انتشار این مقاله


جراحی لیزیک؛ هرآن‌چه باید بدانید

تا زمان محبوب شدن لنزهای طبی در دهه‌‌ی ۵۰میلادی، عینک‌ها برای نزدیک به ۷ قرن، تنها راه عملی اصلاح بینایی بودند اما امروزه راه‌های متعددی برای این‌کار ابداع شده‌است؛ از تغییرشکل سطح چشم در لیزیک و PRK  تا تعبیه‌ی لنزمصنوعی. لیزیک (LASIC) مشهورترین عمل جراحی اصلاح دید است که برای درمان نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم […]

تا زمان محبوب شدن لنزهای طبی در دهه‌‌ی ۵۰میلادی، عینک‌ها برای نزدیک به ۷ قرن، تنها راه عملی اصلاح بینایی بودند اما امروزه راه‌های متعددی برای این‌کار ابداع شده‌است؛ از تغییرشکل سطح چشم در لیزیک و PRK  تا تعبیه‌ی لنزمصنوعی.

لیزیک (LASIC) مشهورترین عمل جراحی اصلاح دید است که برای درمان نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم کاربرد دارد. این عمل بدون درد و بی‌هوشی انجام می‌شود و مدت زمان آن برای هردو چشم تقریبا ۱۵دقیقه می‌باشد، نتیجه‌ نیز معمولا تا ۲۴ساعت ظاهر می‌شود.

چه کسانی می‌توانند عمل لیزیک انجام دهند؟

بیشتر افرادی که دارای چشم‌هایی سالم همراه با خطای بینایی هستند، برای انجام‌دادن لیزیک مناسب‌اند؛ اما برای کسب نتایج ایده‌آل، بهتر است فرد بین ۲۱تا ۴۰ ساله باشد و ضخامت قرنیه او برای انجام عمل مناسب باشد.

افرادی با شرایط زیر بهتر است این عمل را انجام ندهند:

خطای دید انکساری شدید: در اشخاص دوربین، نزدیک‌بین یا آستیگماتی که شماره‌ی چشم آن‌ها بسیار بالاست، عمل لیزیک ممکن‌است نتواند دیدِکامل را به آنان بازگرداند و خطرات این عمل بیشتر از فواید آن باشد.
دیدِ ناپایدار: عمل لیزیک معمولا برای نوجوانان زیر ۱۸سال انجام نمی‌شود؛ چراکه بینایی آن‌ها درحال تغییر است. قبل انجام دادنِ جراحی، نمره‌ی چشم باید برای ۱-۲ سال ثابت باشد.
خشکی چشم: مقدار و کیفیت اشک شما در تعیین نتیجه‌ی لیزیک اهمیت فراوانی دارد، هم‌چنین به بهبود بعد از عمل کمک می‌کند. جراح باید قبل از انجام‌دادن لیزیک، وضعیت چشم شما را بادقت بررسی کند.
قوز قرنیه  یا کراتوکنوس (keratoconus): نوعی بیماری که  منجر به نازک شدن قرنیه می‌شود.
سایر بیماری های چشم:  مبتلایان عفونت هرپس چشمی پیشرفته، گلوکوما و مشکلات چشمی ناشی از دیابت مانند رتینوپاتی دیابتی ممکن است قادر به انجام لیزیک نباشند.
مردمک بزرگ: هرچقد مردمک چشم بزرگتر باشد، احتمال بروز مشکلات بینایی، خصوصا در شب، پس از لیزیک بیشتر می‌شود.
ابتلا به بیماری‌های سیستم ایمنی: درصورت ابتلای فرد به بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس، ایدز و MS، استفاده از داروهای استروئیدی سرکوب کننده‌ی سیستم ایمنی باعث جلوگیری یا کندشدن روند درمان چشم پس از لیزیک می‌شود.

عمل جراحی لیزیک چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا جراح چند قطره از ماده‌ی بی‌حس کننده و محلولی الکلی برای نرم‌کردن سطح قرنیه درون چشم می‌ریزد.
سپس از یک ابزارجراحیِ مکانیکی به نام میکروکراتوم (microkeratome) یا اشعه‌ی لیزر فمتوسکند (femtosecond) برای ایجاد یک سطح نازک و گرد روی سطح قرنیه استفاده می‌کند.
این لایه، برای دسترسی به استرومای قرنیه برداشته می‌شود.AAO_Eye_VisionCorrection_Lasik_02

سپس جراح با استفاده از لیزر رادیواکتیو، مقداری از بافت استرومای قرنیه را خارج می‌کند. این لیزر پیشرفته با اشعه‌ی فرابنفش مقادیر میکروسکوپی از بافت قرنیه را خارج می‌کند تا با تغییرشکل آن، نور بهتر روی شبکیه متمرکز شود.

برای نزدیک‌بینی، هدف صاف کردن قرنیه و برای دوربینی، افزایش تحدب آن هدف است.
پس از شکل‌دهی قرنیه، لایه‌ی خارجی به جای اصلی خود برگردانده شده و استروما را می‌پوشاند.
درمرحله‌ی آخر نیز لایه‌ی بانداژمانندی روی قرنیه قرار می‌گیرد تا جداشوند.

prk-procedure
لیزیک به تنها بی‌حسی موضعی نیاز دارد و بخیه و بانداژ استفاده نمی‌شود.

عوارض جانبی

با وجود سابقه‌ی موفقیت‌آمیز لیزیک، برخی عوارض جانبی وجود دارند که پیش از انجام‌دادن عمل، باید از آن‌ها آگاه شوید:

عفونت و تاخیر در بهبود: احتمال ایجاد عفونت در لیزیک کمتر از ۰.۱% می‌باشد اما درصورت ایجادشدن، می‌تواند پروسه‌ی بهبود را به تعویق اندازد.

اصلاح ناقص بینایی: پیش‌بینی موفقیت‌آمیز بودن جراحی تا بازگشت کامل بینایی دشوار است؛ فرد ممکن است حتی پس از انجام‌دادن عمل به استفاده از عینک یا لنز نیازداشته‌باشد. این مشکل می‌تواند توسط عمل جراحیِ دیگری اصلاح شود.

افزایش هاله‌ی قرنیه: ایجاد هاله اطراف قرنیه یکی از مراحل طبیعی بهبود آن است و معمولا باعث اختلال در نتیجه‌ی نهایی نمی‌شود اما در برخی موارد نادر، این هاله ممکن است برای فرد مشکلاتی ایجاد کند که معمولا با عمل جراحی اصلاح می‌شوند.

جداشدن لایه‌ی خارجی قرنیه: این لایه که در جراحی برش می‌خورد با احتمال بسیار پایینی ممکن است چند روز پس از جراحی جدا شود؛ درصورتی که آسیب فراوانی به قرنیه وارد نشود، این لایه قابل برگردانی است.

دیدن هاله‌ی نور: مشکلی بینایی که پس ازعمل در برخی افراد، در نور کم ظاهر می‌شود. این مشکل می‌تواند اختلالات فراوانی در زندگی فرد ایجاد کند و ممکن است فرد به جراحی مجدد نیاز پیدا کند.

halos-and-glare-Yes-and-No

سمت راست دید نرمال و سمت چپ، دید معیوب را نشان می‌دهد.


منابع

  • allaboutvision
  • webmd
  • lasereyesurgeryhub
فاطمه طهماسبی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *