انتشار این مقاله


۱۸ واقعیت علمی که تا سال ۲۰۱۷ نمی‌دانستیم!

حقایق علمی که پیش از سال ۲۰۱۷، شناخته نشده بوده‌اند!

حقایق علمی که پیش از سال ۲۰۱۷، شناخته نشده بوده‌اند!

۱. ریه‌ها علاوه بر تنفس در خون‌سازی نیز نقش دارند. ریه پستانداران در هر ساعت بیش از ۱۰ میلیون پلاکت (سلول‌های کوچک خونی) تولید می‌کند، که معادل بخش اعظمی از پلاکت های در گردش بدن است.

۲. ساخت ماشین زمان از نظر محاسباتی ممکن است، تنها مشکلی که مانع از ساختن آن می شود پیدا کردن مصالحی است که بتوانند از لحاظ فیزیکی با اساس زمان-فضا منعطف شوند.

۳. سیبری دهانه آتشفشانی عظیمی به نام «درگاهی به جهان زیرین» دارد و لایه منجمد زیر آن به سرعت در حال آب شدن بوده و جنگل های باستانی برای اولین بار در ۲۰۰,۰۰۰ سال گذشته در حال آشکار شدن هستند.

۴. اولین ارگانیسم‌های شبیه‌سازی‌شده جهان بین ما زندگی می‌کنند! دانشمندان نوع جدیدی از شکل زندگی را با استفاده از کد های ژنتیکی ۶ حرفی گسترش‌یافته، رواج داده‌اند.

۵. وانتا­بلک (سیاه ترین ماده شناخته شده در علم) هم اکنون به صورت اسپری‌های دستی در دسترس هستند و این عجیب ترین چیزی است که امسال دیده‌ایم.

۶. کریستال های زمانی نوع جدیدی از حالت ماده هستند. هم اکنون ما در صورت اراده، یک برنامه واقعی برای ساخت این ساختار های غیرممکن داریم (این حقیقت موثق و رسمی است).

۷. مزنتری، اندام جدیدی که در انسان دسته بندی شده است و تمام این مدت با وجود آشکاربودن از دید پنهان بود!

۸. کارل ساگان به طرز عجیبی در پیش‌­بینی آینده مهارت داشت. توضیح نگران‌کننده و دقیق او در مورد جهانی که شبه‌علم و بی‌سوادی علمی در آن حکم‌فرما هستند، همه‌ی ما را به حیرت وا‌داشت!

۹. یک نورون غول پیکر که پیرامون کل مغز موش می پیچد شناسایی شده است و به نظر می رسد که با هوشیاری پستانداران ارتباط داشته باشد.

۱۰. نادرترین و قدیمی‌ترین سگ جهان منقرض نشده است! در حقیقت New Guina، سگ وحشی بسیار زیبای کوهستانی گونه‌ای در حال رشد است.

۱۱. آپاندیس شما محصول جانبی و به درد نخور تکامل نیست. برخلاف دندان‌های عقلتان، آپاندیس شما نقش بیولوژیکی مهمی دارد، نقشی که گونه‌ی انسان هم‌چنان حاضر به از دست دادن آن نیست.

۱۲. پس از ۱۳۰ سال، به لطف کشف فسیل کوچکی از اسکاتلند قادر هستیم درخت تکاملی دایناسور‌ها را به طور کامل بکشیم.

۱۳. سندرم پلی­‌کیستیک تخمدان در حقیقت در مغز آغاز می­‌شود نه در تخمدان!

۱۴. به نظر می‌رسد زمین قاره جدیدی به نام «Zealandia» دارد که آسیب بزرگی به تمام اطلس‌ها و کتب مرجعی که به آن‌ها اعتماد داشتیم، می‌­زند!

۱۵. انسان‌ها تاثیر بدتری از رخداد ننگین ۲/۳ بیلیون سال گذشته، «great oxidation event»، بر جغرافیای زمین داشته­‌اند و اکنون دانشمندان عصر زمین‌شناسی جدیدی را به نام «آنتروپوسین» به رسمیت شناخته‌اند.

۱۶. مشخص شده است که نهنگ‌های دریای قطب شمال (narwhals)، تک شاخهای محبوب دریا، از شاخ خود برای شکار کردن استفاده می‌کنند (البته نه به آن صورت که به نظر می‌رسد!).

۱۷. فعالیت‌های انسان فضای اطراف کره زمین را تغییر داده‌است، دهه‌ها ارتباط رادیویی با فرکانس کم (VLF) به طور تصادفی حباب محافظتی ساخته‌ی انسان را به دور زمین ایجاد کرده‌است.

۱۸. کشاورزان به طور معمول از Red Skittles برای تغذیه احشام خود استفاده می‌کنند؛ زیرا نسبت به ذرت گزینه ارزانی است!

نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید