انتشار این مقاله


سزارین چگونه انجام می‌شود؟

عمل جراحی سزارین این روزها برای نصف زنانی که در کشوران مادر می‌شوند اتفاق می‌افتد!

قبل از جراحی

برای آماده شدن به منظور انجام جراحی سزارین، یک تزریق وریدی در بازو یا دست زن حامله انجام می‌شود تا مایعات و داروهای مورد نیاز را طی انجام عمل به او برساند. ناحیه‌ی شکم نیز باید تمیز شود و علاوه بر آن، موها روی لگن نیز باید تراشیده شوند.

یک کاتتر درون مثانه قرار داده می‌شود تا ادرار را جمع کند؛ این کاتتر یک روز پس از جراحی در جای خودش خواهند ماند. معمولاً بیهوشی ناحیه‌ای برای این عمل انتخاب می‌شود که با انسداد اپی‌دورال یا نخاعی همراه خواهد بود؛ هر دوی این موارد نیمه‌ی پایینی بدن را بی‌حس خواهند کرد ولی اجازه می‌دهند که قابلیت‌های حرکتی پس از به دنیا آمدن نوزاد بازیابی شوند. این روش بی‌خطرتر از بیهوشی عمومی است که در آن مادر باید در طول زایمان کاملاً بیهوش باشد.

جراحی چگونه انجام می‌شود؟

متخصص زایمان برشی عرضی را در پوست دیواره‌ی شکمی انجام خواهد داد (معمولاً زیر ناف) که این ناحیه‌ معمولاً با لباس زیر پوشیده می‌شود. با این حال برش‌های عمودی نیز ممکن است انجام شود.

horizontal-incision-c-section-virtualdr-irپس از این که شکم باز شد، بریدگی روی رحم ایجاد می‌شود. این برش نیز معمولاً عرضی است که موجب پاره شدن کیسه‌ی آمنیوتیک می‌گردد؛ این کیسه جنین را در بر گرفته است. زمانی که این کیسه پاره شد جنین از رحم خارج شده، بند ناف بریده می‌شود و جفت نیز حذف دفع می‌گردد. نوزاد پس انجام بررسی‌ها به آغوش مادر منتقل می‌شود تا تماس پوستی آن‌ها شکل بگیرد.

parto-por-cesrea-virtualdr-irبرشی که روی دیواره‌ی رحمی انجام می‌شود بسیار مهم است؛ چون ترمیم آن برای این که فرد بتواند در آینده شانس زایمان طبیعی داشته باشد مهم است. پس اتمام زایمان و کارهای پس از آن، توسط بخیه‌هایی که نهایتاً زیر پوست حل خواهند شد، برش ترمیم می‌شود و برش پوستی نیز با بخیه‌هایی دوخته می‌شود که معمولاً باید تا قبل از ترک بیمارستان برداشته شوند.

بر اساس عارضه‌هایی که ممکن است طی عمل پیش بیاید، مدت زمان آن ۶۰ تا ۱۲۰ دقیقه خواهد بود. پس انجام عمل مادر را به بخش زنان بیمارستان منتقل می‌کنند تا ریکاوری انجام شوند.

ریکاوری پس از عمل

پس انجام عمل، مادر باید ۲ تا ۴ روز در بیمارستان بستری باشد ولی این پایان کار نیست؛ ۶ هفته زمان می‌برد تا فرد احساس قبلی خود را بدست آورد. ‌ شکم از عمل جراحی دردهایی را خواهد داشت و و پوست و اعصاب این ناحیه برای ترمیم به زمان نیاز دارند. برای مواجهه با این دردها، داروهای مسکن برای مادر تجویز می‌شود تا در اوج دردهای پس از زایمان خود مصرف کنند. بیشتر زنان به مدت دو هفته پس از زیمان از این داروها مصرف می‌کنند.

خونریزی نیز برای چهار تا شش هفته پس از جراحی زایمان دیده می‌شود. به مدت چند هفته پس از زایمان نیز باید از داشتن فعالیت‌های سنگین، مثل بلند کردن وسیله‌ها و همچنین از برقراری رابطه‌ی جنسی خودداری کرد.

علی تقی‌زاده


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید