انتشار این مقاله


برترین وقایع علمی هفته

اختراع آبسردکن‌های خورشیدی و کشف داروی استخوان‌ساز را در برترین وقایع علمی این هفته بخوانید.


۱ – ۸ سپتامبر ۲۰۱۷


گروه‌های طرفدار حقوق حیوانات برای اولین بار علیه یک دانشمند جوان تظاهرات کردند

حمایت‌کننده‌های PETA زمانی که Christine Lattin در حال ارائه‌ی کارش بود، در مقابل سالن کنفرانس دست به تظاهرات زدند. (PETA)

به نظر می‌آید گروه‌های طرفدار حقوق حیوانات بخاطر انجام تحقیقات درمانی و مسائل اخلاقی برای اولین بار نوک پیکان تظاهرات را به طرف دانشمندان جوان نشانه رفته‌اند. برای دهه‌ها بود که این گروه‌ها تلاش‌هایشان را روی محققان مقرر متمرکز کرده بودند (مثلاً آن‌هایی که منصبی دارند). با این حال تازگی‌ها کمپینی بسیار جدی در مقابل یک فرد فوق‌دکترا در دانشگاه یاله ایجاد شده که برای این اعتراضات بسیار جوان است. منتقدان نگرانند که این کارها پیامی را به همه‌ی دانشمندان جوان داشته باشد: حتی به تحقیقات جانوری فکر هم نکنید!

پنل‌های خورشیدی جدید آبسردکن می‌توانند هزینه‌ها را تا ۲۰ درصد کاهش دهند

پنل‌های خورشیدی چدید با تابش گرما به فضا، آب را سرد می‌کنند (A. Raman, Stanford University)

بیشتر ما چیزهایی راجع به آبگرمکن‌های خورشیدی شنیده‌ایم. اکنون یک آبسردکن خورشیدی هم داریم و این تکنولوژی شاید در تهویه‌ی هوا در مقیاس صنعتی به مقدار زیادی هزینه‌ها را کاهش دهد. بعد از قرار دادن سه پنل خورشیدی آبسردکن در بالای یک ساختمان و گردش آب درون آن‌ها، محققان گزارش کردند که این کار دمای آب را به اندازه‌ی پنج درجه‌ی سانتی‌گراد کمتر از دمای محیط خنک کرده است. اگر این سیستم با یک واحد تهویه‌ی هوای معمولی برای یک ساختمان دوطبقه در لاس‌وگاس یکی شود، آبسردکن خورشیدی، مصرف برق خانه را در طول تابستان ۲۱ درصد کاهش خواهد داد.

شاید هم انسان‌های امروزی نئاندرتال‌ها را ندیده باشند

قبلاً نظر بر این بود که غار scenic Vindija در Croatia می‌تواند محل بالقوه‌ای برای ملاقات بین انسان‌های امروزی و نئاندرتال‌ها چیزی در حدود ۳۲,۰۰۰ سال پیش باشد.

محققان آمینواسید خاصی را از چهار تکه استخوان نئاندرتال مختلف که در Vindija Cave یافت شده، به همراه استخوان پنجم که در طول تحقیق پیدا شد، عمرسنجی کردند.

اکنون مطالعه‌ی جدید با استفاده از تکنیک تعیین عمر دقیق‌تر رادیوکربن پیشنهاد می‌کند که نئاندرتال‌ها ۴۰,۰۰۰ سال پیش از این غار استفاده کرده‌اند؛ یعنی ۸,۰۰۰ سال قبل از زندگی انسان‌های امروزی در آن قسمت از اروپا. اگر این فرضیه درست باشد، نظریه‌ی قدمت‌دار قبلی، مبنی بر همپوشانی دو هومینید (نخستیان) زیر سؤال خواهد رفت.

سیاهچاله‌های متوسط اندازه شاید جایی در کنار ما باشند؛ در کهکشان راه شیری

آسمان جنوبی که کهکشان راه شیری و راه تاریک غباری آن را نشان می‌دهد، Sagittarius A را در خود پنهان کرده است. این سیاهچاله‌ی کلان‌جرم در مرکز کهکشانی در کنار ابر گازی CO-0.40-0.22 قرار دارد.

اخترشناسان بهترین شواهد را برای وجود سیاهچاله‌ای با اندازه‎ی متوسط (چیزی که بحث‌های زیادی درباره‌ی آن بود؛ بزرگ‌تر از سیاهچاله‌های کوچک که از یک ستاره شکل می‌گیرند و کوچک‌تر از سیاهچاله‌ی عظیم در مرکز کهکشان‌ها) یافته‌اند. این سیاهچاله جایی در کهکشان ما جا خشک کرده بود. اگر این اکتشاف تأیید شود به این معنا خواهد بود که کهکشان ما با نابود کردن همسایه‌هایش رشد کرده است.

روش درمانی جدید می‌تواند از استخوان‌های دیابتی‌ها محافظت کند

درمان جدیدی که استئوبلاست‌ها (در شکل) و سلول‌های چربی را در مغز استخوان تغییر می‌دهد، راهی برای استحکام بخشیدن به استخوان‌هاست.

دارویی که می‌تواند چاقی و دیابت را در موش‌ها معکوس کند، فایده‌ی غیرمنتظره‌ای دارد: استحکام استخوان‌ها. آزمایش‌ها با ترکیبی به نام TNP (تی‌ان‌پی) (۲,۴,۶-تری‌نیتروفنول یا همان پیکریک اسید) که اغلب برای مطالعه‌ی چاقی و دیابت استفاده می‌شود، نشان داد که این دارو شکل‌گیری استخوان در موش را نیز تقویت می‌کند. این اثر برخلاف اثر بسیاری از داروهای دیابت امروزی است که استخوان‌های بیماران را ضعیف‌تر می‌سازند. اگر TNP همین اثرات را در انسان نیز داشته باشد، می‌تواند برای تحریک رشد استخوان پس از شکستگی و پیشگیری از کاهش توده‌ی استخوانی با افزایش عمر یا عدم استفاده، مصرف شود.

ترامپ مدیر ناسا و شخص دوم نوآ را اعلام کرد


دونالد ترامپ انتخاب‌های خود را برای دو جایگاه مهم مرتبط با علم اعلام کرد. او در نظر دارد جیم بریدنستین را برای هدایت ناسا برگزیند. همچنین دریابان، Timothy Gallaudet برای مقام دوم اداره‌ی ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) معرفی شده است. هر دو نامزد باید توسط سنا تأیید شوند.

علی تقی‌زاده


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *