انتشار این مقاله


قرص کنترل بارداری این بار برای مردان

تولید قرصی که با تغییرات هورمونی باعث کنترل فرزندآوری می‌شود و به نظر می‌رسد عارضه جانبی محسوسی نیز ندارد.

بیش از ۵۰ سال از ورود این قرص‌ها برای خانم‌ها می‌گذرد و حال دانشمندان می‌گویند به تولید قرص‌های مشابه کنترل فرزنداوری برای مردان نزدیک‌تر شده‌اند. در یک مطالعه ابتدایی محققان دریافتند زمانی که مردان هر روز به مدت یک ماه از یک قرص آزمایشی استفاده می‌کنند، دارو از راه‌هایی به طور بالقوه می‌تواند مانع از تولید اسپرم شود و به نظر می‌رسد این دارو بی‌خطر نیز است.

نویسنده ارشد این مطالعه دکتر استفنانی پیج، استاد پزشکی در دانشگاه مرکز پزشکی واشنگتن در سیاتل، در بیانیه‌ای گفت: این دارو تحت عنوان dimethandrolone undecanoate یا به اختصار DMAU شناخته می‌شود و گام بزرگی به سوی پیشرفت یک قرص مردانه با نیاز به مصرف یکی در روز است. این قرص حاوی دارویی است که مانند یک آندروژن یا یک هورمون مردانه مثل تستسترون و پروژسترون و سایر هورمون‌های جنسی عمل می‌کند.

با این حال به گفته محققان مطالعات طولانی‌تری نیاز است تا تایید شود آیا واقع تولید اسپرم متوقف می‌شود یا نه. این مطالعه یکشنبه (۱۸ مارس) در ENDO 2018، صدمین نشست سالیانه جامعه اندوکراین در شیکاگو، ارائه شد و این یافته‌ها هنوز در ژورنالی کارشناسی شده منتشر نشده است.

در حال حاضر گزینه‌های کنترل فرزندآوری برای مردان محدود به کاندوم‌ها و جلوگیری‌های حین مقاربت می‌شود که برخلاف شیوه‌ی کنترل هورمونی که زنان استفاده می‌کنند کمتر موثر است. همچنین مردان می‌توانند وازکتومی انجام دهند اما این روش تهاجمی است و اغلب قابل برگشت نیست.

به گفته پیج تلاش‌های قبلی برای تولید قرص کنترل باروری مردانه با مشکل مواجه شده است. برای مثال داروهای تستسترون خوراکی معمولا به سرعت از بدن دفع می‌شوند، این بدین معناست که مردان برای موثر واقع شدن آن مجبورند دو بار در روز قرص بخورند. اما DMAU، حاوی مولکولی با زنجیره بلند اسید چرب است که سرعت دفع تستسترون را کاهش می‌دهد و این نیز بدین معناست که مدت زمان بیشتری در بدن باقی می‌ماند.

آزمایش DMAU

این مطالعه جدید بر روی ۱۰۰ مرد در سنین ۱۸ تا ۵۰ سال انجام شده که به صورت رندوم سه دوز متفاوت از DMAU (100، ۲۰۰ و ۴۰۰ میلی‌گرم) و یا دارونما دریافت کرده‌اند. شرکت‌ کنندگان به مدت ۲۸ روز یک بار در روز از این قرص مصرف کرده‌اند. آن طور محققان نوشته‌اند، DMAU برای این که به درستی عمل کند باید در کنار غذا مصرف شود.

در این مطالعه مردانی که بیشترین دوز از DMAU (400 میلی گرم) را مصرف کرده بودند، سطحی از تستسترون و دو هورمون دیگر که برای تولید اسپرم نیاز است یعنی هورمون لوتئینه کننده و هورمون محرک فولیکول را نشان دادند که حاکی ازسرکوب مشخص آن‌ها بود. (این مطالعه تعداد اسپرم مردان را اندازه‌گیری نکرده است.)

به گفته پیج این سطوح پایین با چیزی که برای پیشگیری موثر بارداری برای مردان نیاز است هم خوانی دارد. علی رغم داشتن سطوح پایین تستسترون، در موارد بسیار اندک علایمی از نقص تستسترون گزارش شده است. سطوح پایین تستسترون باعث تغییر احساسات و مشکلات انزال می‌شود اما این محققان دریافتند که هیچ تغییر محسوسی در احساسات و عملکرد جنسی افرادی که این دارو را مصرف کرده‌اند در مقایسه با کسانی که دارونما دریافت کرده‌اند وجود ندارد. همچنین کاهش قوای جنسی که می‌تواند از عوارض جانبی کاهش سطوح تستسترون باشد، تنها در تعداد اندکی از شرکت کنندگان (هشت نفر از کسانی که این دارو را مصرف کرده‌اند) گزارش شده است.

اگرچه  بسیاری از مردانی که این دارو را مصرف کرده‌اند در طول این مطالعه افزایش وزن را تجربه کردند ( به طور میانگین ۳ تا ۸ پوند) و میزان کلسترول خوب بدنشان کاهش پیدا کرده است اما به گفته پیج هر دو این اثرات خفیف بوده‌اند.

نتایج هیجان انگیز

دکتر رابرت کورگی، متخصص غدد درون‌ریز در بیمارستان Northwell Health’s Southside  واقع در بی شور در نیویورک، که در این مطالعه شرکت نداشته اما در زمان ارائه آن حضور داشته، می‌گوید:

این نتایج جدید هیجان انگیزند. DMAU امیدبخش توقف تولید اسپرم است.

با این حال ابعاد این مطالعه کوچک بوده و برای تایید این یافته‌ها و سنجش بی‌خطر بودن این دارو نیاز به تحقیقات بیشتر است. کورگی در گفتگو با Live Science اظهار داشت:

در حال حاضر ما می‌دانیم که وقتی آن را به ۱۰۰ می‌دهیم خوب به نظر می‌رسد، بیایید ببینیم اگر آن را به ۱۰۰۰۰ نفر بدهیم چه اتفاقی می‌افتد.

به گفته کورگی، سطوح تستسترون مشاهده شده در شرکت کنندگان این مطالعه قابل مقایسه با سطوح تستسترون در مردانی است که بیضه‌هایشان خارج شده و یا عقیم شده‌اند. اگر مطالعات بیشتر نشان دهد که اثرات جانبی نامحسوس و خفیف است و افراد از ریسک‌های آن آگاه شوند، این دارو می‌تواند به بازار ارائه شود. بنا بر گفته وی اگر این اثرات جانبی به خفیفی چیزی باشند که به نظر می‌آید این دارو می‌تواند مصرف شود.

کورگی اشاره می‌کند که قرص‌های کنترل بارداری برای خانم‌ها نیز تعدادی عارضه جانبی دارد اما این قرص‌ها همچنان محبوب هستند و بسیاری از خانم‌ها بدون تجربه کردن آن اثرات منفی می‌توانند از این قرص‌ها استفاده کنند.

فرشته باقری


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *