انتشار این مقاله


احتمال خون ریزی مغزی برای زنان سیگاری بیشتر است!

سکته های مغزی که به خاطر خون ریزی در پوشش مغز به وجود می‌آیند در افراد سیگاری به ویژه در زنان شایع تر است. این سکته مغزی که به خونریزی زیر عنکبوتیه ای(subarchnoid hemorrhage) معروف است در زنان سیگاری ۸ مرتبه و مردان سیگاری ۳ مرتبه بیشتر از سایر افراد رخ می دهد. پژوهشگران فنلاندی […]

سکته های مغزی که به خاطر خون ریزی در پوشش مغز به وجود می‌آیند در افراد سیگاری به ویژه در زنان شایع تر است. این سکته مغزی که به خونریزی زیر عنکبوتیه ای(subarchnoid hemorrhage) معروف است در زنان سیگاری ۸ مرتبه و مردان سیگاری ۳ مرتبه بیشتر از سایر افراد رخ می دهد. پژوهشگران فنلاندی همچنین اضافه کرده اند که حتی سیگار کشیدن در حد کم هم این احتمال را در زنان تا ۳ مرتبه بیشتر می‌کند:subarchnoid-hemorrhage-VirtualDr.ir

دکتر Joni Lindbohm جراح مغز و سرپرست گروه پژوهشگران:

دخانیات بی خطر طبیعتا وجود ندارد و بهتر است که اصلا شروع نشود! نکته جالب توجه برای سیاسیت گذاران باید این باشد که با اتخاذ راهکارهای تاثیرگذار در مقابل دخانیات آن ها می توانند به طور قابل توجهی آمار سکته مغزی را پایین بیاورند … .

این نوع، ۳ درصد کل سکته های مغزی را شامل می شود که علاوه بر ۲۰ درصد آمار مرگ، معلولیت های دیگر نیز از پیامد های ناگوار آن مخصوصا برای جوانان است

این نوع از از سکته مغزی حاصل آنوریسم در مغز است. آنوریسم یک نقطه ضعیف در رگ خونی است که در هر زمانی ممکن است پاره شود!

برای این پژوهش دکتر JoniLindbohm و همکارانش اطلاعات را از ۶۶۰۰۰ فرد بالغ جمع آوری کرده اند. شرکت کنندگان در این پژوهش به طور میانگین برای چند سال مورد تحقیق قرار گرفته اند تا اولین سکته مغزی آن ها یا مرگشان و بقیه تا پایان ۲۰۱۱.

یافته ها حاکی از این است که زنان سیگاری (۱-۱۰ نخ در هر روز) ۳ برابر و (۱۱-۲۰ نخ در هر روز) ۴ برابر بیشتر نسبت به دیگر زنان دچار این عارضه می‌شوند همچنین آن هایی که ترک کرده‌اند خطر ابتلای خود را کاهش می‌دهند و بعد از ۶ ماه خطر به اندازه بقیه افراد می‌شود.

علاوه بر سیگار، فشار خون بالا نیز عاملی بر این قضیه است و این هشداری دیگر برای مردم است تا با ترک عادات خطرناک خود شانس سلامتی خود را بالا ببرند.

نشانه اصلی این عارضه سر درد شدیدی است که به طور ناگهانی شروع و با اصطلاح thunderclap headache توصیف می شود که مخصوصا در قسمت پشت سر شدیدتر است. کسانی که تجربه آن را داشته اند از آن به عنوان بدترین سردرد عمرشان یاد می کنند.

روش های درمانی که در پیش گرفته می‌شوند اهداف زیر را دنبال می‌کنند:

  • نجات زندگی
  • برطرف کردن علت خون ریزی
  • فرو نشاندن علائم
  • ممانعت از صدمه دائمی به مغز

جراحی های مغز به منظور خارج کردن خون و یا درمان آنوریسم نیز انجام می‌شود. در این جراحی ها حفره ای در جمجمه به منظور قرار دادن حلقه ای در محل آنوریسم، ایجاد می شود. اگر آنوریسمی پیدا نشد باید به بررسی ها ادامه داد.

پروسه درمانی همچنین می تواند شامل موارد زیر نیز باشد:

  • دارو های IV line برای کنترول فشار خون
  • Nimodipineبرای جلوگیری از اسپاسم رگ ها
  • مسکن هایی برای کاهش فشار و درد در جمجمه
  • راه هایی برای کاهش فشار هنگام تخلی

 

  • منابع:
  • MedlinePlus

 

علی تقی‌زاده


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *