انتشار این مقاله


نحوه ی حرکت اسپرم

اسپرم تا زمانی که گردن خود را حرکت ندهد به سمت چپ حرکت میکند ! تحقیقات اخیر نشان داده اسپرم  برای حرکت به سمت راست باید گردن خود را حرکت دهند تا با حرکت چپ گرد ناشی از دم خود مقابله کنند. دانشمندان در تحقیقات انجام شده به کمک دکتر Vasily Kantsler عضو دپارتمان فیزیک […]

اسپرم تا زمانی که گردن خود را حرکت ندهد به سمت چپ حرکت میکند !

تحقیقات اخیر نشان داده اسپرم  برای حرکت به سمت راست باید گردن خود را حرکت دهند تا با حرکت چپ گرد ناشی از دم خود مقابله کنند.

دانشمندان در تحقیقات انجام شده به کمک دکتر Vasily Kantsler عضو دپارتمان فیزیک دانشگاه Warwick متوجه شدند دم اسپرم بر خلاف حرکت عقربه های ساعت حرکت میکند تا بتواند هنگام ضربه زدن قادر به حرکت رو به جلو و خلاف جهت مایعات اطرافش باشد . بر این اساس حرکت پادساعتگرد اسپرم باید به این معنا باشد که اسپرم تنها قادراست به سمت چپ حرکت کند اما محققان در تقریبا ۵۰ درصد موارد مورد مطالعه چرخش های به سمت راست را هم در اسپرم ها مشاهده کردند .

اسپرم از سه بخش سر ، دم و یک قطعه ی میانی تشکیل شده است . بررسی حرکت سه بعدی اسپرم نشان داده است که اسپرم برای مقابله با نیروهای فیزیکی که ان را به سمت چپ میکشانند قادر است به واسطه ی قطعه ی میانی مسیر خود را منحرف سازد .

به گفته ی دکتر Kantsler  : جزئیات حرکت اسپرم به تازگی مورد بررسی قرار گرفته است و ما اخیرا متوجه شده ایم که اسپرم ها درسطح مایعات و در عمق کم شنا میکنند که این امر برای درک علت حرکت ، در خلاف جهت مایعات اطرافشان ضروری است هرچند که علت منحرف شدن اسپرم از مسیر مستقیم به چپ و راست هنوز مشخص نیست .

ما در حین ازمایشات متوجه شدیم حرکت به سمت راست اسپرم ، نتیجه حرکت به سمت راست قطعه ی میانی اسپرم است که نیرو لازم برای حرکت را فراهم میکند و این نیرو در تقابل با حرکت به سمت چپ است.

به منظور رسیدن به نتایج و یافته ها محققان دانشگاه Warwick ازمایشی برای درک رفتار و حرکت  اسپرم در شرایط انقباضات و انبساطات عضلات اسکلتی طراحی کردند که در واقع سیستمی مشابه با انچه هنگام لقاح در دستگاه تولید مثل اتفاق می افتد میباشد و در واقع این انقباضات است که منجر به انتشار اسپرم میشوند .

طی انجام این ازمایشات محققان اسپرم های متحرکی را مشاهده کردند که مسیری قلبی شکل تشکیل میدادند و این مسیر نشان میداد اسپرم ها قادرند به هر دو سمت چپ و راست در خلاف جهت مایع اطراف خود حرکت کنند .

این  یافته ها محققان را تشویق کرد تا حرکت سه بعدی فلاژل اسپرم را در وضوح و مقیاس بالاتر بررسی کنند که این مکانیسم پیش از این انجام نشده بود و توانست منجربه تفکیک دو نوع حرکت اسپرم از یکدیگر بشود.

درباره ی چگونگی انجام این تحقیق دکتر  Kanstler بیان کرد پروژه ی ما یک تلاش همگانی است  که دانشمندان و اساتید دانشگاه های مختلف در ان سهیم هستند و مدلهای ریاضی و اطلاعات کلیدی بسیاری برای این پروسه در دانشگاه MIT  توسط Dr. Norbert Stoop Prof. Jorn Dunkel. انجام  و گرداوری شده است.

عرفان گلشن


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *