انتشار این مقاله


چگونه شیردهی را متوقف کنیم: ۹ راهکار برای از شیر گرفتن کودک

از شیر گرفتن بچه می‌تواند یک پروسه‌ی طولانی و سخت باشد هم برای مادر و هم برای کودک. برای اینکه اینکار درست انجام شود باید یک استراتژی درست داشته باشید.

از شیر گرفتن بچه می‌تواند یک پروسه‌ی طولانی و سخت باشد هم برای مادر و هم برای کودک. برای اینکه اینکار درست انجام شود باید یک استراتژی درست داشته باشید.

مادرانی که آماده‌ی از شیر گرفتن یا کاهش دفعات شیردهی کودکانشان هستند ممکن است بخواهند بدانند چگونه این پروسه را آسان‌تر انجام دهند. از شیر گرفتن کودک زمان‎بر است مخصوصا زمانی که به نوزاد برای مدت طولانی شیر داده‌شود. استراتژی‌های زیر می‌توانند هم برای نوزاد و هم برای مادر برای تنظیم یک برنامه‌ی جدید غذایی و کنترل استرس و ناراحتی هردو کمک کننده باشند.

محتویات مقاله

 1. دانستن زمان توقف
 2. اطمینان از مواد مغذی کافی
 3. از بین بردن عوامل استرسزا
 4. توقف شیردهی در شب
 5. کاهش دادن تدریجی تعداد جلسات شیردهی
 6. استفاده از پمپ
 7. کنترل انقباض پستان
 8. دانستن نشانه‌های دردسر
 9. آرام کردن نوزاد

۱.دانستن زمان توقف

خانم ها لازم نیست شیردهی را متوقف کنند اگر آماده نیستند ، و لازم نیست شیر دهی را ادامه دهند اگر حس میکنند کافی است. چند نشانه‌ی ساده می‌تواند به خانم ها کمک کند که بفهمند لازم است شیردهی را ادامه دهند یا نه. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می‌کند که نوزادان باید حتما تا ۶ ماهگی شیردهی شوند. و غذاهای ساده‌ی دیگر میتوانند در آن زمان به غذای نوزاد اضافه شوند. بعد از این زمان شیردهی می‌تواند تا ۱ سال یا هر زمان که کودک و مادر بخواهند ادامه پیدا کند. نوزدان بعد از ۱ سالگی از شیر به عنوان غذای حمایتی و کمک کننده به سیستم ایمنی بدن استفاده می‌کنند. مادران گاهی به خاطر درد ، انقباض پستان ، فشار اجتماعی ، یا ترس از اینکه ممکن است شیر برای نوزاد کافی نباشد شیر دهی را متوقف میکنند. زنانی که می‌خواهند شیر دهی را ادامه دهند ولی نگران این مشکلاتند باید با یک پزشک متخصص شیردهی مشورت کنند.

۲.اطمینان از مواد مغذی کافی

مادرانی که زیر ۱ سال کودکان خود را از شیر میگیرند باید از فرمول های غذایی نوزادان و شیر خشک استفاده کنند. نوزادان بالای ۶ ماه همچنان نیازمند فرمول و شیر خشک هستند ولی میتوانند شروع به استفاده از غذاهای دیگر کنند. کودکان زیر ۱ سال هرگز نباید از شیر گاو ، شیر سویا یا مواد غذایی مشابه استفاده کنند. نوزادانی که غذاهای جامد استفاده میکنند به میزان لازم پروتئین ، آهن و مواد معدنی دیگر احتیاج دارند. والدینی که نگران این موضوع اند می‌توانند با متخصص اطفال درباره‌ی میزان مواد معدنی و میزان کالری مصرفی روزانه مشورت کنند.

۳.از بین بردن عوامل استرس زا

بعضی از نوزادان به راحتی از شیر گرفته می‌شوند از سوی دیگر بعضی دیگر اعتراض می‌کنند. برنامه ریزی برای یک انتقال دشوار می‌تواند کار را آسانتر می‌کند و پله پله پیمودن مراحل نگرانی را برای کودک و مادر به حداقل میرساند. بهتر است این پروسه زمانی که استرس عوامل خارجی دیگر کمتر است انجام شود و در طول دوره‌ی از شیر گرفتن کودک مادر سعی کند بیشتر در کنار کودک حضور داشته باشد.

۴.توقف شیردهی در شب

کودکان بین ۶ ماه تا ۱ سال معمولا کمتر در شب شیر می‌خورند. این پدیده که توقف شیردهی در شب نام دارد می‌تواند به مادران برای جبران استراحت مورد نیازشان کمک کند. این بدان معنی است که مادران می‌توانند برای مدت طولانی تری به نوزادان خود شیر دهند. استراحت بیشتر در شب می‌تواند آنهارا در روز آماده تر کند.

۵.کاهش دادن تدریجی تعداد جلسات شیردهی

توقف شیردهی آنی ممکن است وسوسه انگیز باشد اما این کار می‌تواند باعث انقباض و درد پستان و اختلالات روانی مادر و نیز نوزاد گردد. استراتژی آسان تر این است که تعداد جلسات شیر دهی را طی چند هفته به صورت تدیجی کاهش دهیم. از جلساتی که کودک به آن توجه کمتری دارد شروع کنید جلساتی که کودک در آن کمتر میخورد و برایش کم اهمیت تر است. آخرین جلسات که معمولا شیردهی صبحگاهی و شبانه است معمولا از همه سخت تر است. مادران باید به خود و نوزاد فرصت دهند که سازگار شوند بعضی مادران حتی ترجیح می‌دهند این جلسات آخر را برای چند ماه حفظ کنند.

۶.استفاده از پمپ

استفاده از پمپ می‌تواند مشکلات دوره‌ی توقف شیر دهی کودک را کاهش دهند.عمل شیردهی همانند عرضه و تقاضاست هرچه کودک بیشتر شیر بخورد بیشتر تولید می‌شود به همین علت در دوره‌ی شیر گرفتن از کودک ممکن است مادر دچار انقباض یا ناراحتی در ناحیه پستان شود که می‌توان با استفاده از پمپ این مشکلات را کاهش داد. از پمپ کردن زیاد شیر خودداری کنند ۲ الی ۳ دقیقه کافیست. می‌توان همین شیر پمپ شده را به کودکان در جلسات آخر داد این بدین معنیست که دیگر نیازی به شیر دهی از طریق پستان به کودک نیست و می‌تواند به مادر کمک کند.

۷.کنترل انقباض پستان

اگر پمپ کردن ۲ الی ۳ دقیقه ای به مادران کمک نکرد می‌توانند از روش‌های دیگری برای خلاصی از ناراحتی استفاده کنند.

۱.استفاده از (NSAIDS) ها یعنی داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی

۲.استفاده از کمپرسور‌های گرم قبل از شیردهی یا دوش آب گرم

۳.استفاده از کمپرسور‌های سرد مثل کیسه آب سرد بعد از شیر دهی
۴.استفاده از قرص های ضد بارداری بعد از مشورت با پزشک. برخی از خانوم ها عقیده دارند این قرص ها به کاهش شیر و کمک به کاهش مشکلات و درد ها کمک می‌کند.

۵.ماساژ دادن سینه ها برای کاهش احتمال گرفتگی مجرا‌ها

۸.شناختن نشانه‌های دردسر

توقف شیردهی دشوار ولی اغلب بی خطر است. ۲ خطر عمده پس از توقف شیردهی عفونت سینه در مادر و سوء تغذیه در کودک است.در صورت مشاهده‌ی مواد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 1. تب مادر
 2. ورم،قرمزی،گرمی سینه‌ها
 3. مایع سبز یا بدبو‌ی سینه
 4. نشانه‌های عصبی یا افسردگی مادر
 5. عدم وابستگی مادر به کودک
 6. کاهش زمان کثیف شدن پوشک کودک
 7. ایجاد اختلال یا تغیرات برنامه‌ی خواب کودک در هفته‌ی اخیر

۹.آرام کردن نوزاد

شیرمادر بیشتر از یک منبع غذایی برای نوزاد است. شیردهی کودک همچنین باعث حس آرامش در زمان استرس یا ترس آن‌ها می‌شود. بسیاری از نوزادان هنگام خوردن شیر به خواب می‌روند. استراتژی‌هایی که به مادر برای آرام کردن نوزاد در طول دوره‌ی توقف شیردهی کمک می‌کند شامل:

 1. بغل کردن و چسباندن بدن کودک به بدن خود
 2. استفاده از پستونک
 3. پرت کردن حواس کودک با بازی کردن ، آواز خواندن ، یا پیاده‌روی کردن
 4. تکان دادن کودک
  و…

مادران باید صبر و تحمل خود را در این دوره بالا ببرند نوزاد در این دوره بیشتر بی‌تابی و گریه می‌کند ولی همه‌ی این علایم بعد از چند هفته برطرف می‌شود.

محمد رضا وطن‌خواه


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید