انتشار این مقاله


چرا رطوبت موجب ناراحتی است؟

وقتی گرمای تابستان به بالاترین حد خود می‌رسد، عرق می‌تواند از تمام منافذ بدن بیرون بزند! معمولاً این فرآیند مرطوب و البته چسبناک راهی است برای بدن تا خود را از شر گرما حفظ کند ولی زمانی که هوا مرطوب و اشباع می‌شود وضع بدتر هم می‌گردد؛ جون عرق بدن جایی برای رفتن و دفع […]

وقتی گرمای تابستان به بالاترین حد خود می‌رسد، عرق می‌تواند از تمام منافذ بدن بیرون بزند! معمولاً این فرآیند مرطوب و البته چسبناک راهی است برای بدن تا خود را از شر گرما حفظ کند ولی زمانی که هوا مرطوب و اشباع می‌شود وضع بدتر هم می‌گردد؛ جون عرق بدن جایی برای رفتن و دفع شدن ندارد.

هر چه رطوبت بیشتر باشد، بخار آب بیشتری نیز در هوا موجود است و به همین ترتیب هوای گرم نیز می‌تواند نسبت به هوای سرد رطوبت بیشتری را در خود نگه دارد. با بالا رفتن رطوبت و میزان اشباع هوا، عرق قطره قطره روی پیشانی فرد می‌نشیند و نمی‌تواند بخار شده و به بدن سرما دهد؛ چون هوا پر از بخار آب است و نمی‌تواند میزان بیشتری از آن را بپذیرد.

در موقعیت‌های بسیار شدید، مثل موج‌های عظیم گرما، بدن می‌تواند بسیار با گرما درگیر شده و در افراد آسیب‌پذیر خستگی به وجود بیاید. مثلاً در افراد مسن حتی می‌تواند موحب مرگ نیز بشود.

علی تقی‌زاده


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *