انتشار این مقاله


چگونه تیرگی لب را برطرف کنیم؟

چند راهکار برای رفع تیرگی لب در این مقاله معرفی می‌شود.

به مرور زمان به علل مختلفی مثل سبک زندگی و داروهای مصرفی افراد، لب‌ آن‌ها تیره‌رنگ می‌شود. در این مقاله فاکتورهای دخیل در تیرگی لب و روش‌های خانگی رفع تیرگی لب را معرفی می‌کنیم.

دلایل تیرگی لب

تیرگی لب می‌تواند ناشی از افزایش تولید رنگدانه‌های لب (hyperpigmentation) باشد. تیرگی لب در واقع بی‌خطر است و به دلیل زیاد بودن ملانین موجود در لب می‌تواند ایجاد شود. این hyperpigmentation می‌تواند به دلایل زیر رخ دهد:

  • قرار گرفتن بیش از حد در معرض خورشید
  • کم‌آبی
  • مصرف سیگار
  • واکنش‌های آلرژیک به خمیردندان، رژلب و…
  • مصرف بیش از اندازه کافئین
  • جویدن لب

بیشتر این دلایل با تغییر سبک زندگی قابل حل است؛ مثل ضدآفتاب زدن، محدود کردن مصرف کافئین و یا تغییر برند خمیردندان خود.

البته موارد زیر نیز ممکن است موجب تیرگی لب‌ها بشود:

  • شیمی‌درمانی
  • کم‌خونی
  • فقر ویتامین
  • استفاده بیش از حد فلوراید

چگونه لب‌های تیره را روشن‌تر کنیم؟

درمان hyperpigmentation یک فرآیند زیبایی‌ست. درمان با لیزر یا مواد شیمیایی مثل هیدروکویینون (hydroquinone) و کوجیک اسید (kojic acid) برای درمان hyperpigmentation استفاده می‌شود. بسیاری از درمان‌های hyperpigmentation با مهار آنزیم سازنده‌ی ملانین عمل می‌کنند.

با این‌حال شما می‌توانید با روش‌های خانگی به لب‌هایی طبیعی و روشن‌تر دست پیدا کنید.

لیموترش

لیموترش یکی از مرکبات است که خاصیت مها تولید ملانین دارد. در یک کاسه کوچک، یک الی دو قاشق چای‌خوری آب لیموترش تازه، یک قاشق چای‌خوری عسل و یک قاشق چای‌خوری گلیسرین را مخلوط کنید. پیش از خواب مخلوط را به آرامی بر لب‌های خود بمالید و صبح روز بعد لب‌های خود را بشویید.

زردچوبه

براساس مقاله‌ای منتشرشده در سال ۲۰۱۰، زردچوبه می‌تواند به عنوان یک مهارکننده ملانین عمل کند. در یک کاسه کوچک، یک قاشق غذاخوری شیر و به اندازه کافی پودر زردچوبه بریزید و هم‌بزنید تا خمیری به‌دست آید. به ضربه‌ی نوک انگشت مقداری از خمیر را برداشته و بر لب‌های خود بمالید. پنج دقیقه صبر کنید و سپس به آرامی با آب سرد بشویید. پس از خشک کردن لب‌های خود، مرطوب‌کننده‌ی موردنظر خود را بزنید.

آلوورا

یک مقاله‌ی قدیمی‌تر می‌گوید که ترکیبی در آلوورا باعث مهار سنتز ملانین می‌شود. روزی یک‌بار، لایه‌ی نازکی از ژل آلوورا تازه را بر لب‌های خود بمالید. پس از اینکه خشک شد، با آب گرم آن را بشویید.

انار

مقاله‌ای در سال ۲۰۰۵ می‌گوید که عصاره‌ی انار می‌تواند پوستی که دچار hyperpigmentation شده‌است را روشن‌تر کند. یک قاشق غذاخوری دانه‌های انار، یک قاشق چای‌خوری آب گلاب و یک قاشق غذاخوری خامه‌ی تازه را مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. این خمیر را به لب‌های خود مالیده و بگذارید سه دقیقه بماند. سپس با آب سرد آن را بشویید. این‌کار را روزانه تکرار کنید.

دیگر درمان‌های طبیعی

بعضی افراد از این روش‌ها برای روشن‌تر کردن لب‌های خود استفاده می‌کنند؛ اما باید تحقیقات نیز اثربخشی آن را ثابت کنند. بعضی از این روش‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

روغن نارگیل

با یک ضربه انگشت، مقدار بسیار کمی از روغن نارگیل را برداشته و به آرامی به همه‌ی قسمت‌های لب خود بمالید. این‌کار را می‌توانید چندبار در روز انجام دهید. هم‌چنین این‌کار را می‌توانید پیش از خواب انجام دهید.

گلاب

دو قطره گلاب را با شش قطره عسل مخلوط کرده و به سه الی چهار بار در روز بر لب خود بمالید. هم‌چنین این‌کار را می‌توانید پیش از خواب انجام

روغن زیتون

پیش از خواب چند قطره روغن زیتون را بر لب خود ماساژ دهید.

آب خیار

در مخلوط‌کن، آب نصف یک خیار را بگیرید. آن را در یخچال سرد کنید. سپس یک قطعه پنبه را درون آن فرو ببرید و سپس به آرامی روی لب‌های خود بکشید. حدود ۳۰ دقیقه صبر کنید، سپس با آب سرد لب‌های خود را بشویید.

توت‌فرنگی

۵ عدد توت‌فرنگی با اندازه متوسط را شسته و خرد کنید. با ۲ قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین مخلوط کنید. پیش از خواب، خمیر به‌دست آمده را به آرامی بر لب‌های خود بکشید. صبح روز بعد با آب سرد لب‌های خود را بشویید.

بادام

در یک کاسه کوچک یک قاشق غذاخوری خامه تازه و میزان کافی پودر بادام را بریزید تا خمیری به‌دست آید. روزانه ۳ تا ۵ دقیقه خمیر را روی لب‌های خود ماساژ دهید. سپس با آب نیمه‌گرم بشوید.

روغن بادام

هرشب پیش از خواب، چند قطره روغن بادام را بر لب خود ماساژ دهید.

شکر

۳ قاشق چای‌خوری شکر و ۲ قاشق چای‌خوری کره را در یک‌دیگر بهم زنید. ۳ بار در هفته، این مخلوط را به مدت ۳-۴ دقیقه بر لب‌های خود ماساژ دهید. هم‌چنین می‌توانید به‌جای کره از روغن زیتون استفاده کنید.

روغن خردل

یک‌بار در روز، به آرامی یک الی دو قطره روغن خردل را بر لب‌های خود ماساژ دهید.

چغندر

چغندر را در مخلوط‌کن ریخته و آنقد خرد کنید تا خمیری به‌دست آید. دوبار در هفته این خمیر را بر لب‌های خود بمالید. ۵-۱۰ دقیقه صبر کنید، سپس لب‌های خود را بشویید.

کلام آخر

روشنی یا تیرگی لب یک ترجیح شخصی‌ست. راه‌های خانگیی برای درمان hyperpigmentation وجود دارد. پیش از انتخاب هر روش با پزشک خود مشورت کنید.

نیلوفر طبسی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *