ۹۶۰ تا ۱۱۵۰ دلار می‌باشد. در ایالات متحده هزینه فریز کردن تخمک ها از ۵۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار بوده و این رقم شامل هزینه های جانبی دیگر نخواهد بود. تا زمان انتشار این گزارش حدود ۱۲ زن ژاپنی در این برنامه مشارکت داشته‌اند.
شهر اورایاسو در نظر دارد تا نرخ رشد پایین ۱.۴ فرزند به ازای هر زن را افزایش دهد. این میزان یکی از پایین ترین نرخ‌های رشد در جهان می‌باشد. این فرآیند به عنوان راهی برای بارداری در سنین بالا شناخته می‌شود. اما مانند هر روش دیگری این راه‌حل نیز خالی از بحث نیست. در اینجا به ۵ نکته جالب در مورد انجماد تخمک می‌پردازیم.

انجماد تخمک به عنوانی برای تاخیر در بارداری برای زنان پیشنهاد نمی‌شود.

برخلاف اقبال عمومی و افزایش مقبولیت این روش در میان مردم در حال حاضر این روش به عنوان روشی برای به تاخیر انداختن زمان بارداری حداقل در آمریکا توصیه نمی‌شود. دلایل این موضوع مرتبط با عدم وجود اطلاعات کافی در مورد امنیت، میزان تاثیرگذاری، ریسک‌های احساسی، مسائل اخلاقی و هزینه‌های این روش است. با این وجود این روش برای گروهی از افراد به عنوان راهی برای بارداری توصیه می‌شود. از جمله این گروه زنانی با بیماری سرطان هستند که شیمی درمانی باعث ایجاد خطر از دست دادن قدرت باروری شده است.

درصد بسیار اندکی از زنان پس از منجمدسازی تخمک‌هایشان از آن‌ها استفاده می‌کنند

بر اساس گزارش مراکز انجماد تخمک، تنها درصد بسیار اندکی از زنان از تخمک‌های خود بعد از منجمدسازی آن‌‌ها استفاده می‌کنند. در مطالعه آماری صورت گرفته از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲، تنها ۵٪ از ۲۳۲ نفر زنانی که بوسیله این عمل تخمک‌های خود را منجمد ساخته بودند از آن استفاده کردند.
در بررسی دقیق صورت گرفته از ۴۹ زن ۳۰٪ از آن‌ها اعلام داشتند که آمادگی داشتن فرزند را ندارند. در سویی دیگر ۵۳٪ اعلام کردند که علت بچه‌دار نشدن و عدم استفاده از تخمک هایشان مجرد بودنشان بوده است!

هیچ تضمینی مبنی بر حاملگی بوسیله تخمک های منجمدشده وجود ندارد.

بسیاری از زنان از این روش به عنوان تضمینی برای حاملگی در سنین بالا یاد می‌کنند. اما در این روش هیچ تضمینی مبنی بر موفقیت و ایجاد حاملگی وجود ندارد. مطالعه صورت گرفته در اروپا بر روی دهندگان تخمک با سنین زیر ۳۰سال، احتمال حاملگی را بین ۳۱٪ تا ۶۱٪ گزارش داده است. احتمال ایجاد حاملگی به سن منجمدسازی تخمک، تعداد تخمک‌های منجمد شده بستگی خواهد داشت. بررسی های انجام شده نشان می‌دهد، در صورت منجمدسازی ۱۵ تخمک در سن ۳۰ سالگی، ۳۰٪ احتمال برای بارداری وجود خواهد داشت. این احتمال با منجمدسازی ۳۰ تخمک به ۴۰٪ افزایش می‌یابد.

منجمدسازی تخمک در سنین پایین‌تر نتایج بسیار بهتری خواهد داشت

همانطور که پیش تر اشاره شد احتمال بارداری با افزایش سن تخمک های منجمد شده به شدتت کاهش می‌یابد. بر این اساس پژوهشگران ایتالیایی نشان داده اند احتمال بارداری با تخمک های منجمد شده بعد از ۳۸ سالگی کمتر از ۱۰٪ می‌باشد.

در حال حاضر نوزادان متولد شده به کمک تخمک‌های منجمدشده فراوانی زیادی ندارند

در حال حاضر آماری مبنی بر تعداد نوزادان متولد شده با این روش وجود ندارد. اما تخمین ها نشان از تعدادی چند هزار نفری می‌دهد. بر اساس آمار موسسه USC در حدود ۵۰۰۰ نفر کودک در سراسر جهان به وسیله حاملگی با تخمک‌های منجمد شده متولد شده اند.

منبع: LiveScience

عرفان گلشن


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید