انتشار این مقاله


افزایش خطر اوتیسم در جنین با ابتلا مادر به هرپس تناسلی

بنابر مطالعه جدید، خطر اوتیسم برای کودکانی که از مادران دارای هرپس تناسلی فعال طی بارداری به دنیا می‌آیند، دو برابر است. نویسنده ارشد مطالعه (Milada Mahic) و همکارانش از مرکز عفونت و ایمنی موسسه سلامت عمومی نروژ، یافته‌های خود را در مجله mSphere منتشر کردند. هرپس تناسلی یک نوع عفونت شایع مقاربتی است که توسط […]

بنابر مطالعه جدید، خطر اوتیسم برای کودکانی که از مادران دارای هرپس تناسلی فعال طی بارداری به دنیا می‌آیند، دو برابر است.

نویسنده ارشد مطالعه (Milada Mahic) و همکارانش از مرکز عفونت و ایمنی موسسه سلامت عمومی نروژ، یافته‌های خود را در مجله mSphere منتشر کردند.

هرپس تناسلی یک نوع عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروس HSV-2 ایجاد می‌شود.

تقریبا ۴۱۷ میلیون نفر در جهان مبتلا به هرپس تناسلی ناشی از ویروس HSV-2 هستند که ۱۰ تا ۲۰ درصد از این موارد مربوط به افرادی است که تشخیص اولیه در آن‌ها صورت گرفته است.

عفونت HSV-2 میان زنان شایع‌تر از مردان می‌باشد. تقریبا ۲۰.۳ درصد زنان ۱۴ تا ۴۹ ساله در ایالات متحده در مقایسه با ۱۰.۶ درصد در مردان، مبتلا به عفونت HSV-2 می‌باشند.

بنا به گفته‌های Mahic و تیمش، پس از عفونت اولیه، ویروس HSV-2 می‌تواند به صورت نهفته در سلول‌های عصبی باقی بماند؛ در هر زمان پس از عفونت اولیه، ویروس می‌تواند فعال شده و عفونت‌های شدید ایجاد کند. با دستیابی بدن به ایمنی در برابر ویروس تعداد این عفونت‌ها در طول زمان کاهش می‌یابد.

مطالعات اخیر از ارتباط بین پاسخ ایمنی به عفونت‌ها طی بارداری و افزایش خطر اوتیسم (ASD) در جنین گزارش کرده‌اند.

Mahic و همکارانش باور دارند که یافته‌های آن‌ها با تاکید بر ارتباط بین پاسخ‌های ایمنی مادر و افزایش خطر اوتیسم، این مطالعات را تایید می‌کند.

پاسخ ایمنی مادر به HSV-2 احتمالا تکامل عصبی جنین را مختل می‌کند

برای دستیابی به این یافته‌ها، محققان نمونه‌های خونی ۸۷۵ مادر دخیل در مطالعه تولد اوتیسم کوهورت (ABC) را بررسی کردند. ۴۱۲ نفر از این زنان، کودکان مبتلا به اوتیسم داشتند.

نمونه‌های خونی در هفته ۱۸ حاملگی و بار دیگر در طول زایمان تهیه شده بودند. محققان هر نمونه را براساس میزان آنتی بادی موجود علیه ۵ عامل پاتوژن تحلیل کردند. این پاتوژن‌ها عبارت بود از: توکسوپلاسما، ویروس روبلا، سایتومگالو ویروس، HSV-1 و HSV-2.

بنا به یافته تیم تحقیقات، احتمال تولد فرزند مبتلا به اوتیسم در مادران دارای سطح بالای آنتی‌بادی HSV-2 خون در هفته ۱۸ حاملگی، ۲ برابر سایرین بود. سطح بالای آنتی‌بادی چهار پاتوژن دیگر ارتباطی با خطر اوتیسم نداشت.

محققان خاطر نشان کردند که هفته ۱۸ حاملگی مقارن با تکامل سریع سیستم عصبی جنین می‌باشد. به این ترتیب، آنان بر این باورند که پاسخ ایمنی مادر به HSV-2 در این برهه زمانی احتمالا با تکامل سیستم عصبی جنین تداخل داشته و به نوبه خود ریسک ابتلا به اوتیسم را افزایش می‌دهد.

ارتباط بین HSV-2 مادری و اوتیسم تنها در پسران دیده شده است

به گزارش محققان، ارتباط میان سطح بالای آنتی بادی HSV-2 و افزایش ریسک اوتیسم کودک تنها در کودکان پسر دیده شده است.

اگرچه اشاره می‌کنند که در این مطالعه تعداد دختران مبتلا به اوتیسم در کل کم بوده و به این ترتیب شانس نتیجه‌گیری درست کاهش یافته است. البته یادآور شدند که شیوع اوتیسم در پسران بیشتر از دختران می‌باشد.

با وجود اینکه برای درک بهتر ارتباط بین عفونت HSV-2 در حاملگی و ریسک اوتیسم در کودک مطالعات بیشتری نیاز است، محققان باور دارند که یافته‌های آن‌ها بر علل احتمالی اوتیسم اشاره دارند.

نویسنده مرکز بیان می‌کند:

علل اوتیسم ناشناخته است اما شواهد مبتنی بر نقش فاکتورهای محیطی و ژنتیکی در این بیماری می‌باشد. مطالعه ما اذعان دارد التهاب و فعالیت ایمنی ریسک ابتلا را افزایش می‌دهد. HSV-2 می‌تواند یکی از عوامل موثر در این زمینه باشد.

مهدیه وظیفه


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *